Temperament – czym jest i jakie są jego podstawowe typy?

Fot: Victoria М / fotolia.com

Temperament to zespół genetycznie uwarunkowanych, względnie stałych cech jednostki, przejawiających się głównie w sposobie wyrażania emocji, pobudliwości, szybkości reagowania, motoryce. Cechy te ujawniają się już w najwcześniejszym dzieciństwie i stanowią podstawę kształtowania się osobowości.

Temperament interesował badaczy już w starożytności. Jako pierwszy w V wieku p.n.e. pojęciem tym posłużył się grecki lekarz Hipokrates. Twierdził, że w organizmie występują cztery podstawowe soki – krew, śluz, żółć i czarna żółć – a od ich równowagi zależy stan ludzkiego zdrowia. Przewaga jednego z elementów miała być przyczyną określonego temperamentu – krew (łac. sanguis) przeważała u ekstrawertycznych sangwiników, śluz (gr. phlegma) u powolnych flegmatyków, żółć (gr. chole) u wybuchowych choleryków, zaś czarna (gr. mélanos) żółć u introwertycznych melancholików. W II wieku n.e. naukę o temperamentach kontynuował rzymski lekarz Galen. Opracowana przez niego w oparciu o myśl Hipokratesa typologia okazała się na tyle trafna, że jej podstawy i nazewnictwo przetrwały w pracach takich współczesnych kontynuatorów, jak Iwan Pawłow, Jan Strelau czy Hans Eysenck.

Temperament a osobowość

Temperament niekiedy utożsamiany jest z osobowością (np. w koncepcji H. Eysencka). Wielu psychologów twierdzi jednak, że ta druga jest znacznie szerszym pojęciem. Osobowość kształtuje się przez całe życie. Składają się na nią między innymi postawy, wartości, upodobania czy aspiracje jednostki, które z upływem czasu mogą ulegać modyfikacji na skutek uwarunkowań społecznych. Temperament zaś to najbardziej pierwotne cechy osobowości, które kierują zachowaniem człowieka i w ciągu życia pozostają zwykle niezmienne.

Cztery typy temperamentu

Temperament stanowi grupę stałych cech osobowości człowieka, które decydują o jego reakcjach w różnych sytuacjach. Należą do nich m.in.: emocjonalność, impulsywność, aktywność, towarzyskość, wytrwałość, ruchliwość, wrażliwość na bodźce. Zgodnie z tradycyjnym podziałem, istnieją 4 typy temperamentu.

Sangwinik to osoba o pogodnym usposobieniu, optymistycznym podejściu do życia, beztroska, pełna energii i entuzjazmu. Ma dużą wrażliwość, jest silna i pewna siebie. Sangwinik jest ekstrawertykiem – bezpośrednim, żywym, spontanicznym, ekspresyjnym w okazywaniu emocji, otwartym w kontakcie. Potrafi przyciągać do siebie ludzi, jest towarzyski, lubiany, choć bywa władczy i egocentryczny. W uczuciach jest niestały, szybko zmienia obiekty zainteresowań, ale jest ceniony za barwną, twórczą osobowość i poczucie humoru. W działaniu sangwinikowi często brak determinacji, dobrej organizacji, punktualności, zdarza mu się brać na siebie zbyt wiele obowiązków. Ma za to wiele energii, kreatywności, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

Flegmatyk to człowiek zrównoważony emocjonalnie, zdolny zachować spokój i opanowanie nawet w trudnych sytuacjach. Może przeżywać głębokie uczucia, ale zwykle ich nie uzewnętrznia. Stwarza wrażenie osoby powściągliwej, zdystansowanej, poważnej, czasem wręcz chłodnej. Brak mu żywej mimiki, słabo reaguje na bodźce. Jednocześnie flegmatyk jest człowiekiem łagodnym, tolerancyjnym, którego trudno zrazić. W relacjach bywa nieufny, ale potrafi być oddanym, współczującym przyjacielem. Umie słuchać i jest świetnym obserwatorem. W działaniu flegmatyk nie lubi pośpiechu, zmian, ryzyka. Niechętnie podejmuje decyzje, brak mu inicjatywy. Pracuje jednak wytrwale, rzetelnie, ma duże zdolności administracyjne, a ze swym wysokim obiektywizmem bywa świetnym mediatorem.

Choleryk jest człowiekiem czynu, o dużej energii i aktywności. Cechuje się wysoką pobudliwością, szybką (często nieprzemyślaną) reakcją na bodźce, skłonnością do afektów. Choleryk bywa niecierpliwy, uparty, drażliwy, agresywny, porywczy, wybuchowy. Jest przy tym silny, pełen entuzjazmu, przedsiębiorczy, zdecydowany i otwarty na wyzwania. Apodyktyczność choleryka sprawia, że trudno mu nawiązywać bliskie relacje z ludźmi, których zresztą nie szuka jako osoba z natury niezależna. Niemniej w trudnych sytuacjach okazuje się niezawodnym przyjacielem. Choleryk jest typem ukierunkowanego na osiąganie celu pracoholika, a także doskonałym organizatorem, pewnym siebie, wydajnym, szybkim w działaniu. Preferuje aktywność samodzielną, nad którą może mieć pełną kontrolę.

Melancholik jest osobą skłonną do pesymizmu, lęków i depresji. To introwertyk o bogatym świecie wewnętrznych przeżyć, typ myśliciela i idealisty, utalentowany artystycznie i wrażliwy na piękno. Ceni spokój, niełatwo wzbudzić w nim emocje, ale raz wywołane, potrafią być bardzo trwałe. Miewa trudności z podejmowaniem decyzji, brak mu wiary w siebie, ale ma analityczny umysł i potrafi twórczo rozwiązywać problemy. Melancholik z trudnością nawiązuje kontakty, ostrożnie dobiera znajomych, ale jest świetnym słuchaczem, wiernym, troskliwym i skłonnym do poświęceń przyjacielem. W działaniu jest typem perfekcjonisty. Melancholik przywiązuje wagę do szczegółów, jest dokładny, wytrwały, dobrze zorganizowany, wymagający wobec siebie. Najwydajniej pracuje w pojedynkę.

Rodzaje temperamentu w praktyce

Przedstawione powyżej typy temperamentu w praktyce rzadko występują w czystej formie. Zazwyczaj spotyka się typy mieszane, w których mogą dominować cechy temperamentu sangwinika, flegmatyka, choleryka lub melancholika. Osoby, u których można stwierdzić podobną ilość atrybutów każdego z typów, to zwykle ludzie elastyczni, najlepiej ze wszystkich przystosowani do rzeczywistości.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej