Uszkodzony stożek rotatorów – jakie daje objawy? Jak go leczyć?

Fot.: staras / stock.adobe.com

Stożek rotatorów to grupa struktur tkankowych odpowiedzialnych za stabilizację i ruchomość stawu barkowego. Jego uszkodzenie może doprowadzić do zmniejszenia mobilności ramienia i bólu.

Uszkodzony lub nadwyrężony stożek rotatorów może doskwierać osobie w każdym wieku, najczęściej jednak występuje u sportowców i osób ze zwyrodnieniami. Ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja.

Co to jest stożek rotatorów?

Stożek (kaptur, pierścień) rotatorów jest grupą mięśni i ścięgien, które pokrywają staw ramienno-łopatkowy. Zalicza się do niej:

  • mięsień nadgrzebieniowy – posiada trójkątny kształt; jest odpowiedzialny za odwodzenie ramienia i jego rotację;
  • mięsień podgrzebieniowy – o trójkątnym kształcie; odwraca ramię, odwodzi je i zgina, chroni także torebkę stawową;
  • mięsień obły mniejszy – walcowaty; obraca ramię na zewnątrz;
  • mięsień podłopatkowy – przywodzi ramię i obraca je do wewnątrz.

Bark otoczony jest 30 mięśniami, a stożek rotatorów zapewnia mu odpowiednią stabilizację i ruchomość.

Jakie objawy daje uszkodzony lub nadwyrężony stożek rotatorów?

Najczęstszą przyczyną dolegliwości ze strony barku jest uszkodzenie struktur stożka rotatorów. Na ogół jest to naciągnięcie lub zerwanie ścięgien, przyczepów i mięśni. Taka sytuacja może zdarzyć się podczas intensywnego uprawiania sportu, ale też na skutek urazów. W rzadszych przypadkach za dolegliwości związane ze stożkiem rotatorów odpowiedzialne są choroby zwyrodnieniowe stawów – wówczas dotykają raczej osoby starsze.

Objawy, które daje uszkodzony stożek rotatorów, mogą być różne, w zależności od przyczyn, które je wywołały. W przypadku urazów charakterystyczny jest nagły i bardzo silny ból. W stanach przewlekłych ma on charakter delikatniejszy, ale nawracający. Nasila się często podczas nocnego odpoczynku. Może wystąpić także ograniczenie ruchowe w ramach chorego stawu i osłabienie siły mięśniowej kończyny.

Stożek rotatorów – przyczyny dolegliwości i grupy ryzyka

Uszkodzenia stożka rotatorów o charakterze przewlekłym rozwijają się przez pewien czas, na skutek zachodzących mikrourazów u intensywnie trenujących sportowców lub osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, a także w przypadku postępujących zwyrodnień, najczęściej występujących u osób starszych. Powstawaniu tej formy uszkodzenia stożka rotatorów sprzyja częste podnoszenie ramion w górę – sporty predysponujące do tego to między innymi siatkówka, tenis, pływanie i piłka ręczna.

Ostre urazy stożka rotatorów występują w trakcie wypadków komunikacyjnych, urazów sportowych i upadków. Może też dojść do zerwania ścięgna w trakcie treningów siłowych lub na skutek zbyt silnego szarpnięcia ręką.

Uszkodzony stożek rotatorów – leczenie i rehabilitacja

O rodzaju podjętego leczenia dolegliwości związanych ze stożkiem rotatorów decyduje się dopiero po dokładnej diagnostyce problemu. Lekarz ortopeda zleca wykonanie badań – najczęściej prześwietlenia RTG, rezonansu magnetycznego i USG. W niektórych wypadkach (najczęściej tych związanych z urazami) konieczna jest operacja.

W przewlekłych i wolno postępujących postaciach chorób stożka rotatorów korzysta się w pierwszej kolejności z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz stosuje odciążenie stawu ramienno-łopatkowego poprzez umieszczenie ręki na temblaku lub w specjalnej szynie.

Następnie, aby stożek rotatorów zaczął funkcjonować poprawnie, konieczna jest rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia przeprowadza się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Fizjoterapia stożka rotatorów obejmuje dodatkowo zabiegi przyspieszające leczenie, takie jak:

  • TENS – przezskórna stymulacja nerwów prądem,
  • ultradźwięki,
  • jonoforeza – terapia prądem z użyciem jonów,
  • parafinoterapia – okłady parafinowe mają dużą pojemność cieplną, dzięki czemu ciepło przenika nawet do głęboko umieszczonych tkanek,
  • pole magnetyczne,
  • okłady z lodu,
  • krioterapia.

Stożek rotatorów – operacja

W niektórych przypadkach chorób barku konieczne są zabiegi chirurgiczne. Najczęściej stosowane to:

  • rekonstrukcja ścięgien stożka rotatorów – najczęściej wykonywana artroskopowo, dzięki czemu nie ma dużej rany i bark szybciej się goi; polega na ponownym przymocowaniu zerwanego ścięgna do kości;
  • przeszczep mięśnia najszerszego grzbietu – pobiera się kawałek ścięgna z mięśnia najszerszego grzbietu, który następnie jest przeszczepiany na głowę kości ramiennej, gdzie ma zastępować funkcję stożka rotatorów;
  • endoproteza barku – stosuje się ją, jeżeli doszło do rozległych uszkodzeń stawu ramienno-łopatkowego i polega na wszczepieniu sztucznego stawu; operację tę stosuje się bardzo rzadko.

Profilaktyka urazów stożka rotatorów

Profilaktyka urazów stożka rotatorów polega na odpowiednim przygotowywaniu mięśni do podjęcia wysiłku fizycznego przed rozpoczęciem treningu lub pracy. Należy je rozgrzewać, wykonując odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Równie ważne jest wzmacnianie i rozciąganie mięśni po treningu, aby zapobiec wystąpieniu przykurczów mięśniowych.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Stożek rotatorów - anatomia i biomechanika

2. Uszkodzenie stożka rotatorów (bark bolesny)

3. Uszkodzenie stożka rotatorów

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 11.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej