Ucho środkowe – budowa, działanie i choroby

Fot.: Tara Moore / Getty Images

Ucho środkowe to jeden z trzech segmentów każdego ucha. Łączy część zewnętrzną (przewód słuchowy wewnętrzny) z częścią wewnętrzną – przedsionkiem ślimaka. Pełni ważną rolę w przewodzeniu dźwięków i (w razie potrzeby) ich tłumieniu. Jego choroby natychmiast odbijają się na jakości słuchu. 

Ucho środkowe jest jedną z bardziej skomplikowanych mechanicznych struktur w ludzkim organizmie. Pozwala na przetwarzanie fal akustycznych (dźwięków) o różnych brzmieniach i natężeniach w impulsy, które (po obróbce przez system kosteczek słuchowych) mogą być w uchu wewnętrznym przetworzone do postaci właściwie interpretowanej przez mózg.

Ucho środkowe – budowa

Ucho środkowe (prawe lub lewe) to przestrzeń ograniczona z boku przez błonę bębenkową, a przyśrodkowo przez okienko owalne ucha wewnętrznego. Ściany stanowią kości czaszki. Przez jamę bębenkową przebiegają duże naczynia krwionośne i nerwy.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6.

W skład ucha środkowego wchodzą:

  • błona bębenkowa z mięśniem napinaczem błony bębenkowej,
  • kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko,
  • mięsień strzemiączkowy,
  • trąbka słuchowa (trąbka Eustachiusza),
  • jama sutkowa i komórki sutkowe,
  • zewnętrzna powierzchnia okienka owalnego.

Przestrzeń ucha środkowego wypełniona jest powietrzem, które przedostaje się tam z jamy nosowej przez trąbkę słuchową.

Ucho środkowe – działanie

Podstawową funkcją ucha środkowego jest transmisja z otoczenia fal dźwiękowych, wzmacnianie ich lub zmniejszanie amplitudy. Dzięki temu do ucha wewnętrznego dostarczane są impulsy mechaniczne, które mogą być przez nie przetworzone na sygnały elektryczne i przenoszone nerwami do mózgu.

Dźwięki trafiają do przewodów ucha zewnętrznego, którymi docierają do błony bębenkowej. Ta napięta na strukturach chrzęstno-kostnych membrana wpada pod wpływem fal akustycznych w rezonans (spełnia rolę naturalnego mikrofonu). Jej drgania przenoszą się na przyczepioną do niej kosteczkę – młoteczek. Ten łączy się elastycznym więzozrostem z kowadełkiem, które spojone jest ze strzemiączkiem. Podstawa strzemiączka jest umocowana w okienku owalnym.

Kosteczki słuchowe (których nazwy pochodzą od skomplikowanych kształtów) stanowią swego rodzaju układ dźwigni, który sprawia, że w normalnych warunkach dźwięk docierający do błony bębenkowej jest (przed osiągnięciem ucha wewnętrznego) wzmocniony. W przypadku zbyt dużego natężenia dźwięku istnieje ryzyko uszkodzenia odbierającego i przetwarzającego dźwięki w uchu wewnętrznym narządu Cortiego. Jego struktura jest niezwykle delikatna. Uszkodzeniom zapobiegają dwa mięśnie: napinacz błony bębenkowej i strzemiączkowy. Jeśli dźwięk jest zbyt głośny, mięśnie te, napinając się, pociągają za błonę bębenkową i strzemiączko. Dzięki temu amplituda drgań tych elementów zmniejsza się, nie przekraczając maksymalnych wartości wibracji akceptowanych przez ucho wewnętrzne. Te mechanizmy kompensacyjne działają jednak tylko w określonym zakresie. Gdy natężenie dźwięku osiąga około 130 dB, przekraczana jest tzw. granica bólu, który pojawia się ze względu na przeciążenie układu Cortiego.

Aby błona bębenkowa mogła być wprawiana w drgania przez fale akustyczne, ciśnienie między uchem środkowym, a otoczeniem człowieka musi być wyrównane. Do tego celu służy trąbka słuchowa. Ponieważ wyrównanie ciśnienia nie zawsze jest natychmiastowe, jego chwilowej kompensacji służą połączone z jamą ucha środkowego przestrzenie powietrzne jamy sutkowej i komórek słuchowych.

Choroby ucha środkowego

Najczęstszymi chorobami ucha środkowego są zmiany zapalne. Ostre zapalenie ucha środkowego przebiega zwykle z dużą bolesnością, nasilającą się przy przełykaniu śliny, uczuciem „zatkanego ucha”, upośledzeniem słyszenia po chorej stronie, a niekiedy z wysoką gorączką. Przebieg zapalenia jest najbardziej burzliwy u małych dzieci, ponieważ ich trąbki słuchowe są krótkie, a źródłem zapalenia są najczęściej przechodzące tym kanałem infekcje nosogardła.

Leczenie obejmuje zwykle antybiotykoterapię, udrożnianie nosa (w celu odblokowania nosowego ujścia trąbki słuchowej), co pozwala na wyrównanie ciśnień i odpływ treści zapalnej (wysięku, ropy) z ucha środkowego. Jeśli drożności nie udaje się uzyskać, to napięcie błony bębnowej jest bardzo duże. W połączeniu z jej zapalnym ścieńczeniem może to doprowadzić do pęknięcia, które później długo się goi. Kolejnym infekcjom pozostawia otwarte wrota do struktur ucha środkowego. W takich sytuacjach wykonuje się punkcję (niewielkie nacięcie) błony bębenkowej. Zabieg pozwala na zmniejszenie ciśnienia w uchu i uzyskanie odpływu ropy na zewnątrz. Dzięki temu zapalenie udaje się szybciej wyleczyć. Obniżenie napięcia błony bębenkowej zmniejsza też zdecydowanie natężenie odczuwanego bólu.

Powikłaniem po nawracającym zapaleniu ucha środkowego są zmiany włókniste w kosteczkach słuchowych i okienku owalnym. Zmiany mogą przekształcać się w trwałe, nawet wapniejące zrosty. Te zaś uniemożliwiają prawidłowe poruszanie się kosteczek względem siebie, powodują zarośnięcie okienka owalnego i znaczące upośledzenie słuchu. Stan ten może wymagać skomplikowanego leczenia operacyjnego.

Niezmiernie trudnym do leczenia przypadkiem są urazy ucha środkowego. Przyczynami są najczęściej penetracja jakimś przedmiotem (np. długopisem) lub uraz ciśnieniowy, którego mechanizm może być związany np. z wybuchem, do którego doszło w pobliżu. Urazy mogą być przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia błony bębenkowej, kosteczek słuchowych i ślimaka oraz dużego ubytku słuchu. 

Zobacz film:Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 16.02.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej