Torbiel zastoinowa (mucocele) – kiedy się pojawia, jakie są przyczyny i leczenie?

Fot. Tharakorn / Getty Images

Torbiel zastoinowa błony śluzowej, czyli mucocele, powstaje w wyniku stanów zapalnych ujść gruczołów ślinowych lub śluzowych, czy też ich zatkania bądź zwężenia. Mucocele na wardze dolnej pojawia się często u młodych osób.

Torbiel zastoinowa, czyli mucocele, to przestrzeń powstała w wyniku patologii gruczołów błony śluzowej. Najczęstszą przyczyną są nawracające stany zapalne. Torbiel zastoinowa lokalizuje się przede wszystkim na wardze, ma niebieski kolor. Czasami widać gromadzący się w niej płyn. Zdarza się, że torbiel zastoinowa tworzy się w innych miejscach w jamie ustnej, jak policzki, język czy podniebienie.

Co to jest mucocele?

Mucocele to torbiel zastoinowa błony śluzowej. Związane jest z gruczołami obecnymi na błonie śluzowej i ich blokadą, powodującą zaburzenie ujścia wydzieliny na zewnątrz i tworzenie się torbieli. Torbiel to inaczej przestrzeń o gładkich ścianach wypełniona płynem. Częściej spotyka się torbiel zastoinową na wardze dolnej. Ma zazwyczaj łagodny przebieg i pojawia się głównie u młodych osób.

Przyczyny mucocele

Gruczoły uchodzące na błonach śluzowych jamy ustnej odpowiedzialne są za wydzielanie śliny. Jeśli ujście gruczołu zostaje zatkane, a gruczoł nadal produkuje wydzielinę, dochodzi do powstania przestrzeni płynowej. Zdecydowanie rzadszą przyczyną, jednak o łatwiejszym do zrozumienia patomechanizmie, jest zapalenie. Przewody wyprowadzające, które podlegają przewlekłym i nawracającym zapaleniom, stopniowo ulegają zwężeniu. Zdecydowanie częstszymi przyczynami są: przygryzanie ust, urazy, drażnienie błony śluzowej jamy ustnej przez aparaty ortodontyczne czy protezy zębowe.

Ze względu na częste przygryzanie wargi dolnej, w tym miejscu torbiel zastoinowa występuje zdecydowanie najczęściej. Jednak niejednokrotnie można się spotkać z powstaniem mucocele na policzkach, w kącikach ust, na języku bądź na podniebieniu. Zdarzają się mucocele zlokalizowane w zatokach przynosowych, co wykrywane jest przypadkowo podczas wykonywania zdjęcia radiologicznego.

Specyficznym mucocele jest torbiel zastoinowa ślinowa, pojawiająca się pod językiem. Jest ona wywołana przede wszystkim nawracającymi stanami zapalnymi i zablokowaniem przewodu wyprowadzającego ślinę ze ślinianki podjęzykowej i podżuchwowej.

Torbiel zastoinowa – objawy

Mucocele, czyli torbiel zastoinowa, to niewielkie kuliste uwypuklenie błony śluzowej. Najczęściej ma średnicę nieprzekraczającą 1 cm. Zmiana jest niewielka, miękka w dotyku, można dotykiem wyczuć, że wypełnia ją płyn. Czasami błona pokrywająca torbiel jest tak cienka, że płyn jest widoczny gołym okiem. Nie jest to zmiana bolesna, ale jak każdy twór może wywoływać dyskomfort. Błona pokrywająca torbiel nie jest zaczerwieniona ani zmieniona zapalnie, jednak dość mocno napięta i ma niebieskawy odcień.

Leczenie torbieli zastoinowej

Bardzo często torbiel ulega samoistnemu opróżnieniu z płynu. Przy nawracających torbielach wywołujących znaczny dyskomfort czasami konieczne jest podjęcie leczenia zabiegowego, mającego na celu wyłuszczenie torbieli. W zależności od lokalizacji, usunięcia torbieli może podjąć się laryngolog, chirurg szczękowo-twarzowy bądź stomatolog. Usuwanie mucocele przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pozostają szwy, które usuwa się po tygodniu. Jeśli usuwa się torbiel zastoinową, konieczne jest wysłanie jej do badania histopatologicznego. Mimo iż prawdopodobieństwo zmian nowotworowych jest znikome, to zawsze należy je całkowicie wykluczyć. Mucocele, nawet jeśli wymagają zabiegu, rokują dobrze, choć nie można wykluczyć ponownego pojawienia się torbieli zastoinowej, np. w innej lokalizacji.

Zobaczcie, co należy robić, aby mieć piękne i zdrowe usta:

Zobacz film: Co zrobić, aby usta były zdrowe i piękne? Źródło: Stylowy Magazyn


Opublikowano: 19.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej