Tyłozgryz – co to za wada? Jak ją leczyć?

Fot: Владимир Щербак / stock.adobe.com

Tyłozgryz jest wadą zgryzu cechującą się cofnięciem dolnego łuku zębowego względem górnego. Może mieć postać częściową, całkowitą lub rzekomą. Do wad dotylnych zaliczane jest także tyłożuchwie czynnościowe i morfologiczne.

Tyłozgryz jest jedną z najczęstszych wad zgryzu u europejskich dzieci – stanowi nawet 50% wszystkich diagnozowanych wad zgryzu. Polega na dotylnej relacji dolnego łuku zębowego względem górnego łuku zębowego. W rysach twarzy osób mających wadę zgryzu nazywaną tyłozgryzem występuje wywinięcie lub cofnięcie dolnej wargi. Przyczyną może być sztuczne karmienie w wieku niemowlęcym, nawyk ssania dolnej wargi lub kciuka, a nawet niektóre wady postawy.

Tyłozgryz u dzieci

Wady zgryzu, takie jak m.in. tyłozgryz, ujawniają się zwykle dopiero po pojawieniu się zębów stałych. Zębów mlecznych jest mniej, dlatego nie są one tak stłoczone jak stałe, co nie pozwala stwierdzić, czy u dziecka wystąpi wada. Najczęściej tyłozgryz u dzieci stwierdzany jest około 7.–8. roku życia.

Początkowo tyłozgryz może być niezauważalny, dlatego z dzieckiem w wieku szkolnym zawsze należy udać się do ortodonty. Specjalista może ocenić, czy u dziecka występuje wada zgryzu i czy może pojawić się w przyszłości. Wczesna diagnostyka tyłozgryzu znacznie ułatwia leczenie.

Na czym polega i jak wygląda leczenie ortodontyczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Leczenie ortodontyczne - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Rodzaje tyłozgryzów

Tyłozgryz stwierdza się wtedy, gdy żuchwa ustawiona jest za bardzo do tyłu w stosunku do szczęki.

Wadę można podzielić na kilka typów:

  • tyłozgryz częściowy – polega na cofnięciu lub przechyleniu zębów siecznych dolnych i jednoczesnym zahamowaniu doprzedniego wzrostu zębodołowej części żuchwy. Między pierwszymi zębami trzonowymi dolnymi a siecznymi odległość jest zmniejszona. W rysach twarzy widoczne jest wywinięcie lub cofnięcie dolnej wargi oraz pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej,
  • tyłozgryz całkowity – polega na cofnięciu całego łuku dolnego. Przy wychyleniu zębów siecznych górnych nagryz poziomy jest znacznie powiększony, a przy przechyleniu zębów zmiany są nieznaczne. Nagryz pionowy może być zwiększony, jeśli koniec języka leży za dolnym łukiem zębowym w pozycji spoczynkowej. Przy wychyleniu zębów siecznych widoczne jest skrócenie i wiotkość górnej wargi, która może nie zakrywać zębów siecznych w całości. Ponadto wada powoduje pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej i wywinięcie dolnej wargi. Przy przechyleniu zębów siecznych napięte są obie wargi, ale dolna jest cofnięta w stosunku do górnej. Wadzie towarzyszy nieznaczne pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej,
  • tyłozgryz rzekomy – jest to zwiększony doprzedni wzrost kości szczęki w stosunku do kości mózgoczaszki. W rysach twarzy charakterystyczne jest wysunięcie górnej wargi.

Tyłozgryz całkowity i częściowy to wady nazywane także tyłozgryzem urojonym, w którym nie występuje zaburzenie długości kości szczęki. Tyłozgryz rzekomy, nazywany też rzeczywistym, to poważna wada, której przyczyną jest zbyt krótka kość trzonu żuchwy.

Leczenie tyłozgryzu

Przy wcześnie rozpoznanym tyłozgryzie ortodonta może zalecić specjalne ćwiczenia, które mogą skutecznie wyrównać wadę. Udaje się to jednak tylko w przypadku tyłozgryzu urojonego, który występuje zwykle u dzieci między 4. a 11. rokiem życia. Tyłozgryz leczy się przede wszystkim aparatem czynnościowym lub wyciągiem. Tego typu aparaty mogą znacząco skrócić czas noszenia aparatu stałego. Ponadto pozwalają uniknąć konieczności usuwania niektórych zębów, ponieważ umożliwiają rozwój łuków zębowych i pomagają w wyrzynaniu się zębów stałych.

Wadę nie zawsze można leczyć od momentu rozpoznania, ponieważ niekiedy zalecane jest, aby dziecko ukończyło 10. rok życia. Wówczas kości rozwijają się bardzo dynamicznie, co pozwala skrócić czas leczenia. Leczenie tyłozgryzu u dziecka mającego 7 lat może trwać nawet kilka lat, ponieważ w tym wieku kości rozwijają się znacznie wolniej. W rzadkich przypadkach ortodonta może zalecić rozpoczęcie leczenia tyłozgryzu dopiero po ukończeniu przez dziecko 16. roku życia.

Tyłozgryz – leczenie u dorosłych

Leczenie tyłozgryzu u dorosłych zależy od rodzaju wady. Tyłozgryz urojony leczony jest za pomocą aparatu ortodontycznego czynnościowego, który zapewnia rozwinięcie łuku do normalnego kształtu i rozmiaru. Następnie zakładany jest aparat stały, który odpowiednio ustawia zęby w szczęce.

W przypadku tyłozgryzu rzeczywistego bardzo często niezbędna jest operacja, ponieważ przyczyną tej wady jest zaburzenie długości kości żuchwy. Leczenie chirurgiczne pozwala na wydłużenie trzonu żuchwy. Lekarz ortodonta podejmuje decyzję o konieczności wydłużenia kości i planuje zabieg, a chirurg wykonuje operację ściśle według wskazań ortodonty. Każdy przypadek tyłozgryzu jest leczony indywidualnie, a podstawą leczenia ortodontycznego jest stosowanie tzw. kamuflażu, polegającego na usunięciu zębów przedtrzonowych pierwszych lub drugich w łuku dolnym i górnym. Nie zawsze usuwanie zębów jest konieczne. 

Jak powinno się myć zęby? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej