Uczulenie na słońce: przyczyny, objawy, leczenie. Sprawdź, jak sobie poradzić z alergią

Getty Images

Czy można mieć alergię na słońce? Okazuje się, że tak, a dowodem mogą być pokrzywki czy pęcherze, które pojawiają się na skórze po ekspozycji na słońcu. Jak sobie z nią poradzić? Podpowiadamy!

Jedni mogliby opalać się niemal bez przerwy, drudzy promieni słonecznych unikają jak ognia. Warto jednak wiedzieć, że już samo wyjście na spacer czy uprawianie sportu na zewnątrz wiąże się z ekspozycją na słonce, a co za tym idzie możliwością nie tylko zdobycia brązowego odcienia skóry, lecz także poparzeń czy… alergii. Zastanawiasz się, czy naprawdę można być uczulonym na słońce? Okazuje się, że tak. Jak rozpoznać u siebie tego typu reakcję alergiczną, dlaczego ona powstaje i jak ją leczyć? Kluczowe informacje znajdziesz w naszym artykule.

Przeczytaj też: Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

Uczulenie na słońce – przyczyny

Alergia na słońce może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jednak mamy do czynienia z typowym, samoistnym uczuleniem. Pojawia się ono szczególnie wtedy, gdy po długim jesienno-zimowym okresie ponownie mamy kontakt ze słońcem. Nasza skóra nie zdążyła wytworzyć jeszcze odpowiedniej ilości melaniny, czyli barwnika, który między innymi chroni skórę właśnie przed promieniowaniem UV.

Kolejnym powodem występowania alergii na słońce jest reakcja fotoalergiczna. Pojawia się ona zazwyczaj po spożyciu substancji uwrażliwiających nasz organizm na promieniowanie, czyli na przykład po zażyciu niektórych leków, ziół, alkoholu czy po zastosowaniu niektórych kosmetyków, w tym także perfum. Przeważnie na opakowania lub ulotkach różnego rodzaju produktów znajduje się informacja, jeśli po przyjęciu danego środka nie powinno się brać słonecznych kąpieli. Warto jednak wiedzieć, że leki hormonalne, moczopędne, na nadciśnienie tętnicze, antybiotyki czy aspiryna mogą być przyczyną występowania podrażnień po wyjściu na słońce. Na słońce nie powinny wystawiać się również osoby po zabiegach kosmetycznych – szczególnie peelingach chemicznych, mikrodermabrazji czy depilacji laserowej.

Zażywając kąpieli słonecznych nie można oczywiście zapomnieć o wysokich filtrach – dzięki nim można zapobiec wystąpieniu samoistnego uczulenia. Dobrze jest również zadawać sobie sprawę, że łapanie promieni społecznych między godziną 12:00 a 15:00 raczej również nie przyniesie niczego dobrego.

Przeczytaj też: Swędzenie skóry po opalaniu – jak je złagodzić?

Uczulenie na słońce – objawy

Jak można rozpoznać u siebie alergię na słońce? Jednym z najczęściej pojawiających się symptomów są zmiany, które mogą przypominać pokrzywkę. Czerwone plamy w duecie z mniejszymi lub większymi pęcherzami. Dodatkowo przy słonecznej reakcji alergicznej może pojawić się też tradycyjna swędząca wysypka – wyjdzie ona dość prędko w miejscach, które miały dłuższy kontakt ze słońcem. Czy zmiany skórne to jedyne objawy uczulenia na słońce? Niestety nie. Bardzo często tego typu reakcjom towarzyszy również gorączka, dreszcze czy zmęczenie. Warto również wiedzieć, że alergia nie zawsze musi pojawić się po pierwszej ekspozycji na słońce (wyjątkiem będzie ta spowodowana zażyciem niektórych leków, zastosowaniem kosmetyków czy w wyniku podrażnienia po zabiegu kosmetycznym). Wiedź także, że objawy reakcji alergicznej znikają zazwyczaj do 7 dni po wystąpieniu. Jeśli będą utrzymywać się dłużej, należy skontaktować się z lekarzem. Poza tym, gdy pojawiła się u ciebie zmiana alergiczna, w tym czasie musisz unikać kontaktu ze słońcem.

Przeczytaj też: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód

Uczulenie na słońce – leczenie

W jaki sposób można leczyć alergię na słońce? Najskuteczniejszą metodą będzie oczywiście całkowite wyeliminowanie kontaktu ze słońcem, choć jak wiadomo, jak to misja niemal niemożliwa. Niemniej polecamy przynajmniej starać się go unikać. W przeciwnym razie narazimy siebie na większy dyskomfort, ponieważ alergia może się pogłębiać. Co jeszcze można zrobić? Warto oczywiście udać się do dermatologa, który oceni podrażnienia i poleci odpowiednią terapię. Jeśli jednak nie masz opcji, by wybrać się do specjalisty lub zmiany są naprawdę niewielkie, możesz użyć maści z cynkiem lub preparatów przeznaczonych właśnie dla skóry podrażnionej słońcem. Pomocne okaże się także popularne wapno oraz balsamy silnie nawilżające.

Zobacz film: Dieta i suplementy przyspieszają opalanie?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 26.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej