Trądzik grudkowy – przyczyny jego powstawania i odmiany. Jak go leczyć?

Fot: fotolia.com

Trądzik grudkowy to jedna z najbardziej uciążliwych postaci trądziku młodzieńczego. Występuje w formie podskórnych grudek. Inna nazwa tej przypadłości, w której oprócz grudek pojawiają się krostki, to trądzik grudkowo-krostkowy.

Przyczyn trądziku grudkowego może być wiele – najczęściej jest to zła dieta i zmiany hormonalne. Zmian trądzikowych nie wolno wyciskać, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.

Trądzik grudkowy – u kogo powstaje?

Zmiany skórne typowe dla trądziku grudkowego pojawiają się zazwyczaj u osób młodych, będących w okresie dojrzewania, który zazwyczaj przypada na czas między 12 a 18 rokiem życia. Częściej pojawiają się u chłopców i młodych mężczyzn, zwłaszcza przed okresem pokwitania. Mają też u nich większe nasilenie. Po zakończeniu okresu pokwitania trądzik grudkowy występuje zwykle u kobiet. Jednak w większości przypadków takie problemy u nastolatków ustępują po ukończeniu 20. roku życia.

Trądzik grudkowy – przyczyny powstawania

Trądzik grudkowy należy do najczęściej występujących odmian. Zmiany na skórze są rezultatem gwałtownego wzrostu wydzielania hormonów, tzw. burzy hormonów. Androgeny występujące naturalnie u mężczyzn, a pojawiające się w nadmiarze u kobiet (u zdrowych kobiet ich stężenie jest niewielkie, a ich nadmiar określany jest jako tzw. hiperandrogenizm) powodują zwiększoną produkcję łoju przez gruczoły łojowe. Gromadzi się on na skórze, zwłaszcza w okolicach mieszków włosowych. 

Wraz ze złuszczającym się naskórkiem, który często towarzyszy nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry, w okolice mieszków włosowych dostaje się także kurz oraz pył z otoczenia. Pot z kolei wzmaga rozkład bakterii. Sprzyja to powstawaniu zaskórników i jest pożywką dla bakterii z mieszków włosowych. Połączone z mieszkami włosowymi ujścia gruczołów łojowych zatykają się i powstaje trądzik. Wokół zmiany na skórze pojawia się naciek komórek układu odpornościowego i w konsekwencji powstaje odczyn zapalny oraz związane z nim zaczerwienienie danego obszaru skóry. Jest ono bardziej lub mniej intensywne w zależności od tego, czy doszło do bakteryjnego zakażenia skóry.

Trądzik grudkowo-krostkowy – różne postaci zmian

W trądziku grudkowym występuje kilka rodzajów zmian. Są to: grudki, krostki, guzki i zaskórniki. W zależności od pojawiających się wykwitów i rozległości zmian różna jest ich klasyfikacja:

  • trądzik grudkowy (acne papulosa) – przeważają w nim grudki będące zgrubieniami na skórze; tworzą je bolesne i bardzo widoczne stany zapalne; u wielu osób grudki z upływem czasu zmieniają się w krosty, chociaż nie jest to regułą;
  • trądzik krostkowy (acne pustulosa) – w tej odmianie dominują krosty, które przypominają otwarte grudki; jest w nich dostrzegalny ropny, otorbielony rdzeń;
  • trądzik zaskórnikowy (acne comedonica) – najłagodniejsza postać trądziku, w przypadku której zmiany na skórze występują w postaci rozszerzonych porów z widocznymi białymi, żółtawymi bądź czarnymi kropkami; białe zaskórniki są zamknięte i otorbielone, natomiast czarne są otwarte;
  • trądzik ropowiczy (acne phlemonosa) – najostrzejsza postać trądziku, w której występują nie tylko grudki, ale zazwyczaj nawet guzy, cysty, torbiele i przetoki; ta odmiana pozostawia trwałe uszkodzenia skóry i głębokie blizny; najczęściej występuje u mężczyzn, obejmując nie tylko twarz, ale także ramiona, plecy, pachwiny oraz pośladki;
  • trądzik skupiony (acne conglobata) – występują w nim bardzo głębokie nacieki i torbiele ropne, które mają zdolność do zlewania się w większe skupiska; zamknięta w nich mikroflora bakteryjna namnaża się, wywołując stan zapalny; czasami torbiele pękają i wydzielają cuchnącą wydzielinę z surowicą i ropą.

Trądzik grudkowy to przypadłość dotycząca każdej z tych postaci, chociaż różni się stopniem nasilenia. W trądziku zaskórnikowym grudki występują sporadycznie, natomiast w trądziku ropowiczym i skupionym grudki zlewają się z innymi zmianami i zmieniają się w guzy.

Jakie leczenie zastosować, kiedy wystąpi trądzik grudkowy?

W walce z trądzikiem grudkowym niezwykle ważna jest higiena. Należy przemywać skórę delikatnymi tonikami o działaniu łagodzącym, np. na bazie rumianku, aby nie wysuszać skóry – istotne jest jej nawilżenie. Warto stosować też dostępne w sprzedaży ogólnej maści na bazie cynku, które łagodzą zmiany. Pomocne jest picie naparu z bratka.

Leczenie trądziku grudkowego zazwyczaj wymaga konsultacji z dermatologiem, który początkowo przepisuje preparaty antybiotykowe w postaci maści do stosowania miejscowego w celu ograniczenia nadprodukcji łoju i namnażania drobnoustrojów.

Jeżeli preparaty miejscowe nie pomagają, należy działać od środka. Dermatolog zaleci antybiotyki lub izotretynoiny (pochodna witaminy A), które ograniczają pracę gruczołów łojowych. U kobiet przyczyną trądziku może być nadwyżka hormonów androgenowych, dlatego wskazana jest konsultacja ginekologiczna i endokrynologiczna.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej