Tabletki na rzucenie palenia – jak pozbyć się uzależnienia od tytoniu?

Fot. Fahroni / Getty Images

Czasami w pozbyciu się nałogu nie wystarcza silna motywacja. Tabletki na rzucenie palenia wykorzystywane są przez osoby uzależnione od tytoniu. Niekiedy dzięki sięgnięciu po środki farmakologiczne udaje się raz na zawsze rzucić palenie.

Istnieje wiele produktów wykorzystywanych w walce z nałogiem nikotynowym, o różnym mechanizmie działania. Często u lekarza lub w aptece pada pytanie, jakie tabletki na rzucenie palenia są najlepsze. Tabletki na rzucenie palenia są dobierane indywidualnie, ponieważ lekarz bierze pod uwagę motywację pacjenta oraz choroby współistniejące.

Dlaczego warto rzucić palenie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów. Źródło: 36,6

Dobre tabletki na rzucenie palenia – nikotynowa terapia zastępcza

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek do przyjmowania doustnego w walce z uzależnieniem od tytoniu. Leki można podzielić na te z zawartością nikotyny oraz bez niej.

Nikotynowa terapia zastępcza opiera się na przyjmowaniu preparatów, które zawierają nikotynę. Ma dwa główne założenia. Po pierwsze tabletki na rzucenie palenia przyjmowane są jako substytut papierosa – nikotyna, która jest w nich zawarta, podawana jest w coraz mniejszym stężeniu, co ma na celu odzwyczajenie osoby uzależnionej od tytoniu. Drugi mechanizm to redukcja substancji szkodliwych, które są wdychane do płuc podczas palenia wraz z dymem tytoniowym. Nikotyna sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia, podawana więc w tabletkach bez dodatkowych zanieczyszczeń redukuje ryzyko chorób związanych z układem oddechowym. Nikotynowa terapia zastępcza możliwa jest nie tylko w postaci tabletek podjęzykowych, ale i plastrów, inhalatorów oraz gum tytoniowych.

Środki dostępne są w aptekach bez recepty, mogą być włączone do leczenia bez wizyty u lekarza. Tabletki na rzucenie palenia zażywa się, gdy pojawi się chęć na zapalenie papierosa. Skuteczność leków ocenia się na wysoką, działanie powinno być widoczne po około 6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Jeśli zażywanie tabletek spadnie do 1–2 dziennie, leczenie można zakończyć. Ten typ tabletek na rzucenie palenia można stosować maksymalnie 9 miesięcy. Terapia nie powoduje przyrostu masy ciała tak jak w przypadku innych leków. Atutem jest na pewno mniejszy potencjał uzależniający nikotyny zawartej w tabletkach niż w papierosach.

Polecamy: Sposoby na zaspokojenie głodu nikotynowego

Skuteczne tabletki na rzucenie palenia – cytyzyna

Tabletki na rzucenie palenia bez nikotyny zawierają substancję o nazwie cytyzyna. Cytyzyna to lek pobudzający autonomiczny układ nerwowy w podobny sposób jak nikotyna. Chemicznie jest alkaloidem. Dzięki blokowaniu receptorów dla nikotyny w mózgu redukuje głód nikotynowy i zmniejsza uczucie przyjemności podczas palenia.

Tabletki na rzucenie palenia zawierające cytyzynę zaczyna się przyjmować około 5 dni przed zamierzonym odstawieniem papierosów. Lek przyjmuje się zgodnie z dawkowaniem podanym na ulotce przez około 30 dni, zmniejszając stopniowo dzienne dawki. Terapia pozwala na definitywne wyleczenie w ciągu około 6 miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania leków. Tabletki zawierające cytyzynę są, podobnie jak te z nikotyną, dostępne w aptekach bez recepty. Cytyzyna występuje również w postaci doustnych kapsułek.

Plastry czy tabletki na rzucenie palenia?

Nawet najskuteczniejsze tabletki na rzucenie palenia mogą okazać się niewygodne w użyciu. W walce z nałogiem stosować można leki w innych postaciach. Oprócz tabletek mogą to być m.in. leki w formie plastrów. Dobór postaci przyjmowanej substancji leczniczej w dużej mierze zależy od preferencji pacjenta, ale także od sugestii lekarza. Plastry są bardziej odpowiednie dla osób palących regularnie przez cały dzień.

Zalety stosowania plastrów antynikotynowych obejmują zmniejszoną konieczność kontrolowania przyjmowania leku – plaster przykleja się na czystą skórę raz dziennie rano w niewidocznym miejscu. Jest wygodny, nie czuje się go na skórze. O regularne przyjmowanie tabletek na rzucenie palenia jest trudniej, ponieważ trzeba je zażywać zazwyczaj za każdym razem, gdy chcemy sięgnąć po papierosa, w przypadku plastrów nie istnieje taka konieczność.

Do wad plastrów antynikotynowych należy możliwość powstawania odczynów alergicznych na skórze. Plastry mogą ją podrażniać, powodować świąd oraz pieczenie z zaczerwienieniem, trzeba więc pamiętać o aplikowaniu ich codziennie w różnych miejscach ciała. W trakcie terapii plastrami, w przeciwieństwie do tej z tabletkami, trzeba definitywnie zrezygnować z palenia papierosów.

Naturalne leczenie – ziołowe tabletki na rzucenie palenia

Kiedy wyżej wymienione środki zawodzą, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające substancje ziołowe. Minusem bezsprzecznie jest to, że nie mają potwierdzonej naukowo skuteczności i nie do końca poznany jest ich mechanizm. Ziołowe tabletki na rzucenie palenia skuteczne są tylko przy lekkim uzależnieniu od nikotyny.

Tabletki na rzucenie palenia zawierające sproszkowany korzeń kudzu zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa. Oddziałują na ośrodki odczuwania przyjemności w mózgu. Preparat zmniejsza skutki uboczne stosowania używek. Przyjmuje się zazwyczaj 1 tabletkę dziennie.

Data aktualizacji: 05.02.2019,
Opublikowano: 05.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej