Tretinoina na problemy skórne – plusy i minusy stosowania w kosmetykach

Fot. PeopleImages / Getty Images

Tretinoina jest metabolitem witaminy A, inaczej retinolu. Związek ten dodawany jest do kosmetyków na problemy dermatologiczne oraz łysienie. Jednakże ze względu na skutki uboczne, jego użytkowanie wzbudza wiele wątpliwości.

Tretinoina, inaczej kwas all-trans retinowy, ma postać jasnożółtego proszku, który nie jest rozpuszczalny w wodzie. Tretinoinum stosowane jest dzisiaj w leczeniu trądziku, łuszczycy oraz zapalenia mieszków łojowych i włosowych. Jako związek chemiczny, ma wpływ na usuwanie zalegającego łoju, pobudza proliferację komórek i zmniejsza stan zapalny.

Preparaty z tretinoiną na problemy skórne

Tretinoina jest pochodną witaminy A, czyli składniku, którego dobroczynne działanie na skórę zostało potwierdzone już wiele lat temu. Preparaty z tretinoiną hamują procesy rogowacenia, a także pobudzają komórki do namnażania. W związku z tymi właściwościami kremy z tretinoiną są stosowane na takie problemy dermatologiczne, jak blizny potrądzikowe, przebarwienia, trądzik oraz zmarszczki. W aptece dostępne są kremy, maści i płyny do miejscowego przecierania skóry. W ostatnich latach do walki z problemami skórnymi stosuje się również leki np. izotretinoinę doustną. Izotretynoina stosowana jest na ogół w dawce 1 mg na kilogram masy ciała (1 tabletka na dobę) przez około 5–6 miesięcy. Mimo że leczenie jest bardzo skuteczne, to wiąże się z poważnymi efektami ubocznymi. Dlatego ważne jest, aby podczas kuracji wykonywać regularne badania krwi. Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się: złuszczanie się naskórka, zajady, bóle głowy i mięśni, wypadanie włosów, wzrost poziomu triglicerydów i cholesterolu, krwawienia z nosa oraz dolegliwości stawowe. Izotretinoina jest wyjątkowo szkodliwa dla płodu, dlatego kobiety w ciąży nie mogą jej przyjmować.

Jak sobie radzić z trądzikiem różowatym? Zobaczcie co radzi dermatolog na filmie:

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda leczenie?

Tretinoina na przebarwienia, trądzik czy blizny musi być stosowana z umiarem i rozsądkiem. Zarówno leczenie miejscowe, jak i doustne wymaga czasu. Nie da się pozbyć problemów skórnych w tydzień. Tretinoina w kremie powinna być stosowana przez około 5 miesięcy, przy czym pierwsze miesiące mogą przynieść nasilenie zmian skórnych. W trakcie stosowania tretinoiny, np. na zmarszczki, należy codziennie zabezpieczać skórę przed promieniowaniem słonecznym, stosując kremy z filtrem. Słońce w kontakcie z tretinoiną może uszkodzić delikatny naskórek. Inną wadą kuracji jest cena. Maści z tretinoiną są stosunkowo drogie. Ponadto raz w miesiącu należy odwiedzać dermatologa. Kobiety w wieku reprodukcyjnym przy doustnym przyjmowaniu izotretinoiny muszą przyjmować tabletki antykoncepcyjne, aby zapobiec zapłodnieniu.

Środki ostrożności przy kuracji tretinoiną

Kuracje tretinoiną najlepiej wykonywać jesienią lub zimą, gdy promieniowanie słoneczne nie jest tak dużym zagrożeniem dla skóry. Maści i kremy z tretinoiną powinno nakładać się na noc, na umytą i wysuszoną skórę. Po przespanej nocy i porannym przemyciu twarzy delikatnym płynem lub wodą micelarną zaleca się nakładanie silnych kremów nawilżających. Ma to zminimalizować efekt łuszczenia się skóry. W trakcie leczenia należy całkowicie zrezygnować z zabiegów kosmetycznych na twarz, a w szczególności nakładania kwasów złuszczających, silniejszych maseczek oczyszczających, ostrzykiwania lub nakłuwania twarzy, np. mezoterapii mikroigłowej.

Niektóre badania sugerują, że doustne przyjmowanie tretinoiny może być przyczyną pojawienia się poważnych wad rozwojowych płodu. Dotyczą one głównie wad ucha zewnętrznego, rozszczepienia podniebienia, niedorozwoju czaszki i żuchwy, a także kości skroniowej.

Skutki leczenia tretinoiną

W większości przypadków po zakończeniu leczenia dochodzi do spłycenia zmarszczek, blizn, cera jest wyraźnie gładka i bardziej promienna. Ponadto poprawia się koloryt cery i znikają z jej powierzchni zaskórniki. Oczywiście należy mieć na uwadze, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo nieskuteczności terapii, kiedy trądzik nie tylko nie ustępuje, a nawet się zaostrza.

Retinol na zmarszczki

Po 35. roku życia istnieje realna potrzeba stosowania bogatych kremów z retinolem. Jego stężenie w kremach przeciwzmarszczkowych jest znacznie niższe niż w tych na trądzik. Optymalne stężenie retinolu w kremach to 0,1%. Dlatego też jest bezpieczny, nawet dla kobiet w ciąży, a nawet matek karmiących. Dobrej jakości kremy z retinolem należy początkowo nakładać na twarz około 2 razy w tygodniu i z czasem zwiększyć tę częstotliwość. Po kilku miesiącach regularnego stosowania dochodzi do poprawy jędrności skóry oraz wygładzenia płytkich zmarszczek.

Bibliografia:

  1. Monika Boryczka, Beata Pasker, Marian Sosada. Retinoidy jako substancje czynne produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety. Farm. Przegl. Nauk. 2010, 8:8-16.
Data aktualizacji: 30.01.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej