Syndrom chorego budynku – objawy i leczenie 

Fot. ewg3D / Getty Images

Syndrom chorego budynku to zespół różnorodnych, niespecyficznych objawów, pojawiających się podczas przebywania w konkretnym miejscu. Stopień natężenia przykrych dolegliwości wydaje się mieć bezpośredni związek z długością czasu spędzanego w danym budynku.

Syndrom chorego budynku może dotyczyć dowolnego miejsca, w tym mieszkania lub zakładu pracy (całego lokum lub tylko jednego pokoju). W tym drugim przypadku zwykle obserwuje się spadek efektywności pracownika oraz częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich. Co warte podkreślenia, przeprowadzone badania diagnostyczne nie wykrywają żadnego konkretnego schorzenia.

Skąd bierze się syndrom chorego budynku?

Źródłem dolegliwości pojawiających się u osób dotkniętych syndromem chorego budynku jest przede wszystkim słaby dostęp do świeżego powietrza oraz niska jego jakość. W niewietrzonych pomieszczeniach, przy szczelnie zamkniętych oknach, nie trudno o pogorszenie samopoczucia, zwłaszcza gdy przebywające w nich osoby palą papierosy, używają mocnych perfum lub korzystają z przedmiotów biurowych o silnym, chemicznym zapachu (np. korektora w płynie). Jeśli powietrze jest bardzo zanieczyszczone – jest to niestety nagminne w dużych miastach – otwieranie okien, zamiast pomóc, może nasilać objawy syndromu.

Złe samopoczucie w danym pomieszczeniu może mieć związek z obecnością mikroorganizmów w nieczyszczonej klimatyzacji lub w przewodach wentylacyjnych. Zdarza się, że w rogu pokoju, (np. za szafą) na ścianie znajduje się grzyb pleśniowy – mimo iż nie widać go zza mebla, przy długotrwałej ekspozycji układu oddechowego osoby mogą doświadczać objawów reakcji toksycznej lub alergicznej.

Oddzielny problem to związki chemiczne obecne w materiałach budowlanych, farbach malarskich, impregnatach drewna, rozpuszczalnikach itp.

Jak objawia się syndrom chorego budynku?

Osoby dotknięte syndromem chorego budynku często uskarżają się na bóle i zawroty głowy, podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła, nudności, omdlenia, nadwrażliwość na zapachy oraz przemęczenie. Mogą im dokuczać suchy kaszel, objawy zbliżone do przeziębienia lub alergii, a także swędzenie i suchość skóry. Powszechnym problemem jest spadek koncentracji, ponadto należy liczyć się ze wzrostem podatności na ataki astmy.

U większości osób zmagających się z syndromem chorego budynku dolegliwości ustępują całkowicie lub w znacznym stopniu zaledwie kilka minut po opuszczeniu danego pomieszczenia. Warto jednak uświadomić sobie, że szkodliwy wpływ neurotoksyn może utrzymywać się jeszcze przez długi czas.

Do objawów syndromu chorego budynku zaliczają się także: ból w klatce piersiowej, kaszel, trudności z oddychaniem przy niewielkim nawet wysiłku oraz krwawienie z nosa.

Z jakiego powodu sięgamy po środki psychoaktywne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego młodzież sięga po środki psychoaktywne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Syndrom chorego budynku – leczenie i profilaktyka

Syndrom chorego budynku nie jest jednostką chorobową, ale nie oznacza to, że można go bagatelizować. Dolegliwości z nim związane mogą bowiem poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie. Proces leczenia syndromu chorego budynku jest ściśle powiązany z działaniami profilaktycznymi, ponieważ konieczne jest stworzenie warunków, w których problem przestanie nawracać.

Na wstępie należy dokonać inspekcji systemów wentylacji i klimatyzacji oraz przeprowadzić gruntowne czyszczenie przewodów i urządzeń (zadanie to trzeba powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się obsługą sprzętu tego typu). Następnie należy zadbać o dostęp świeżego powietrza – częste wietrzenie pomieszczenia to podstawa przy profilaktyce infekcji oraz schorzeń układu oddechowego. Być może konieczne okaże się stosowanie urządzeń poprawiających jakość powietrza: nawilżaczy i aparatów oczyszczających powietrze (podobną funkcję spełniają niektóre rośliny doniczkowe, na przykład paprotki).

Niezbędnym elementem leczenia syndromu chorego budynku są gruntowne porządki i usunięcie potencjalnych źródeł zanieczyszczenia powietrza: pleśni na ścianach, zużytych wykładzin podłogowych, syntetycznych obić, zakurzonych żaluzji lub zasłon, mebli pokrytych laminatem itp. Należy zatroszczyć się o czystość w pomieszczeniu – w tym celu warto opróżnić półki ze zbędnych przedmiotów, drobne akcesoria schować do szuflad, a niepotrzebne książki przekazać na przykład do biblioteki, aby ilość powierzchni, na których może gromadzić się kurz, została zminimalizowana.

Wprowadzone zmiany powinny przyczynić się do wyraźnej poprawy samopoczucia. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, należy wykonać bardziej złożone badania diagnostyczne, aby ustalić ich przyczynę.

Syndrom chorego budynku – dodatkowe czynniki

U wielu osób dotkniętych syndromem chorego budynku głównym źródłem przykrych dolegliwości jest niska jakość wdychanego powietrza, ale istotną rolę w jego etiologii odgrywać mogą również czynniki psychologiczne: stres związany z pracą, brak satysfakcji zawodowej, trudności z komunikacją oraz złe relacje ze współpracownikami. Nawet pozornie błahe problemy, takie jak słaba akustyka wnętrza oraz brak dostępu do światła dziennego, mogą mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Co ciekawe, syndrom chorego budynku jest częstszy u osób zajmujących niższe stanowiska, pracujących w tzw. open space’ach (na jednej dużej sali z kilkoma lub kilkunastoma biurkami).

Opublikowano: 07.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej