Szynszyla w domu - klatka dla szynszyla, ile je, jak długo żyje? Hodowla szynszyla 

Fot. Savushkin / Getty Images

Szynszyla w domu to duży obowiązek. Zwierzątko potrzebuje odpowiednich warunków do życia, dużego kontaktu z człowiekiem, jest także bardzo szybka i zwinna, więc należy pilnować, aby nie uciekła. Klatka dla szynszyla jest sporych rozmiarów, zwierzątko może w niej żyć nawet 10 lat.

Szynszyla jest gryzoniem pochodzącym z Ameryki Południowej. Teoretycznie na wolności znane są przypadki, że szynszyle żyły ponad 20 lat. W domowej hodowli ich wiek nie przekracza zwykle 10 lat. Ze względu na długowieczność zwierzęcia należy pamiętać o ogromnej odpowiedzialności, którą się podejmuje kupując szynszylę do domu.

Szynszyle bardzo lubią ruch, skoki i są przy tym szybkie i zwinne. Wypuszczone w nieodpowiednim miejscu mogą uciec, dlatego należy zabezpieczyć odpowiednio dom i pilnować ich w trakcie wypuszczania. 

Uwaga! Szynszyle to zwierzęta nocne. W ciągu dnia zwykle śpią i na próby obudzenia reagują nerwowo. Lubią także ciszę i spokój. 

Klatka dla szynszyla

Klatka dla szynszyla musi być duża i najlepiej piętrowa. Zwykle wybierane są klasyczne klatki o plastikowej kuwecie i metalowych prętach. Są one imponujących rozmiarów, ale im większa, tym dla naszego zwierzątka lepiej. Na dole klatki należy wysypać trociny lub specjalny granulat przeznaczony dla szynszyli. W ciepłe dni wiórki wymieniać będziemy nawet co dwa - trzy dni. 

Szynszyle to bardzo czyste zwierzęta - w każdej klatce powinna stać kula z piaskiem, w którym szynszyla może się sama wykąpać. Jest to specjalny piasek kupowany w sklepach zoologicznych.

Szynszyla - co je? 

Szynszyle jedzą głównie suszone warzywa i owoce. Można podawać im również dostępne w sklepach zoologicznych karmy i kolby. Zawsze chętnie jedzą sianko, do którego powinny mieć stały dostęp.

Uwaga! Szynszyli nie można karmić świeżymi roślinami. Może to spowodować zaburzenia układu pokarmowego. 

Hodowla szynszyli - zalety

Hodowanie szynszyli ma sporo zalet. Zwierzę ma piękne futro, które nie uczula. Szynszyle są towarzyskie, bardzo lubią ludzi i chętnie poddają się pieszczotom. Szynszyle żyją długo i przywiązują się do właściciela.

Więcej o alergii i posiadaniu zwierząt domowych dowiecie się na filmie:

Hodowla szynszyli - wady

Szynszyle potrzebują dużej przestrzeni. Są płochliwe, wymagają ciszy i spokoju. Jak to gryzonie - lubią gryźć, więc trzeba liczyć się z pogryzionymi meblami czy kablami. Dodatkowo są zaborcze i źle tolerują inne zwierzęta, chyba, że przebywają z nimi od małego. Warto pamiętać, że szynszyle nie lubią samotności, wiec lepiej wziąć parę niż jednego, zwłaszcza, jeśli będzie długo sam. 

Szynszyle - najczęstsze choroby

Szynszyle, jak każde inne zwierzęta, mogą chorować. Najczęściej dotykają je: biegunki lub zaparcia, przerosty zębów, zapalenie spojówek i nieżyt nosa. Mogą także pojawić się choroby grzybicze i pasożytnicze (pchły, nicienie, tasiemce, wszy). Szynszyle są również zagrożone udarem słonecznym, dlatego nie powinniśmy wystawiać klatki z nimi na pełne słońce. 

Jeśli szynszyle wygryzają sobie sierść lub im ona wypada, to zwykle przyczyną jest stres. 

Polecamy: Jakie pasożyty można złapać od domowych zwierząt?

Data aktualizacji: 10.06.2019,
Opublikowano: 07.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej