Trening Jacobsona – redukcja stresu poprzez relaksację ciała

Fot.: Yuri_Arcurs / Getty Images

Trening Jacobsona to – pochodząca od nazwiska autora – potoczna nazwa techniki zwanej progresywną relaksacją mięśni. Jest to metoda służąca osiągnięciu stanu psychicznego odprężenia poprzez pracę z ciałem, a konkretnie – napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśni.

Progresywna relaksacja mięśni to technika opracowana w latach 30. ubiegłego wieku przez Edmunda Jacobsona – amerykańskiego naukowca pracującego na Uniwersytecie w Chicago, a jednocześnie praktykującego psychiatrę i lekarza chorób wewnętrznych. Prowadził on badania nad związkiem pomiędzy aktywnością nerwowo-mięśniową a zaburzeniami emocjonalnymi. Jego odkrycia stały się podstawą metody relaksacyjnej, w której spadek napięcia mięśniowego przyczynia się do uzyskania stanu równowagi emocjonalnej.

Zobacz film: Przewlekły stres - jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia? Źródło: Stylowy Magazyn

Trening relaksacyjny Jacobsona – założenia

Metoda Jacobsona opiera się na założeniu, że skoro stres jest reakcją fizjologiczną, która objawia się zwiększonym napięciem mięśni, przyspieszonym oddechem itd., to osiągnięcie stanu fizycznego relaksu (rozluźnienie mięśni, wyrównanie oddechu) powinno przyczynić się do odprężenia psychicznego. Innymi słowy – skoro emocje wywołują określony stan organizmu, to jego zmiana wpłynie zwrotnie na sposób myślenia i odczuwania.

Jacobson twierdził, że długotrwałe, nadmierne napięcie mięśniowe, spowodowane stresem i powiązaną z nim nadaktywnością autonomicznego układu nerwowego, leży u podstaw objawów zaburzeń emocjonalnych, np. nerwicowych. Przewlekłe napięcie (zarówno mięśni prążkowanych, jak i gładkich) wywołuje bowiem różnego rodzaju reakcje somatyczne – ból kręgosłupa, głowy, mdłości itd. Tego rodzaju symptomy nie pojawiają się, gdy wszystkie mięśnie są rozluźnione. Dlatego opanowanie sztuki progresywnej relaksacji mięśni jest prostą drogą do uporania się z objawami lęku, niepokoju. Proponowane przez Jacobsona techniki relaksacyjne pozwalają zarówno na świadome redukowanie napięcia, jak i odczytywanie sygnałów wysyłanych przez ciało, które są cenną informacją o samopoczuciu jednostki w danych okolicznościach.

Progresywna relaksacja mięśni metodą Jacobsona

Na ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona najlepiej przeznaczyć około 20–30 minut. Ważne, by wybrać do tego celu miejsce spokojne (w którym nic nie rozproszyuwagi) i wygodne. Zalecaną na początek pozycją jest leżąca (do relaksacji ogólnej), w miarę zaawansowania można zmienić ją na siedzącą, a nawet opanować sztukę relaksowania mięśni przy codziennych czynnościach (relaksacja zróżnicowana).

Jak ćwiczyć, aby pozbyć się stresu? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonywać w domu. Źródło: Klinika urody.

Metoda relaksacyjna Jacobsona polega na napinaniu wybranych mięśni na około 5 sekund, następnie całkowitym rozluźnianiu ich na 10–15 sekund. W odniesieniu do każdej partii mięśni ćwiczenie powtarza się dwa razy. Początkowo ćwiczenia wykonywać można z pomocą nagrania z instrukcjami. Najkorzystniej jest jednak opanować sztukę odczytywania sygnałów płynących z ciała, by identyfikować te obszary, w których występuje napięcie czy ból, w związku z czym wymagają one rozluźnienia. Podczas ćwiczeń należy utrzymywać miarowy oddech przez nos, najlepiej torem brzusznym. Warto także wizualizować sobie miejsce kojarzące się z relaksem, np. las, morze.

Opanowanie sztuki progresywnej relaksacji mięśni nie różni się od zdobywania innych umiejętności. Wymaga systematycznego treningu, rozpoczętego od najprostszych ćwiczeń. Początkowo pracuje się z określoną grupą mięśni, z czasem dołącza się kolejne, aż do osiągnięcia poziomu automatyzmu w czynności odprężania całego ciała. Po jakimś czasie można zacząć świadomie rozluźniać dowolne mięśnie, bez ich uprzedniego napinania. Z relaksacją progresywną wiąże się zjawisko rozprzestrzeniania. Odprężenie jednej grupy mięśni powoduje rozluźnienie kolejnych, włącznie z tymi, które znajdują się poza kontrolą umysłu (np. mięśni gładkich przewodu pokarmowego). Możliwa staje się też tzw. relaksacja zróżnicowana, jaka następuje podczas wykonywania różnego rodzaju czynności. Napięte pozostają wówczas tylko te mięśnie, które są do danego działania wykorzystywane. Pozostałe rozluźnia się.

Jak skutecznie się rozluźnić? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Terapia cranio sacralna - na czym polega? Źródło: Klinika urody.

Przykładowe techniki relaksacyjne Jacobsona

Progresywna relaksacja mięśni metodą Jacobsona w odniesieniu np. do mięśni głowy może składać się z następującej sekwencji czynności:

  • marszczenie czoła poprzez uniesienie brwi – rozluźnienie,
  • mocne zaciśnięcie powiek – rozluźnienie,
  • zaciśnięcie zębów – rozluźnienie,
  • przyciśnięcie języka do podniebienia – rozluźnienie,
  • przyciągnięcie głowy do piersi, napięcie mięśni karku i barków – rozluźnienie,
  • odchylenie głowy do tyłu, napięcie mięśni szyi – rozluźnienie.

Każdą czynność należy wykonać dwukrotnie.

Polecamy: Ćwiczenia relaksacyjne na stres dla dzieci i dorosłych. Opis i przykładowe zestawy

Trening Jacobsona – efekty

Relaksacja metodą Jacobsona pozwala znacząco obniżyć poziom napięcia, co poprawia koncentrację, pamięć, zwiększa efektywność radzenia sobie z codziennymi problemami. Umiejętność świadomego odprężania się jest szczególnie cenna dla osób żyjących w dużym stresie, może też stanowić narzędzie w walce z objawami zaburzeń lękowych. W każdym przypadku wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu – pracę serca, trawienie, jakość snu itd.

Zobacz film: Co nas stresuje? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 06.02.2019,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej