Uzależnienie od słodyczy, cukru i czekolady – objawy i jak je leczyć 

Fot: Ruslan Mitin / fotolia.com

Uzależnienie od słodyczy i ogólnie cukru polega na niepohamowanym łaknieniu tego typu produktów spożywczych. Dotyczy głównie osób niespokojnych i nadpobudliwych. Cukier, w tym słodycze i czekolada, sprawia, że ta osoba uspokaja i relaksuje się. Uzależnienie od słodyczy występuje w stresujących okresach życia, a także nierzadko w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje osłabienie nastroju. 

Czy jest możliwe uzależnienie od słodyczy (cukru, czekolady)?

Uzależnienie najczęściej kojarzą się z uzależnieniem związanym z substancjami psychoaktywnymi tzn. z alkoholem, tytoniem bądź narkotykami. Jednak istnieją również uzależnienia behawioralne, czyli uzależnienia od czynności, np. hazard, zakupoholizm, czy jedzenioholizm, w tym uzależnienie od słodyczy i ogólnie pojętych cukrów. Wysoki poziom cukru wpływa na wydzielanie się w organizmie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu nastrój osoby uzależnionej ulega poprawie. Uzależnienie od cukru to problem polegający nie tylko na objadaniu się słodyczami, ale również na nałogowym i natrętnym myśleniu o nich. W wielu przypadkach prowadzi do utraty kontroli nad ich jedzeniem, co w konsekwencji wiąże się z problemami ze zdrowiem, a także nierzadko szkodami osobistymi i społecznymi. Uzależnienie od słodyczy związane jest ze spożywaniem ich w dużych ilościach, nie ma to jednak związku z przejadaniem. Główną przyczyną jest zajadanie problemów.

Zobacz film: Dlaczego cukier uzależnia? Źródło: 36,6.

Uzależnienie od cukru – objawy

Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 wśród objawów uzależnienia, w tym uzależnienia od cukru znajdują się (źródło):

  • niepohamowane pragnienie związane z zachowaniem nałogowym, z wykonywaniem danej czynności np. zjedzeniem słodyczy,
  • całkowity lub częściowy brak kontroli zachowań,
  • objawy odstawienia,
  • nieodparta konieczność nasilenia nałogowego zachowania,
  • całkowite lub częściowe zaniedbywanie innych czynności i obowiązków życiowych na rzecz uzależnienia,
  • podtrzymywanie zachowania, mimo jego negatywnych konsekwencji.

Uzależnienie od cukru, w tym słodyczy np. czekolady związane jest także z objawami towarzyszącymi, występującymi w różnorakim stopniu. Zalicza się do nich: podjadanie (z czasem zwiększa się ilość), nieustające uczucie głodu (związane jest z wahaniami glukozy), zachowania kompulsywne (tzn. z jadanie na raz dużej ilości słodyczy) oraz ukrywanie uzależnienia, czyli jedzenie w samotności, z dala od bliskich i znajomych.

Zobacz także: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny

Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

Jak to działa, czyli uzależnienie od cukru w praktyce

Pod wpływem cukru, czyli np. słodyczy, wywoływany jest w organizmie skok stężenia glukozy. Aby ją zneutralizować, organizm produkuje insulinę, której zadaniem obniżanie poziomu glukozy. Wyrzut insuliny sprawia, że poziom glukozy gwałtownie spada, co w konsekwencji powoduje uczucie głodu i tym samym ochotę na słodycze. Uzależnienie od słodyczy może być też uzależnieniem psychicznym. Wynikać może np. z faktu nagradzania się deser po posiłku. I tak, mimo iż organizm jest już najedzony, domaga się przyjemności. Nie ma to wtedy związku z poziomem glukozy we krwi, a z ośrodkiem nagrody w mózgu.

Uzależnienie od słodyczy – leczenie

Tak jak z każdym uzależnieniem, tak również z uzależnieniem od słodyczy należy walczyć. W leczeniu uzależnienia od cukru może pomóc dieta niskowęglanowa. Dlatego też do jadłospisu należy wprowadzić produkty zawierające mało węglowodanów. Zmieniając nawyki żywieniowe, warto także pamiętać o produktach z niskim indeksem glikemicznym. Tego typu żywność wchłania się powoli, dlatego nie pojawia się szybko uczucie głodu. Dobrze jest w diecie łączyć produkty pełnoziarniste z produktami bogatymi w białko i tłuszcz.

Zobacz film: Odwyk cukrowy - objawy. Źródło: 36,6.

Zobacz także: Uzależnienie od internetu - jak sprawdzić czy nas dotyczy?

Jak jeszcze można walczyć z uzależnieniem od słodyczy?

Warto podkreślić, że psychiczne uzależnienie od cukru nie jest związane ze stężeniem glukozy we krwi, dlatego też w tym przypadku nic nie da zmiana nawyków żywieniowych. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, należy skupić się przede wszystkim na znalezieniu innej przyjemności, która dostarczałaby endorfin. Jeśli przyjdzie ochota na słodycze, warto także skorzystać z produktów słodzonych stewią, ksylitolem bądź maltitolem. Te słodziki nie zawierają cukru, więc produkty z nimi w składzie nie są uzależniające. Innym sposobem na walkę z uzależnieniem od cukru jest usunięcie z domu wszystkich słodyczy. W walce z uzależnieniem konieczne jest także czytanie etykiet kupowanych produktów. Unikanie cukru w składzie umożliwi uniknięcie ochoty na słodkie. Ponadto warto zmienić jadłospis na bardziej zdrowy, a posiłki jeść regularnie, co 2-3 godziny. Dzięki małym i systematycznym posiłkom można uniknąć nagłego spadku glukozy we krwi.

Zobacz film: Polskie słodycze jako towar eksportowy. Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Bibliografia:

  1. http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=6061671.
Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

pwiejacz 23.02.2022r.

Co to za bzdura że aby walczyć z uzależnieniem od czekolady należy usunąć z domu słodycze? To tak jak gdyby napisać że aby zwalczyć nałóg nikotynowy należy po prostu rzucić palenie. Masło maślane.

jojo 13.11.2019r.

Jem posiłki co 3 godz.Ale w organizmie czegoś brakuje,nie wiem jakich minerałów.

Uzależniona 20.09.2018r.

A co jeśli pracuję w cukierni? jak mam sobie pomóc?

Dorota 16.05.2018r.

Jak by nie podejść do tematu, osoby uzależnione od cukru, pozostawione są same sobie. Sugestia typu ,, usunąć wszystkie słodycze z domu,, jest jak dobra rada, którą piekło jest wybrukowane. Slodyczoholicy potrzebują wyparcia tak samo jak narkomani,alkoholicy, a nawet bardziej ,z racji tego, że cukier jest dosłownie wszędzie.

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej