Techniki manipulacji – definicja, przykłady. Jak się przed nimi bronić?

Fot. Maskot / Getty Images

Techniki manipulacji to metody oddziaływania oparte na znajomości mechanizmów psychologicznych. Pozwalają wywierać na ludzi wpływ w taki sposób, by – nieświadomi tego faktu – podejmowali działania zgodne z oczekiwaniami manipulatora, ale sprzeczne z ich własnymi interesami.

Sztuka manipulacji wykorzystywana jest powszechnie w reklamie, sprzedaży, przekazach medialnych, kampaniach wyborczych itd. Zadanie wywierania wpływu powierza się zwykle osobom, które mają gruntowną wiedzę w tym zakresie i potrafią świadomie wykorzystywać sprawdzone techniki manipulacji psychologicznej. W praktyce jednak manipulują wszyscy ludzie, mniej lub bardziej świadomie oddziałując na wybory swoich partnerów, dzieci, współpracowników, znajomych.

Polecamy: Jak objawia się osobowość narcystyczna? Związek i życie z narcyzem

Co to jest manipulacja ludźmi?

Manipulacja to wpływanie na innych tak, by podejmowali określone działania, sądząc przy tym, że robią to dobrowolnie. Manipulator zwykle nakłania ludzi do zachowań sprzecznych z ich interesami – w przeciwnym razie nie byłoby konieczne stosowanie zawoalowanych technik wywierania wpływu. Tymczasem manipulowane osoby nie są świadome stosowanych wobec nich form nacisku. Zmieniając swoje wcześniejsze postawy czy plany, są przekonane, że dokonują korzystnych dla siebie wyborów. W rzeczywistości zamierzone cele osiąga ich kosztem manipulator.

Doprecyzowując definicję manipulacji, warto podkreślić, że stosowane obecnie metody bazują na coraz szerszej wiedzy dotyczącej mechanizmów funkcjonowania psychiki. Techniki manipulacji ludźmi świadomie odwołują się do emocji i schematów myślenia. Dlatego takie oddziaływanie często określa się mianem psychomanipulacji.

Jak wybrać terapię, która nam pomoże? Zobaczcie film:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6

Perswazja a manipulacja

Manipulację odróżnić należy od perswazji, która także jest formą wywierania wpływu na postawy i wybory określonych osób celem pozyskania ich aprobaty dla pewnych idei czy zaangażowania ich w pewne działania. Intencją perswazji nie jest jednak realizacja własnych zamierzeń kosztem cudzych interesów, lecz przekonanie innych do racji uznawanych za słuszne. Osoba stosująca perswazję może odwoływać się do mechanizmów psychologicznych, na których bazują metody manipulacji, ale ma na względzie dobro ludzi, na których chce wywrzeć wpływ. Przekaz perswazyjny zwykle cechuje się znacznie większą otwartością niż manipulacyjny, pozostawia adresatom możliwość namysłu i podjęcia samodzielnej, świadomej decyzji. Perswazja może służyć np. wychowaniu, edukacji, psychoterapii, resocjalizacji.

Polecamy: Perswazja – cele, rodzaje, środki, metody. Perswazja a manipulacja

Sposoby manipulacji

Psychomanipulacja nie jest postępowaniem zakazanym na mocy prawa, ale działanie takie uznawane jest za nieetyczne. Wywieraniu wpływu służą bowiem takie działania, jak preparowanie faktów, cenzurowanie informacji, składanie obietnic bez pokrycia, manipulacja językowa, wyszukiwanie słabych punktów rozmówcy, wykorzystywanie jego nieuwagi, tworzenie nastroju chwili, indukowanie negatywnych emocji, stosowanie szantażu emocjonalnego, prowokacja, indoktrynacja, używanie oddziałujących na mózg sygnałów audiowizualnych lub środków odurzających. Jak łatwo zauważyć, te same zasady manipulacji mogą zostać zastosowane w różnych okolicznościach. Korzystają z nich umiejętnie specjaliści w dziedzinie negocjacji czy marketingu. Odwołują się do nich sekty i partie polityczne. Jednocześnie takie sposoby wywierania wpływu mogą służyć nieświadomej, emocjonalnej manipulacji w związku partnerskim.

Techniki manipulacji – przykłady

Spośród technik manipulacji najczęściej wymienia się metody oparte o:

  • społeczny dowód słuszności – odwoływanie się do opinii czy postaw większości ludzi (często z przytoczeniem wyolbrzymionych lub całkowicie nieprawdziwych danych), co ma dowodzić słuszności proponowanej opcji,
  • rolę autorytetu – głęboko zakorzenione w ludziach posłuszeństwo wobec autorytetów (często pozornych, tj. niebędących ekspertami w określonej dziedzinie, ale cieszących się powszechnym szacunkiem),
  • zasadę sympatii – ludzką tendencję do ulegania wpływom kogoś, kogo się lubi, kto okazuje zainteresowanie, ma podobne poglądy czy przynależy do tej samej społeczności,
  • regułę wzajemności – poczucie zobowiązania wobec osoby, której zawdzięcza się pewne dobro oraz wewnętrzny przymus do odwzajemniania się jej,
  • regułę zaangażowania i konsekwencji – skłonność do kontynuowania działań, w które się zaangażowało, podtrzymywania raz podjętych wyborów,
  • regułę niedostępności – fakt, że rzeczy trudnodostępne, limitowane (często – pozornie), są dla ludzi atrakcyjne nawet wówczas, gdy w gruncie rzeczy nie są potrzebne.

Przykładami często stosowanych sposobów wywierania wpływu są także techniki:

  • „stopy w drzwiach” – po pozytywnej reakcji na małą prośbę przechodzi się do właściwej, której spełnienia nie wypada odmówić w związku ze zgodą na pierwszą z próśb,
  • „drzwi zatrzaśniętych przed nosem” – po odmownej reakcji na prośbę składa się właściwą, stosunkowo niewielką, którą manipulowana osoba spełnia w poczuciu winy w związku z wcześniejszą odmową,
  • „niskiej piłki” – po przedstawieniu części propozycji, na którą bez oporu wyrażono zgodę, ujawnia się resztę oczekiwań i, mimo zmiany warunków, zostają one zaakceptowane w poczuciu podjętego zobowiązania,
  • „huśtawki emocjonalnej” – skierowanie określonej prośby po zredukowaniu wzbudzonego wcześniej dyskomfortu, ponieważ w chwili ulgi ludzie są skłonni zgodzić się na więcej.

Warto wiedzieć: Nadmierne poczucie winy – przyczyny, objawy i leczenie

Jak bronić się przed manipulacją?

Aby zachować odporność na różne rodzaje manipulacji, warto pogłębiać znajomość powszechnie stosowanych technik wywierania wpływu. Wiedza taka nie tylko pozwala zauważyć, kiedy jest się manipulowanym, ale i obnażyć ten fakt, co często jest najskuteczniejszym sposobem obrony.

Niekiedy trudno oprzeć się manipulacji uczuciami, nawet jeśli jednostka jest świadoma jej mechanizmów. Najwłaściwszą reakcją w takiej sytuacji jest pozostawienie sobie czasu do spokojnego namysłu. Podejrzewając próbę manipulacji, lepiej nie podejmować żadnych decyzji pod wpływem chwilowych emocji.

W obliczu powszechnego zjawiska manipulacji warto trenować postawę asertywną, wzmacniać własne poczucie wartości. Osoby o adekwatnej samoocenie, które rozpoznają swoje potrzeby i nie boją się ich otwarcie wyrażać, zdecydowanie rzadziej niż inni ulegają różnego rodzaju wpływom.

Polecamy: Perswazja – cele, rodzaje, środki, metody. Perswazja a manipulacja

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 18.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej