Trójkąt śmierci – jakie objawy u człowieka mogą stanowić powód do niepokoju?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Twarz u człowieka stanowi obszar predysponowany do występowania pryszczy czy innych zmian skórnych. Niebezpieczne są szczególnie zmiany zajmujące obszar na nosie czy pod nosem, a mianowicie tzw. trójkąt śmieci.

Aby określić, jaki obszar zajmuje tzw. trójkąt śmierci, należy połączyć kąciki ust i czubek nosa. Dlaczego nazywa się on trójkątem śmierci? Okazuje się, że jest to miejsce, w którym jakiekolwiek zmiany zapalne, wypryski, mogą dawać poważne powikłania. Zwykła próba wyciśnięcia wyprysku w trójkącie śmierci może okazać się bardzo groźna dla zdrowia. Nie wolno więc w żaden sposób manipulować jakimikolwiek zmianami w tym obszarze. Może on bowiem stanowić wrota do wnętrza czaszki, czyli do ośrodkowego układu nerwowego. Układ naczyń żylnych w trójkącie śmierci jest specyficzny.

Trójkąt śmierci u człowieka

Jeśli połączymy kąciki ust i czubek nosa, uzyskamy obszar w kształcie trójkąta. W tym regionie znajdują się dwa duże odpływy żylne prowadzące do żyły szyjnej wewnętrznej oraz do zatoki jamistej. Ta ostatnia ma bardzo nieregularną strukturę, na skutek obecności łącznotkankowych beleczek przypominającą gąbkę. W tej strukturze dochodzi do spowolnienia przepływu krwi, wobec czego istnieje zwiększone ryzyko skrzeplin w sytuacji miejscowego stanu zapalnego. Połączenie układu żylnego z ośrodkowym układem nerwowym predysponuje do przejścia stanu zapalnego w obręb tkanki mózgowej czy opon mózgowo-rdzeniowych, co stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Trójkąt śmierci na twarzy

Jakie objawy w trójkącie śmierci są niepokojące?

Niepokojące są wszelkie objawy stanu zapalnego w trójkącie śmierci. Symptomy te to między innymi: obrzęk, zmiany ropne, zaczerwienienie, ból. Towarzyszyć im może podwyższenie temperatury ciała, a nawet gorączka. Niepokojące są krosty wyniosłe, z których po naciśnięciu wydobywają się masy tkanki martwiczej. Ogromnym zagrożeniem są owrzodzenia i zanieczyszczenia ran.

Trójkąt śmierci – jak zapobiec powikłaniom?

Każde wypryski czy zmiany na twarzy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy unikać wyciskania ich, bo w przeciwnym razie mogą powstać blizny potrądzikowe czy trudno gojące się rany. Szczególnej pielęgnacji wymaga trójkąt śmierci. Absolutnie zakazane jest wyciskanie pryszczy czy drapanie zmian. Jeśli jakaś manipulacja jest konieczna, to wcześniej należy dokładnie umyć ręce. Należy dbać, by skóra w obrębie trójkąta śmierci zawsze była właściwie oczyszczona. Zmiany ropne, np. w postaci czyraków, należy leczyć dermatologicznie. Wykorzystuje się w tym celu miejscowe antybiotyki. Zmiany można dodatkowo przemywać środkiem odkażającym, typu octanisept. Kosmetyki powinny być dobrane do typu cery. Można wykorzystać kosmetyki na bazie kwasu salicylowego, z dodatkiem witamin A i E. Zawsze w przypadku nawracających zmian w obrębie trójkąta śmierci warto skonsultować się z dermatologiem.

Polecamy: Jakie rodzaje trądziku występują u młodzieży, dorosłych i dzieci?

Zobacz film i dowiedz się u kogo może pojawić się trądzik:

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Trójkąt śmierci – powikłania pryszczy

Zaniedbanie odpowiedniej pielęgnacji zmian w postaci pryszczy czy innych wyprysków w trójkącie śmierci może doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył w obrębie twarzy i oczodołu, zapalenia tkanek oczodołu czy zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej. Jest to jedno z najcięższych powikłań. Samo zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej może być także powikłaniem innych stanów, jak zapalenie tkanki okołozębowej czy zatok. Rozwija się gwałtownie, prowadząc do rozpierającego bólu w obrębie twarzy, szczególnie w okolicy oczodołu. Towarzyszą mu: obrzęk powiek, wytrzeszcz oka i upośledzenie jego ruchomości, gorączka czy zaburzenia świadomości.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej