U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

alvarez/getty images

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że leczenie i diagnostyka przeniosły się na wirtualne łącza. Kontakt z lekarzem zastąpiła konsultacja telefoniczna lub wideo rozmowa. I choć sugeruje się przesunięcie wszelkich wizyt u lekarza na lepsze czasy, z doskwierającym bólem ucha czy gardła nie wolno czekać. Jak i gdzie zatem szukać pomocy w nagłych przypadkach?

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Laryngologiczne wizyty online

Konsultacje telefoniczne dają pacjentom możliwość bezpiecznego (bez konieczności wychodzenia z domu) i szybkiego omówienia bieżących problemów zdrowotnych z lekarzem specjalistą.

Konsultacje zdalne rekomendujemy pacjentom, którym np. kończą się leki, a mają w zaleceniu kontynuację leczenia. Podczas takiej konsultacji przeprowadzony jest wywiad z pacjentem na podstawie której specjalista wystawia e-receptę. Dzięki temu rozwiązaniu nasi pacjenci nie muszą opuszczać swoich domów. W uzasadnionych medycznie przypadkach, lekarz może skonsultować także aktualne wyniki badań, wystawić skierowanie na diagnostykę i badania laboratoryjne, zwolnienie lekarskie oraz skierować na konsultacje w gabinecie lekarskim

- mówi dr n. med. Michał Michalik i dodaje, że telemedycyna jest dodatkowym elementem wspomagającym praktykę lekarską, ale należy do niej podchodzić z dużą ostrożnością.

Zobacz też: Leczenie tarczycy w czasie pandemii. Jak wygląda?

Kiedy wizyta w gabinecie jest jednak konieczna…

Laryngologia jest o tyle specyficzna, że w oparciu o samą rozmowę trudno jest postawić diagnozę. Badania laryngologicznego też nie da się przeprowadzić telefoniczne, ani nawet podczas konsultacji wideo.

Nie wszystkie przypadki laryngologiczne czy okulistyczne udaje się ograniczyć do konsultacji online. W dyscyplinach zabiegowych, a w jednej z nich i ja się poruszam, telemedycyna jest bardzo trudna do wprowadzenia. Pacjenci, którzy pilne potrzebują pomocy lekarza, np. z krwawieniem z nosa, ostrym bólem ucha powinni mieć zapewnioną wizytę w przychodni. Każdy pacjent, który wymaga kontroli swojego stanu zdrowia np. po zabiegu operacyjnym także może odbyć wizytę kontrolną zgodnie z planem. Proszę pamiętać, że nas obowiązuje tajemnica lekarska. W wielu przypadkach ludzie są z nami wyjątkowo szczerzy, mówią o sprawach intymnych, wstydliwych. Żeby lekarz mógł postawić właściwą diagnozę, nie narazić pacjenta na źle dobraną terapię i osiągnąć maksymalny sukces, w większości przypadków konieczna jest jednak konsultacja bezpośrednia. Nie sposób przecież zakwalifikować pacjenta do zabiegu na podstawie wideokonferencji, w trakcie której pacjent pokaże gardło przez kamerkę. W mojej dziedzinie muszę „dotknąć” pacjenta, sprawdzić, jakie ma napięcie mięśniowe i tkankowe, jaką ma temperaturę, czy węzły chłonne są powiększone…

- wyjaśnia ekspert.

Zobacz film: Jak domowymi sposobami radzić sobie z bólem gardła i uszu?

źródło:x-news

Jeżeli boli nas gardło i może to być spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych to musimy się bardzo uważnie obserwować. Jeżeli to jest drapanie gardła stosujemy preparaty, które działają miejscowo. Sprawdzą się również herbaty z lipy. można się wspomóc imbirem, czosnkiem, kurkumą, witamina C ma również duże znaczenie

-tłumaczy dr n. med. Michał Michalik i dodaje, że jeżeli sytuacja się pogorszy, pojawi się gorączka, bóle głowy, infekcja się nasili, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Co w przypadku bólu ucha? Jak tłumaczy ekspert, ból ucha jest jednym z najsilniejszych bóli. W momencie, kiedy pojawia się stan zapalny, jest on bardzo dokuczliwy. niestety, jeżeli ból ucha się nasila, promieniuje on aż do tyłu głowy, mamy problem z żuciem, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pamiętajmy, że kiedy pojawia się taki ból ucha, unikajmy kontaktu z wodą, ponieważ wzmaga infekcję. Ucho ma być suche

-dodaje specjalista chirurgii głowy i szyi, otolaryngolog.

Zobacz też: Jak wygląda wizyta u dentysty w czasie pandemii i gdzie uzyskać pomoc, gdy boli ząb?

Wizyta u ginekologa w czasie pandemii. Jak to wygląda w praktyce?

Data aktualizacji: 01.05.2020,
Opublikowano: 01.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej