Trening ABT – jakie ćwiczenia się wykonuje i jakie daje efekty?

Fot: Hinterhaus Productions / gettyimages.com

Ćwiczenia w treningu ABT skupiają się na newralgicznych partiach ciała. Można je wykonywać w domu. Są przeznaczone nie tylko dla kobiet chcących stracić zbędne kilogramy, ale również np. dla kolarzy czy narciarzy.

Trening ABT to bardzo popularna forma treningu w klubach fitness. Skupia się na trzech najbardziej newralgicznych partiach ciała, w tym na brzuchu, pośladkach i udach. Ma na celu wyszczuplenie tych partii i ujędrnienie. Jego intensywność jest umiarkowana, więc nadaje się nawet dla osób rozpoczynających treningi na siłowni. Większość ćwiczeń jest statycznych, wpływają one na siłę mięśni i ich kondycję.

Na czym polega trening ABT?

Trening ABT swoją nazwę bierze od pierwszych liter angielskiego rozwinięcia tego skrótu – abdomen, buttocks, thighs, czyli brzuch, pośladki i uda. Można więc czasem spotkać się ze skrótem polskim BPU. Jak sama nazwa wskazuje, trening ten pozwala na kształtowanie i wzmacnianie newralgicznych partii ciała. Dzięki treningom ABT mięśnie nabierają elastyczności, kształtu, siły. Ponadto tego typu treningi wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej. Układ ćwiczeń stanowi formę aerobiku, nadaje się dla osób na każdym poziomie zaawansowania, choć oczywiście indywidualnie można dobrać intensywność czy poziom trudności ćwiczeń. Odpowiednio prowadzony trening ABT służy wykształceniu pięknej sylwetki bez powiększenia obwodów. Tym samym nie należy obawiać się, że ćwiczenia, mimo iż wzmacniające, przyczynią się do rozrostu muskulatury.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki.

Kto powinien wykonywać ćwiczenia ABT?

Ćwiczenia ABT może wykonywać każdy, u kogo nie stwierdza się ewidentnych przeciwwskazań do tego typu ćwiczeń. Najczęściej z tego typu treningów korzystają kobiety chcące poprawić sylwetkę i stracić zbędne kilogramy z newralgicznych partii ciała. Jednak należy pamiętać, że ćwiczenia w treningu ABT mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem treningów kolarzy, łyżwiarzy, narciarzy, snowboardzistów czy biegaczy, czyli grup sportowców, u których istotne jest wzmacnianie dolnych partii mięśni. Część ćwiczeń ABT jest popularna wśród mężczyzn chcących wyrzeźbić sobie mięśnie brzucha.

Przeciwwskazania do treningu ABT

Jak w przypadku każdego typu treningu zawsze należy skonsultować się z lekarzem, czy dany rodzaj ćwiczeń może być wykonywany. W przypadku zdrowych osób nie ma żadnych ograniczeń i przeciwwskazań. Ćwiczenia ABT wykonywane pod okiem trenera nie powinny powodować nadmiernych obciążeń stawów czy kręgosłupa. Warunkiem jednak jest odpowiednia technika ćwiczeń. Osoby ze schorzeniami stawów i kręgosłupa powinny skonsultować ten typ ćwiczeń z lekarzem prowadzącym.

Trening ABT nie jest wskazany dla kobiet w ciąży ze względu na to, że obejmuje intensywne ćwiczenia wzmacniające brzuch, czego akurat kobiety ciężarne powinny unikać. Kobiety regularnie ćwiczące po zajściu w ciążę mogą nadal wykonywać część ćwiczeń z treningu ABT, jednak wraz z trenerem powinny ustalić, jak zmodyfikować ćwiczenia, by jak najmniej angażować mięśnie brzucha. Warto jednak przede wszystkim skonsultować się z lekarzem i mimo wszystko wybrać formę aktywności dostosowaną do aktualnego stanu. Do treningu ABT można wrócić po porodzie (po co najmniej 6 tygodniach w przypadku cięcia cesarskiego), ponieważ doskonale może wspomóc próbę powrotu do formy sprzed ciąży. Należy jednak pamiętać, że intensywne ćwiczenia fizyczne mogą powodować problemy z laktacją.

Jakie ćwiczenia wykonywane są podczas treningu ABT?

Jak podczas wszystkich treningów fitness, pierwsze 10–15 minut stanowią ćwiczenia rozgrzewające, połączone z aktywnością pobudzającą krążenie krwi i przygotowującą stawy oraz mięśnie zaangażowane w dalsze ćwiczenia. Bardzo często na siłowniach wykorzystuje się krótkie układy choreograficzne. Następnie przechodzi się do właściwej części treningu obejmującej ćwiczenia zasadnicze. Bardzo często na siłowniach treningi urozmaicane są różnego rodzaju akcesoriami, np. hantlami. Pod koniec zajęć zawsze należy wykonać ćwiczenia rozciągające.

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 18.06.2018,
Opublikowano: 18.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej