Tetraplegia – co to jest, jakie są objawy i czy da się ją wyleczyć?

Fot: zinkevych / fotolia.com

Tetraplegia to inaczej porażenie czterokończynowe. Objawia się paraliżem zarówno rąk, jak i nóg. Porażenie często uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. Zdarzają się jednak przypadki, w których pacjent zachowuje niektóre funkcje kończyn górnych.

Najczęstszymi przyczynami porażenia czterokończynowego są wypadki, w których uszkodzeniu uległ fragment kręgosłupa lub rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym. Są to przede wszystkim wypadki samochodowe, upadki z wysokości i skoki do wody na głowę. Tetraplegię mogą powodować też choroby, takie jak polio, stwardnienie rozsiane czy poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego. Inne przyczyny to zaburzenia wrodzone, na przykład dystrofia mięśniowa. Tetraplegia dotyka zarówno nerwów sensorycznych, jak i motorycznych, co oznacza, że pacjent traci zarówno możliwość poruszania kończyną, jak i czucie w niej.

Tetraplegia – porażenie czterokończynowe

Przyczynami tetraplegii, czyli porażenia czterokończynowego, są uszkodzenia szyjnego odcinka rdzenia kręgowego lub mózgu. Może ona być efektem chorób lub wypadku. Stopień porażenia bywa różny. Czasem jest to porażenie unieruchamiające wszystkie stawy w kończynach, a czasem tylko niektóre z nich. W niektórych przypadkach poprawę stanu osoby chorej można osiągnąć za pomocą rehabilitacji, jednak częściej będzie ona już niemożliwa.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie złamanego kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Tetraplegia – objawy

Przyczyną uszkodzenia rdzenia kręgowego powodującego tetraplegię jest zazwyczaj uszkodzenie kręgosłupa. Dokładniej chodzi tu o jego szyjny odcinek, a więc – licząc od góry – siedem pierwszych kręgów. Od każdego z nich, z wyjątkiem siódmego, odchodzi jedna para nerwów rdzeniowych szyjnych. To, w którym miejscu dojdzie do urazu, ma duży wpływ na stopień porażenia. Najbardziej brzemienne w skutkach są uszkodzenia na wysokości pierwszego i drugiego kręgu. Oprócz tetraplegii, mogą one doprowadzić do utraty tak ważnych czynności życiowych, jak na przykład oddychanie. Trzeba je później podtrzymywać poprzez użycie respiratora lub rozrusznika membranowego. Uszkodzone kręgi powodują:

  • 3 kręg – oprócz tetraplegii również ciężkie zaburzenia oddychania, ból, mrowienie, czasem także drętwienie ramion, szyi i głowy;
  • 4 kręg – tetraplegię i problemy z oddychaniem, jednak nie tak poważne, jak przy uszkodzeniach 1. i 2. kręgu;
  • 5 kręg – pacjent zachowuje kontrolę nad mięśniami ramienia i bicepsa, dzięki czemu może samodzielnie zginać łokieć; wciąż jednak nie ma kontroli nad nadgarstkami;
  • 6 kręg – pacjent zachowuje funkcje ramienia, łokcia i niektóre funkcje nadgarstka;
  • 7 kręg – porażenie czterokończynowe z zachowaniem funkcji ramienia, łokcia, nadgarstka i niektórych funkcji dłoni.

Większość nerwów rdzeniowych szyjnych odchodzi od górnej części kolejnych kręgów. Wyjątkiem jest para ósma, która ma swój początek u podstawy siódmego kręgu. Ich uszkodzenie powoduje tzw. tetraparezę – pacjent ma pełną kontrolę nad swoimi rękami, są one jedynie wyraźnie słabsze.

Patrząc na to, które nerwy odpowiadają za jakie objawy, można zauważyć, że istotną granicą jest wysokość 4. kręgu. Przy uszkodzeniach poniżej niego nie zachodzą już problemy z oddychaniem, a im niżej, tym większa kontrola pacjenta nad kończynami górnymi. Uszkodzenia nerwów poniżej odcinka szyjnego, w odcinku piersiowym, nie powodują tetraplegii, a paraplegię, czyli porażenie jedynie kończyn dolnych.

Tetraplegia spastyczna

Porażenie czterokończynowe może też mieć swoje źródło w spastyczności mięśni. Jest to stan, w którym mięśnie wykazują nadmierne napięcie w czasie ruchu biernego, czyli wykonywanego przez drugą osobę. Spastyczność występuje podczas takich chorób, jak: mózgowe porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu. Gdy to ona jest przyczyną paraliżu wszystkich czterech kończyn, mówimy o tetraplegii spastycznej. W takim przypadku porażenie może występować w każdej kończynie w innym nasileniu.

Tetraplegia – rehabilitacja

Całkowite wyleczenie porażenia czterokończynowego nie jest możliwe. Z tego powodu kuracja pacjenta jest nastawiona przede wszystkim na zachowanie funkcji życiowych i zapewnienie jak najlepszych warunków. Na pierwszych etapach leczenia konieczne jest ustabilizowanie szyjnego odcinka kręgosłupa, by zapobiec jego dalszym uszkodzeniom. Następnie, jeżeli to konieczne, należy możliwie poprawić zdolność pacjenta do samodzielnego oddychania. Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie komplikacji spowodowanych ewentualnymi zakrzepami. Na późniejszych etapach często wykonuje się operacje mające zapobiec uciskom na rdzeń kręgowy.

Dla pacjenta dotkniętego tetraplegią bardzo ważna jest rehabilitacja. Na pierwszych etapach jej celem jest: zapobieżenie ewentualnym powikłaniom płucnym, powstawaniu odleżyn i przykurczy, kontrola czynności wydalniczych organizmu, utrzymanie prawidłowej ruchomości w stawach i pionizacja pacjenta. Później rehabilitacja ma pomóc pacjentowi w przygotowaniu się do samodzielnego życia.

Zobacz film: Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Madzia 24.06.2018r.

Moja mama ma chorobę poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego w odcinku sszyjnym lekarza są bezradni proszę o pomoc jakąś lekarską proszę o pomoc w uratowanie życia mamie

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej