Usunęli 24-letniej pacjentce nowotwór szyjki macicy i dali szansę na posiadanie dzieci w przyszłości!

Fot. Bounce / Getty Images

Lekarze z Pododdziału Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wykonali bardzo rzadką operację. Usunęli nowotwór szyjki macicy u 24-letniej pacjentki z jednoczesnym zachowaniem płodności. 

Nowotwór szyjki macicy to zwykle zmiana złośliwa, która szybko zaczyna atakować okoliczne tkanki. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie raka - w pierwszej fazie rokowania są bardzo dobre i udaje się wyleczyć 99 proc. chorych. Niestety, kiedy nowotwór przejdzie w fazę drugą, statystyki są dużo gorsze i do zdrowia powraca 50 proc. pacjentek.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wykonali zabieg nazywany trachelektomią u bardzo młodej pacjentki. Zdiagnozowano u niej nowotwór szyjki macicy w wieku 24 lat. Zmiana miała mniej niż 2 cm i nie było przerzutów. Te dwa kryteria kwalifikowały kobietę do zabiegu. Po trachelektomii pacjentki nie otrzymują bowiem leczenia uzupełniającego w postaci chemio- lub radioterapii. 

Zabieg, który przeprowadzili lekarze z Białegostoku pozwoli pacjentce na posiadanie dzieci w przyszłości. Operacja polega na usunięciu szyjki macicy ze przyległymi strukturami tkankowymi, w których najczęściej rozwija się nowotwór. Jednak pozostałe tkanki macicy zachowają swoje funkcje. Wiadomo już, że operacja przebiegła pomyślnie. 

Za nowotwór szyjki macicy odpowiada często zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Więcej dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Rak szyjki macicy jest spowodowany wirusem. Źródło: Co nas truje

Zabiegi tego typu są rzadkością w Polsce i Europie. W szpitalu w Białymstoku pierwszy tego typu zabieg przeprowadzono 7 lat temu. Pacjentka operowana wtedy zaszła później w ciążę i urodziła dziecko.

O innych metodach leczenia raka szyjki macicy dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Metody leczenia raka szyjki macicy. Źródło: 36,6

Rak szyjki macicy - jak się ustrzec?

Przed nowotworem szyjki macicy możemy ustrzec się poprzez szczepienie przeciwko wirusowi HPV oraz wykonując regularne badania cytologiczne. 

Polecamy: Szczepionka HPV: szczepić się czy nie?

Cytologię powinno wykonywać się raz do roku. Badanie jest refundowane przez NFZ tylko raz na trzy lata dla pacjentek między 25. a 59. rokiem życia. Więcej znajdziecie na: Kiedy wykonać badanie cytologiczne i jak zinterpretować wynik?

Warto pamiętać, że zakażenie wirusem może bardzo długo nie dawać żadnych objawów. Co więcej, nosicielami wirusa są także mężczyźni, u których również może on powodować nowotwory. Więcej na ten temat na filmie:

Zobacz film: Kto jest zagrożony zarażeniem wirusem HPV? HPV u mężczyzn. Źródło: Co nas truje


Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej