USG kręgosłupa lędźwiowego a USG kręgosłupa szyjnego. Jak przygotować się do tych badań?

Fot: Thunderstock / gettyimages.com

USG kręgosłupa lędźwiowego czy USG kręgosłupa szyjnego wykonuje się w celu prawidłowej diagnozy i zaplanowania przyszłego leczenia lub jego modyfikacji. USG kręgosłupa nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.

Badanie ultrasonograficzne (USG) kręgosłupa pozwala na precyzyjne obrazowanie kręgosłupa. Umożliwia podjęcie właściwego i szybkiego leczenia. USG kręgosłupa stanowi ewenement w swojej dziedzinie, jednak ultrasonografia wykorzystywana jest niemal w każdym obszarze medycyny.

USG kręgosłupa – czym się charakteryzuje?

USG kręgosłupa znajduje zastosowanie w diagnostyce głównie struktur miąższowych i naczyniowych. Ograniczeniem tego typu badania jest zjawisko nieprzenikania ultradźwięków wytwarzanych przez urządzenie przez niektóre struktury organizmu, takie jak gaz (np. w płucach i w pętlach jelitowych) i tkanka kostna. Mimo trudności przenikania fal ultradźwiękowych przez struktury kostne, USG znajduje zastosowanie w chorobach kręgosłupa.

USG kręgosłupa służy do stawiania diagnoz dotyczących zmian w stawach, aparatach więzadłowych i tkankach miękkich okalających staw lub do obserwacji postępów leczenia albo do pogorszenia się stanu zdrowia badanej okolicy.

Bez względu na to, jaki odcinek kręgosłupa jest badany – szyjny, piersiowy czy lędźwiowy – dzięki USG kręgosłupa można zaobserwować zmiany występujące w tkankach miękkich i naczyniach krwionośnych przy kręgosłupie.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o kręgosłup:

Zoabcz film: Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

USG kręgosłupa – przygotowanie ogólne

Aby przystąpić do USG kręgosłupa, warto:

  • uzgodnić podstawę do wykonania badania z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem prowadzącym. On zdecyduje o konieczności wykonania USG kręgosłupa. Wtedy przekaże skierowanie i poleci placówkę do wykonania badania. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się wykonać badanie na własną rękę lub badanie nie jest refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), musi przygotować się na uiszczenie opłaty. Cena USG kręgosłupa często zależna jest od placówki, badanego odcinka kręgosłupa i techniki, jaka niezbędna jest do wykonania USG danej okolicy. Ceny USG kręgosłupa zaczynają się od 50 zł;
  • umówić termin badania w danej placówce.

Czekając na wykonanie badania w gabinecie, należy stosować się do poleceń osoby wykonującej badanie.

Przed USG kręgosłupa warto zapytać osobę wykonującą o jej doświadczenie w tej dziedzinie. Można również poprosić o certyfikat lub inne potwierdzenie nabytej wiedzy i umiejętności. Adekwatna zasada dotyczy również aparatury, którą badanie ma zostać wykonane. Warto dowiedzieć się, kiedy aparat przeszedł ostatnią kontrolę techniczną i jaki był jej wynik. Często na urządzeniu jest naklejka z datą badania stanu technicznego lub atestem odpowiedniego instytutu odpowiedzialnego za udostępnianie sprzętu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło:36,6.

USG kręgosłupa lędźwiowego

USG kręgosłupa lędźwiowego nie ma ograniczeń wiekowych ani przeciwwskazań zdrowotnych. Warto przeprowadzić badanie, kiedy pojawia się ból w tym odcinku kręgosłupa lub w celu obrazowej kontroli stanu kręgosłupa po urazie. USG kręgosłupa lędźwiowego pozwala ocenić stosunek kostnienia anatomicznych struktur kostnych, umożliwia wykrycie występujących nieprawidłowości kośćca i postępów choroby.

Przed przystąpieniem do badania należy przekazać lekarzowi dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia. Warto opisać mu występujące dolegliwości, podać zakres bólu i okoliczności, w jakich występują.

Przygotowanie do USG kręgosłupa lędźwiowego polega przede wszystkim na udostępnieniu okolicy kręgosłupa do badania. Należy odsłonić odpowiedni fragment ciała. Zdejmuje się odzież wierzchnią i podciąga do wysokości żeber podkoszulkę. Rozpina i zsuwa się do bioder spodnie lub spódnicę. Następnie kładzie się na kozetce przednią częścią ciała.

USG kręgosłupa szyjnego

USG kręgosłupa szyjnego jest całkowicie bezpieczne. Ze względu na złożoną budowę i funkcje, jakie pełni kręgosłup szyjny, USG kręgosłupa szyjnego jest bardzo ważnym badaniem w diagnostyce obrazowej schorzeń naczyń krwionośnych i stanu struktur kostnych tej okolicy.

Wybierając się na USG kręgosłupa szyjnego, warto założyć takie ubrania, które można łatwo zdjąć, by odsłonić wystarczająco kark. Na czas badania zdejmuje się biżuterię, jak naszyjniki, łańcuszki czy długie kolczyki. Długie włosy najlepiej wysoko upiąć, by nie utrudniały lekarzowi wykonywania manewrów głowicą ultrasonografu i nie pobrudziły się żelem wykorzystywanym do badania. Warto zaopatrzyć się w nasączane lub suche chusteczki higieniczne na wypadek potrzeby usunięcia nadmiaru żelu po badaniu z włosów czy ubrania.

Data aktualizacji: 20.12.2018,
Opublikowano: 20.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej