Syndesmofity – efekt zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa

Fot. RichLegg / Getty Images

Syndesmofity to wyrośla kostne, które tworzą się w przebiegu zwyrodnieniowych chorób kręgosłupa z tkanek miękkich, takich jak chrząstki powierzchni stawów międzykręgowych, pierścienie włókniste i więzadła przykręgosłupowe.

Syndesmofity wzięły swoją nazwę od greckiego słowa syndesmosis, oznaczającego więzozrost, ponieważ właśnie w obrębie tych struktur się tworzą. Jeśli w tkance włóknistej pojawiają się osteofity (komórki kostne), to tworzą się mostki kostne spajające kręgi i są przyczyną zarówno nawracających dolegliwości bólowych, jak i trwałego ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

Budowa stawów kręgosłupa

Kręgosłup jest kolumną zbudowaną z kręgów, połączonych ze sobą w sposób elastyczny. Wyjątek stanowi krzyżowy odcinek kręgosłupa, gdzie wszystkie kręgi zrośnięte są w jedną, sztywną kość krzyżową. Pozostałe kręgi związane są ze sobą połączeniami stawowymi, które umożliwiają zginanie i prostowanie, pochylanie na boki oraz rotację (wzdłuż długiej osi).

Elastyczna struktura połączeń kręgowych sprawia, że organizm zyskuje dodatkową możliwość amortyzacji wstrząsów i wibracji powstających np. przy chodzeniu, bieganiu, skokach czy jeździe na rowerze po nierównej powierzchni. Dzięki temu mechanizmowi głowa jest utrzymywana w stałej pozycji, nie podlega wstrząsom, co m.in.:

  • umożliwia np. patrzenie w jeden punkt bez odczuwania drgania obrazu,
  • pozwala na precyzyjne działanie zmysłu równowagi, uzyskanie prawidłowej koordynacji ruchów i stabilizacji postawy,
  • zapobiega ciągłym mikrourazom mózgu.

Ta amortyzująca funkcja związany jest z dwoma mechanizmami: istnieniem elastycznych warstw pomiędzy kręgami, które pełnią rolę „poduszek” oraz sprężynującego działania całego kręgosłupa. Nie jest on idealnie prosty, lecz wygięty – podobnie do kształtu litery S. Część szyjna i lędźwiowa kieruje się wypukłością ku przodowi, a piersiowa ku tyłowi. Dzięki temu działające osiowo (w kierunku od głowy do nóg lub odwrotnie) obciążenia są amortyzowane sprężystym ugięciem się kręgosłupa.

Polecamy: Więzadła kręgosłupa. Budowa i znaczenie w funkcjonowaniu kręgosłupa

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Czym są syndesmofity?

Syndesmofity są patologicznymi tworami, powstającymi z części chrzęstnych i włóknistych, będących elementami wspierającymi kręgosłup. Najczęściej tworzą się w dwóch lokalizacjach. Pierwszą z nich są krążki międzykręgowe zbudowane z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Ta druga struktura to pasmo zbitej tkanki łącznej, której włókna mają w większości przebieg pionowy. Spajają oddzielone od siebie jądrem miażdżystym trzony kręgów na całym ich obwodzie, tworząc silny, lecz elastyczny element. Przy skrętach czy pochylaniu kręgosłupa są niemal nieustannie naprzemiennie rozciąganie i ściskane.

Drugim typowym miejscem powstawania syndesmofitów są stawy międzykręgowe, łączące wyrostki boczne i kolczyste sąsiednich kręgów. Te niewielkie stawy (a właściwie chrzęstne powierzchnie stawowe, łącznotkankowe torebki i więzadła) również przenoszą duże siły związane z ruchomością kręgosłupa.

Polecamy: Anatomia kręgów szyjnych. Jak ćwiczyć przy bolących kręgach szyjnych?

Przyczyny powstawania syndesmofitów

W procesie starzenia się organizmu opisane struktury ulegają zużyciu i zmianom zwyrodnieniowym, co prowadzi do tworzenia się zwapnień organizujących się w większe struktury – syndesmofity, czyli kostne mostki łączące sąsiadujące kręgi lub blokujące ruchomość w stawach międzykręgowych. Fizjologicznie objawy zesztywnienia kręgosłupa pojawiają się w relatywnie późnym wieku.

Proces powstawania syndesmofitów ulega dramatycznemu przyspieszeniu w czterech sytuacjach:

  • w przewlekłych zmianach zapalnych kręgosłupa związanych z procesem autoimmunologicznym albo inną chorobą systemową,
  • przy nadmiernym, powtarzalnym obciążaniu kręgosłupa, np. w związku z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej albo z uprawianiem sportu wyczynowego,
  • po urazach kręgosłupa, gdy doszło do jego uszkodzenia, złamania trzonów czy wyrostków kręgów,
  • w przypadku długotrwałego unieruchomienia kręgosłupa, np. w związku z leżeniem w przebiegu ciężkiej choroby przewlekłej.

Typowym przykładem choroby prowadzącej do tworzenia się w patologiczny sposób syndesmofitów jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Rozwijające się z powodu nieprawidłowych reakcji układu immunologicznego zmiany powodują zmniejszenie elastyczności i ruchomości kręgosłupa. Chory stopniowo traci możliwość wykonywania ruchów szyją, skrętów tułowia, pochylania się. Zmianom towarzyszą dolegliwości bólowe różnych odcinków kręgosłupa, które trwają w jednym rzucie zaostrzenia nawet kilka–kilkanaście tygodni. Epizody bólowe wiążą się z nasileniem procesów zapalnych przyspieszających powstawanie blokujących kręgosłup zwapnień.

Polecamy: Najczęściej występujące choroby kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie

Syndesmofity – leczenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, niezależnie od swojej przyczyny, mają charakter postępujący. Brak jest obecnie metod, które pozwalałyby na całkowite przerwanie tego procesu lub na doprowadzenie do zniknięcia powstałych już syndesmofitów. Terapia skupia się więc na działaniu objawowym. Polega ono na znoszeniu bólu, usprawnianiu pacjenta (żeby jak najdłużej zachował zdolność do normalnego, aktywnego funkcjonowania) oraz zapobieganiu zaostrzeniom choroby, które powodują jej progresję. Powyższe działania obejmują farmakoterapię, intensywną i regularną rehabilitację ruchową oraz fizjoterapię. Korzystny wpływ na chorych ma leczenie klimatyczne i sanatoryjne.

Data aktualizacji: 01.02.2019,
Opublikowano: 01.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej