Test: wpływ diety bezglutenowej na zdrowie. Wyniki testu w programie 36,6 °C w sobotę o godz. 18.00 na antenie TVN

Zobacz film: 36,6 | Sezon 3 | Odc 7. Źródło: 36,6

W najnowszym, 7. odcinku, programu 36,6 °C dowiemy się, jaki wpływ ma na nasz organizm gluten. Poznamy także wyjątkowego kardiochirurga, który operuje dziecięce serduszka. W programie eksperci 36,6 °C rozwiążą tajemnicę bólu pleców wynikającą z kompresyjnego złamania kręgosłupa, o którym wielu chorych nawet nie wie! Jak leczyć to schorzenie? I jak przygotować się do biegania, aby sobie nie zaszkodzić? Odpowiedzi w 36,6 °C w najbliższą sobotę, 7 kwietnia, o godz. 18.00 na antenie TVN.

Szkodliwy gluten?

Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek postanowili sprawdzić, jak dieta bezglutenowa wpływa na nasz organizm. W najnowszym odcinku programu 36,6 °C dowiemy się czym jest gluten i kto powinien go jeść, a komu może on zaszkodzić. Jeśli męczą się wzdęcia, wahania wagi, ból brzucha - musisz poznać prawdę o glutenie i sprawdzić, czy rzeczywiście należy do wyeliminować z jadłospisu.

Polecamy: Nietolerancja glutenu - jak ją rozpoznać?

Bieganie? Tak, ale jak?

Bieganie wydłuża życie, ale żeby zacząć biegać należy się do tego odpowiednio przygotować! Najważniejsze w bieganiu jest to, aby zadbać o zdrowie, czyli przed rozpoczęciem przygody z porannymi przebieżkami pójść na badania i pozwolić lekarzowi ocenić, czy nadajemy się na maraton. A jeśli owszem, nadajemy się, to jakie buty do biegania wybrać? Wątpliwości rozwiąże ortopeda Mateusz Janiak, który po programie odpowie na Wasze pytania na czacie. 

Formularz do zadawania pytań ekspertowi, ortopedzie Mateuszowi Janiakowi znajdziecie TUTAJ. Czat rozpocznie się o godzinie 19.00, tuż po emisji programu 36,6 °C i potrwa godzinę.

Warto wiedzieć: Bieganie i jego efekty. Co daje nam trening i jakie są zalety biegania?

Zobacz film: 36,6 | Sezon 3 | Odc 7. Źródło: 36,6

Kompresyjne złamanie kręgosłupa

Prawie pół miliona europejskich kobiet po 50. nie wie, że cierpi na kompresyjne złamanie kręgosłupa. Owszem, dokuczają im bóle pleców, ale to jedyny objaw...

Ten rodzaj złamania jest wynikiem osteoporozy. Niestety w Polsce wiele pacjentek z takimi urazami jest odsyłanych do domu z zaleceniem ograniczania ruchu i brania leków przeciwbólowych. Jak dzięki prawidłowej diagnostyce możemy dowiedzieć się czy cierpimy na kompresyjne złamanie kręgosłupa i jak w dosłownie w 1 dzień, dzięki nowoczesnej i szybkiej metodzie operacji można uporać się z uciążliwym bólem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w programie 36,6 °C w sobotę 7 kwietnia!

Operacja serca u wcześniaka

W programie 36,6 °C poznamy prof. Janusza Skalskiego, który operuje serca u wcześniaków. Do tej pory profesor Skalski, uczeń prof. Zbigniewa Religi, przeprowadził tysiące operacji u wcześniaków o wadze 500 gram! W rozmowie z Ewą Drzyzgą lekarz opowie o tym, jak podczas operacji serca dziecka, jego własne serce odmówiło mu posłuszeństwa. Czy Profesor zwolnił choć odrobinę po zawale, czy może pracuje jeszcze intensywniej, by ratować życia najmniejszych? Zapraszamy do oglądania 36,6 °C w sobotę, 7 kwietnia, o godz. 18.00 na antenie TVN.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 02.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej