Test na zespół Aspergera u dzieci i dorosłych. Czy jest wiarygodny?

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Test na zespół Aspergera jest szeroko reklamowany w internecie jako łatwe narzędzie do diagnostyki samoopisowej. Nie jest jednak prawdą, że jednoznacznie określa on występowanie tego zaburzenia, ma bowiem charakter wyłącznie przesiewowy.

Test na zespół Aspergera jest tak naprawdę kwestionariuszem, który określa głębokość potencjalnego zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dlatego jego wyniki nie udzielają jednoznacznych odpowiedzi diagnostycznych i zawsze konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Co to jest test za zespół Aspergera?

Test na zespół Aspergera to narzędzie kwestionariuszowe umożliwiające określenie, czy dana osoba cierpi na Aspergera lub inne zaburzenia ze spektrum autyzmu. Istnieją dwa najbardziej popularne testy dla dorosłych, które mają charakter samoopisowych kwestionariuszy, oraz test dla rodziców dzieci, pozwalający ocenić, czy konieczna jest konsultacja ze specjalistą pod tym kątem.

Przeczytaj też: Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Czytaj więcej na: https://zdrowie.tvn.pl/a/asperger-objawy-zaburzenia-ze-spectrum-autyzmu-przyczyny-leczenie?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

Test na zespół Aspergera u dorosłych – AQ

Najbardziej znany test na zespół Aspergera dla dorosłych nazywa się AQ (autism-spectrum quotient). Został stworzony w Centrum Badań nad Autyzmem w Cambridge pod nadzorem psychologa Simona Barona-Cohena. Ma za zadanie ułatwić wstępne rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu i oszacowanie ich natężenia. Test ten jest napisany tak prosto, że każdy może go sam na sobie przeprowadzić.

Test na zespół Aspergera AQ stworzony jest z myślą o samoopisowych badaniach przesiewowych. Dzięki niemu można wychwycić osoby, które przejawiają cechy autystyczne i skierować je do dalszej, rzetelnej diagnostyki u specjalistów. Wprawdzie określa on poziom nasilenia cech autystycznych, ale nie służy do diagnozy zespołu Aspergera jako takiego, a wszystkich zaburzeń tego typu.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o zespole Aspergera

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Test AQ składa się z 50 twierdzeń, do których należy się ustosunkować, odpowiadając: „zdecydowanie się zgadzam”, „zgadzam się”, „nie zgadzam się” lub „zdecydowanie się nie zgadzam”. Za odpowiedzi charakterystyczne dla osób z zaburzeniami typu autystycznego przyznaje się 1 punkt. Średni wynik wynosi 16,4 punktów, podczas gdy osoba z autyzmem uzyskuje powyżej 32 punktów. Taki rezultat nie świadczy o tym, że cierpi się na zespół Aspergera lub inne zaburzenie ze spektrum autyzmu, ale jest wskazówką, że trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Test na Aspergera dla dorosłych – Aspie

Kolejnym testem na Aspergera dla dorosłych jest test Aspie. Jego poważną wadą jest fakt, że zawiera on aż 121 stwierdzeń, co sprawia, że może być nużący dla wypełniającego. Możliwe jest ustosunkowanie się do podanych zdań na 4 sposoby:

  • ? – nie wiem,
  • 1– nie/nigdy,
  • 2– trochę/czasem,
  • 3– tak/często.

Część pytań nie służy diagnostyce, niektóre z nich są bez znaczenia, a inne sprawdzają prawdomówność udzielanych odpowiedzi. Dzięki temu bardzo trudne jest celowe uzyskanie określonego wyniku. Po uzupełnieniu testu na Aspergera dla dorosłych Aspie otrzymuje się wyniki w postaci punktów na dwóch skalach oraz wykresu. Im więcej posiada się punktów Aspie, a mniej cech neurotypowych, tym bardziej prawdopodobne jest, że cierpi się na zespół Aspergera. Wykres pokazuje, jakie grupy cech są charakterystyczne dla sposobu myślenia osób z tym zaburzeniem. Wyróżnia się zdolności intelektualne i interpersonalne na wymiarach określonych jako:

  • postrzeganie,
  • komunikacja,
  • zdolności,
  • związki,
  • towarzyskość.

Im dalsze przesunięcie na wykresie w prawą stronę (stronę Aspergera), tym bardziej prawdopodobne jest, że cierpi się na to zaburzenie.

Zespół Aspergera – test dla rodziców dzieci

Dla dzieci, u których podejrzewa się zespół Aspergera, przygotowano test pod nazwą Kwestionariusz Zachowania i Osobowości. Wypełniają go rodzice dzieci powyżej lat 4, ustosunkowując się do 50 stwierdzeń odnośnie zachowania i charakteru ich potomków.

Możliwe odpowiedzi to: „zdecydowanie się zgadzam”, „raczej się zgadzam”, „raczej się nie zgadzam” i „zdecydowanie się nie zgadzam”. Drugim testem na zespół Aspergera, który mogą wypełnić rodzice w ramach badań przesiewowych, jest Zmodyfikowany Kwestionariusz Autyzmu w Okresie Poniemowlęcym (M-CHAT). Jest wyjątkowo prosty, ponieważ składa się tylko z 20 pytań, na które należy odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Pozwala on na wczesne wykrycie niepokojących objawów ze spektrum autyzmu i szybki kontakt z psychologiem.

Czy test rzetelnie pokaże zespół Aspergera?

Dostępne w formie kwestionariusza testy na Aspergera służą wyłącznie wstępnemu oszacowaniu nasilenia cech autystycznych. Mają one nakłaniać do konsultacji ze specjalistą, a nie służyć ostatecznej diagnozie. Wysokie poziomy cech autystycznych w nich uzyskane nie muszą świadczyć o tym, że dana osoba cierpi na zespół Aspergera. Należy też pamiętać, że całościowe zaburzenia rozwojowe objawiają się w postaci różnych zaburzeń, których rozróżnienie nie zawsze jest proste, nawet dla dobrze wyszkolonych osób.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o układzie nerwowym

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. http://www.centrum-terapii.pl/test-czynnika-aq/

2. B. Auyeung, S. Baron-Cohen, S. Wheelwright, C. Allison (2008). The Autism-Spectrum Quotient: Children‘s Version (AQ-Child), Autism Research Centre, University of Cambridge, UK; (J Autism Dev Disord, 2008, 38:1230–1240); (wersja polska: E. Pisula, A. Rynkiewicz, I. Łucka, 2010)

Data aktualizacji: 31.08.2020,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej