Szkielet – układ kostny człowieka. Budowa i funkcje

Fot: chagpg / fotolia.com

Szkielet to zbiór wszystkich kości w organizmie ludzkim, zwany układem kostnym. W ciele dorosłego człowieka jest 206 kości, a u przeciętnego czternastolatka aż 356! Podstawową funkcją szkieletu jest stabilizacja ciała. Poznaj jego budowę!

Średnia waga szkieletu u mężczyzn wynosi około 12 kg, zaś u kobiet około 10 kg. Liczba kości zależna jest od wieku i zachodzących wraz z nim procesów kostnienia i połączeń trzonów z nasadami. mają poniżej 206, co jest spowodowane jest zrastaniem się kości czaszki.

Budowa kości

Kości składają się przede wszystkim z tkanki kostnej i w mniejszym stopniu z tkanki chrzęstnej. Ze względu na anatomię lekarze dokonują podziału układu kostnego na poszczególne grupy:

  • kości długie (ramienna, promieniowa, łokciowa, obojczyk, udowa, strzałkowa),
  • kości płaskie (kości czaszki, mostek, łopatki),
  • kości krótkie (kości nadgarstka, stępu),
  • kości pneumatyczne (czołowa, sitowa, klinowa, szczękowa),
  • kości różnokształtne (kręgi, kosteczki słuchowe).

Na zewnątrz kości zbudowane są z istoty zbitej, z wewnętrznej strony złożone są z istoty gąbczastej.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Budowa szkieletu

Standardowo szkielet człowieka dzieli się na 2 części. Pierwsza to szkielet osiowy, w którego skład wchodzą: czaszka, kręgosłup, żebra i mostek. Druga część to szkielet kończyn górnych, dolnych i obręcz barkowa. Za centralną część szkieletu uznaje się kręgosłup.

Szkielet osiowy – budowa i elementy

Czaszka składa się z 2 elementów: mózgoczaszki i twarzoczaszki. Mózgoczaszka pełni rolę ochrony mózgu i przypomina kształtem puszkę. W skład mózgoczaszki wchodzą:

  • kości czołowej dwóch kości skroniowych,
  • dwóch kości ciemieniowych,
  • kości potylicznej,
  • kości klinowej,
  • kości sitowej.

Twarzoczaszka chroni poszczególne odcinki dróg pokarmowych, oddechowych, narząd wzroku, węchu, smaku i uczestniczy w obróbce mechanicznej pokarmu. W skład twarzoczaszki wchodzą: kość nosowa, kości łzowe, kości jarzmowe, szczęka i żuchwa. Czaszka jest połączona z kręgosłupem za sprawą stawu utworzonego przez kłykcie potyliczne i pierwszy kręg (dźwigacz).

Kręgosłup jest zbudowany z 33 lub 34 kręgów tworzących 5 odcinków: szyjny (7 kręgów), piersiowy (12 kręgów), lędźwiowy (5 kręgów), krzyżowy (5 kręgów) i ogonowy, zwany także guzicznym (4–5 kręgów). Pomiędzy kręgami obecne są krążki międzykręgowego, które pełnią funkcję amortyzacyjną.

Ostatnim elementem szkieletu osiowego jest klatka piersiowa. Tworzy ją 12 par żeber, 12 kręgów piersiowych oraz mostek. Wyróżnia się 7 par żeber połączonych z mostkiem poprzez stawy (żebra prawdziwe), 3 pary żeber zrośniętych ze sobą mostkiem za pomocą chrząstek (żebra rzekome) i 2 pary żeber wolnych. Mostek jest kością płaską i nieparzystą, która „zamyka” klatkę piersiową z przedniej strony. Mostek składa się z 3 odcinków: rękojeści, trzonu oraz wyrostka mieczykowatego. Klatka piersiowa odgrywa rolę ochronną dla płuc i serca oraz umożliwiają wentylację płuc.

Szkielet kończyn

Na szkielet kończyn składają się właściwie 2 szkielety: kończyn górnych i dolnych. Szkielet kończyny górnej zawiera obręcz barkową, kości kończyn górnych.

Obręcz barkowa złożona jest z łopatki oraz obojczyka. Obojczyk należy do kości długich, wygiętych w kształt litery „S”, złożony jest z trzonu, a także końca mostkowego i barkowego. Łopatka swoim kształtem przypomina trójkąt. Obręcz barkowa łączy kończyny górne z kośćmi tułowia.

Kości kończyn górnych jest kilkadziesiąt. Wyróżnia się: kość ramienną, 2 kości przedramienia, kości ręki (8 kości nadgarstka, 5 kości śródręcza) oraz kości palców (14 paliczków).

Kość miednicza złożona jest z kości biodrowej, łonowej oraz kulszowej. Kości kończyn dolnych to zbiór kości udowych, 2 kości podudzia (strzałkowa i piszczelowa), 5 kości śródstopia, 7 kości stępu.

Co wiesz na temat układu kostnego? Odpowiedz na nasze pytania i sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Funkcje szkieletu

Poza wspomnianą funkcją stabilizacji całego organizmu szkielet stanowi swego rodzaju magazyn związków mineralnych w ludzkim ciele. Blisko 70% masy kości to substancje mineralne (głównie związki wapnia). Układ kostny jest miejscem wytwarzania szpiku kostnego.

Kości kończyn połączone stawami i mięśniami umożliwiają poruszanie się, bieganie, chodzenie czy wykonywanie podstawowych czynności ruchowych. Dzięki oparciu się o miednicę jama brzuszna pozostaje we właściwym miejscu.

Szczęki wraz z żuchwą są odpowiedzialne za trawienie pokarmu, a za sprawą kosteczek słuchowych możliwe jest przewodzenie bodźców słuchowych.

Choroby i uszkodzenia szkieletu

Jednymi z najczęstszych uszkodzeń szkieletu są złamania kości. U dzieci dochodzi najczęściej do złamania kości piszczelowej, nadkłykciowego złamania kości ramiennej oraz złamania kości przedramienia. U ludzi dorosłych (najczęściej osób starszych) złamania kości związane są z osteoporozą i dotyczą najczęściej kości promieniowej, trzonów kręgowych oraz szyjki kości udowej.

W przypadku złamań wyróżnia się 5 etapów rekonwalescencji. Pierwszy etap trwa kilka dni, dochodzi w nim do powstania przekrwień, obrzęków i przesieków. Drugi liczy około 10 dni i charakterystyczne dla niego jest wchłanianie się krwiaka i pojawienie się odwapnienia. Trzeci etap liczy około 2 tygodni i jest tożsamy z powstawaniem tkanki podokostnowej. Czwarty etap może potrwać nawet 10 tygodni i zaleca się w tym czasie dalsze unieruchomienie okolic złamania. Ostatni etap to przebudowa, dojrzewanie i powstawanie tkanki kostnej. Wśród powikłań po złamaniach kości lekarze wyróżniają uszkodzenie naczyń, nerwów i narządów wewnętrznych (w skrajnych przypadkach).

Najczęstszymi chorobami kości są: osteoporoza, reumatyzm, wrodzona łamliwość kości, krzywica.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej