Tabletka gwałtu – czym jest, jaki ma mechanizm działania. Czy można ją wykryć?

Fot. Feverpitched / Getty Images

Tabletka gwałtu jest jednym z bardziej niebezpiecznych środków. Nie chodzi wyłącznie o dość szybką utratę świadomości, do której doprowadza. Jest to substancja groźna ze względu na jej trudną wykrywalność. Bardzo często zdarza się, że w organizmach osób, którym podano pigułkę gwałtu, nie ma już śladu po przyjętej substancji w momencie ich zgłoszenia się na badania.

Po tabletkę gwałtu sięgają nie tylko gwałciciele, lecz także inne osoby, które w jakiś sposób chcą wykorzystać drugiego człowieka. Środek ten działa zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn, choć częściej to te pierwsze stają się ofiarami przestępstw, do których wykorzystana jest pigułka gwałtu.

Czym jest tabletka gwałtu?

Lekarze podkreślają, że pod pojęciem „tabletka gwałtu” wcale nie kryje się jedna substancja. Można nim określić każdy środek, który powoduje oszołomienie i utratę przez daną osobę kontroli nad sytuacją. Istotnym objawem jest także brak pamięci wstecznej do okresu oszołomienia. Najczęściej jednak tabletka gwałtu oznacza kwas gamma-hydroksymasłowy (GHB). Jest to substancja, którą w niewielkich ilościach wytwarza ludzki organizm, wykorzystuje się ją podczas znieczulania pacjentów do zabiegów chirurgicznych, jest również przepisywana jako lek na bezsenność. W przypadku pigułki gwałtu cel jest jednak zupełnie inny.

Po czym poznać, że młodzież zażywa narkotyki lub dopalacze? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak działa pigułka gwałtu?

Tabletka gwałtu nie zadziała w ten sam sposób na każdą osobę. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Należy jednak podkreślić, że mniejsze dawki GHB powodują:

  • euforię,
  • pobudzenie,
  • intensywniejsze odczuwanie bodźców,
  • brak zmęczenia,
  • brak zahamowań w kontaktach towarzyskich.

Bardzo często zdarza się, że nieśmiała dziewczyna nagle staje się otwarta, rozmowna i gotowa do wspólnej zabawy, czasami wręcz zbyt pobudzona i euforycznie nastawiona do świata. Towarzyszące jej osoby natychmiast powinny zwrócić na to uwagę, ponieważ mogą być to pierwsze objawy zażycia pigułki gwałtu.

Tabletka gwałtu podawana jest jednak często w dużo większych dawkach. Im więcej GHB, tym więcej niepokojących objawów, do których zalicza się:

  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • bełkotliwą mowę,
  • zaburzenia pamięci,
  • senność,
  • utratę przytomności.

W skrajnym przypadku pigułka gwałtu może doprowadzić nawet do śpiączki. Środki odurzające są ogromnie niebezpieczne, także ze względu na trudność przewidzenia, jak na konkretną dawkę zareaguje dany organizm.

Tabletka gwałtu – dlaczego jest tak niebezpieczna?

Pigułka gwałtu jest bardzo trudna do wykrycia. Kwas gamma-hydroksymasłowy to substancja bezbarwna, bezzapachowa i bezsmakowa. Ponadto GHB dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz innych napojach. To sprawia, że pigułka gwałtu podana w soku lub alkoholu jest właściwie nie do wykrycia. Substancje odurzające zaczynają działać po 15–30 minutach od zażycia. Doprowadzają do utraty świadomości na kilka godzin (w przypadku dużych dawek GHB może to być nawet 6 godzin). Problem polega jednak na tym, że substancje zawarte w tabletce gwałtu zostają w krwi do 8 godzin, a w moczu – do 12. Najczęściej więc, zanim osoba oprzytomnieje i zgłosi się do lekarza lub na policję, wykrycie pigułki gwałtu jest już niemożliwe.

Działanie pigułki gwałtu

Małe ilości środków odurzających stosowanych w tabletkach gwałtu relaksują, poprawiają nastrój. Bardzo często osoba, która zażyła GHB, przypomina upojoną alkoholem. Tego typu działanie obserwuje się po przyjęciu do 1 g substancji. Większe dawki środków odurzających (już do 2,5 g) mogą wywoływać:

W tabletkach gwałtu często znajduje się jednak dużo więcej środków odurzających (słynne 5 g, które gwarantuje właściwie całkowitą utratę świadomości). Im większa dawka, tym niebezpieczniejsze objawy:

  • bardzo płytki oddech,
  • wymioty,
  • bradykardia,
  • ruchy mimowolne,
  • oczopląs,
  • drgawki,
  • brak reakcji źrenic na światło,
  • śpiączka.

Zatrucie GHB może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Osobom, które podają innym tabletki gwałtu, chodzi jednak o coś innego. Szybko pogarszające się samopoczucie, problemy z oddychaniem, oczopląs – wszystkie te objawy sprzyjają odegraniu sceny udzielania pomocy osobie chorej i bezproblemowemu wyprowadzeniu jej z kręgu znajomych, baru, imprezy. Bardzo często dokładnie takim schematem postępowania kierują się nie tylko gwałciciele, lecz także złodzieje, którzy pigułkę gwałtu podają wcześniej upatrzonej ofierze.

Czy przed tabletką gwałtu można się ustrzec?

Pigułka gwałtu jest bardzo niebezpieczną substancją. Potwierdza to szereg historii wykorzystanych na różne sposoby osób, którym ją podano. Poza poczuciem krzywdy i realnymi stratami (zarówno psychicznymi, jak i materialnymi) do wszystkiego dochodzi jeszcze ogromne poczucie wstydu i często powtarzająca się sytuacja, gdy udowodnienie podania substancji odurzających okazuje się niemożliwe.

Aby uniknąć ryzyka nieświadomego zażycia tabletki gwałtu, trzeba przede wszystkim:

  • unikać samotnych udziałów w otwartych imprezach,
  • mieć spory dystans do nowych znajomości (szczególnie pozornie przypadkowych),
  • pilnować własnych napojów, nie przyjmować drinków, soków czy wody od osób, których się nie zna,
  • w przypadku złego samopoczucia zwrócić się po pomoc do zaufanej osoby.

Bibliografia:

1. A. Basińska-Szafrańska, Pigułka gwałtu w ujęciu medycznym w: Wokół pigułki gwałtu, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2011.

2. P. T. Nowakowski (red.), Wokół pigułki gwałtu, KUL 2011.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej