USG tarczycy – wskazania, przygotowanie do badania, jego przebieg

Fot: sebra / fotolia.com

USG tarczycy to jedno z pierwszych badań, które przeprowadza się podczas diagnozowania chorób tego gruczołu. Nie zajmuje zbyt wiele czasu, jest nieinwazyjne, bezpieczne i stosunkowo tanie. Nie wymaga także żadnych przygotowań.

Zanieczyszczone powietrze, niezdrowa dieta i siedzący tryb życia to ogromne wyzwania dla naszego organizmu. Na przykre konsekwencje szczególnie narażona jest tarczyca. Pacjenci coraz częściej uskarżają się na problemy z tym niewielkim gruczołem. USG tarczycy należy do badań, które w łatwy i precyzyjny sposób są w stanie określić stan narządu i skalę zmian.

Badanie USG tarczycy

Istnieje cały zespół objawów, który powinien wzbudzić nasz niepokój i zwrócić uwagę na kondycję gruczołu tarczycy. Symptomy pomogą nam ocenić, czy mamy do czynienia z jej niedoczynnością czy nadczynnością. W pierwszym przypadku będzie to zwłaszcza osłabienie, ciągłe poczucie zmęczenia, obniżony nastrój, zaburzenia pamięci, tycie, zaparcia, nadciśnienie tętnicze czy pogorszenie stanu skóry. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się – nadmiernym poceniem, drżeniem palców, dusznością na skutek powiększenia i ucisku tarczycy na drogi oddechowe, zaburzenia trawienia, a u kobiet może występować także rozregulowanie cyklu miesiączkowego.

Do specjalisty należy zgłosić się bezpośrednio po zaobserwowaniu charakterystycznych zmian w organizmie – szybka diagnoza pozwala na podjęcie właściwego leczenia, a czas w tym przypadku ma naprawdę olbrzymie znaczenie. Lekarz, obok standardowych badań krwi, zaleci wtedy przeprowadzenie USG tarczycy – szczególnym powodem będzie zwiększenie obwodu szyi albo wyczuwanie zmian w trakcie badania palpacyjnego. Dzięki USG można w łatwy i bezpieczny sposób uzyskać obraz gruczołu – ocenić jego stan, rozmiar, położenie oraz obecność guzków i torbieli, które często mogą być związane z występowaniem wyżej wymienionych objawów. Jeżeli USG wykaże niepokojące zmiany, lekarz zaordynuje inne badania, które pozwolą określić ich charakter. Niezwykle pomocna okaże się biopsja gruczołu.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Przygotowanie do USG tarczycy

Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne i zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu. Do USG nie trzeba przygotowywać się w żaden konkretny sposób. Jeżeli wcześniej przechodziliśmy inne badania (np. badanie poziomu TSH), powinniśmy wziąć ich wyniki ze sobą, koniecznie załączmy do nich również wyniki poprzednich badań obrazowych. Pozwolą lepiej ocenić stan gruczołu i dobrać odpowiednie leczenie. Wbrew obiegowej opinii, nie trzeba być na czczo podczas USG tarczycy – ewentualny posiłek raczej nie będzie miał wpływu na jego wynik, jednak lepiej zachować umiar i zjeść coś lekkiego. Ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla wszystkich – w tym dla osób starszych i kobiet w ciąży.

Jak wygląda USG tarczycy?

Badanie wykonywane jest na leżąco, lekarz smaruje szyję i fragment klatki piersiowej żelem, a następnie porusza po nim głowicą urządzenia. Obraz jest na bieżąco pokazywany na monitorze aparatu ultrasonograficznego. Wyniki USG tarczycy są dostępne niemal natychmiast w postaci zdjęć oraz ich opisu. Badanie pozwala ocenić objętość gruczołu, stwierdzić obecność wola lub torbieli tarczycy. Nie umożliwia określenia charakteru wszystkich zmian, może jednak wspomóc diagnostykę – większość zmian złośliwych jest ciemniejsza od pozostałych tkanek, widoczne zwapnienia świadczą z kolei o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia niektórych nowotworów. W obrazie USG widoczne są również nacieki na pobliskie węzły chłonne, a także granice zmian. Wszelkie nieprawidłowości wykryte za pomocą USG muszą być poddane dalszej diagnostyce. USG tarczycy w zapaleniu tarczycy.

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn

Zapalenie tarczycy to poważna choroba, która może doprowadzić do nieodwracalnych problemów z tym narządem. Bardzo często to ona jest odpowiedzialna za niedoczynność gruczołu i wszystkie konsekwencje z nią związane. Przewlekła forma zapalenia tarczycy nosi nazwę choroby Hashimoto i ma podłoże autoimmunologiczne. Cierpi na nią około 2% społeczeństwa, chorzy często nie zdają sobie sprawy z prawdziwego źródła swojego problemu. Badanie USG pozwala na bieżącą ocenę stanu zdrowia chorego i obserwowanie zmian, które przynosi leczenie, dzięki czemu może być jeszcze bardziej efektywne.

Kiedy przeprowadzić USG tarczycy?

Niestety, problemy z tarczycą stają się chlebem powszednim coraz większego grona osób. Przed niektórymi czynnikami jesteśmy się w stanie uchronić, inne są jednak od nas niezależne. Z tego powodu dołączenie badania USG tarczycy do zestawu regularnie przeprowadzanych analiz może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami. Choroby tarczycy dają objawy, które mogą być przez nas zlekceważone albo błędnie zinterpretowane. Olbrzymią zaletą USG tarczycy są jego nieinwazyjność, niska cena oraz łatwa dostępność – bez problemu wykonamy je w większości przychodni dysponujących aparatem USG. Dzięki niemu możemy zdiagnozować choroby we wczesnym stadium i w porę zapobiec ich rozwojowi.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej