Sylimarol – co to za lek? Jak i kiedy należy go stosować?

Fot: GIPhotoStock / gettyimages.com

Sylimarol to preparat roślinny. Produkt medyczny polecany jest osobom, które mają uszkodzoną wątrobę, np. z powodu nadużywania alkoholu. Co znajduje się w składzie leku? Jak działa i kiedy jeszcze warto po niego sięgnąć?

Sylimarol 70mg to lek powstały na bazie roślin. Wspomaga rekonwalescencję po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Dodatkowo jest polecany osobom, które zmagały się z ostrą lub przewlekłą chorobą wątroby.

Substancjami czynnymi leku są: 100mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum) o zawartości 70mg flawonolignanów w przeliczeniu na sylibinę. Ponadto lek zawiera glukozę, skrobię ziemniaczaną, sacharozę, talk, magnezu stearynian. Składniki otoczki: sacharoza, talk, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba(Capol 1295).

Sylimarol – przeciwwskazania

Mimo że lek Sylimarol powstał na bazie naturalnych roślinnych składników, to nie każdy chory może go stosować. Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub uczulenie na rośliny z grupy Compositae.

Jeśli w czasie przyjmowania leku u chorego wystąpią objawy typowe dla żółtaczki, tj. zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto oczu, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Leku nie można podawać dzieciom, które mają mniej niż 12 lat.

Sylimarol – dawkowanie

Schemat dawkowania leku powinien ustalić lekarz. Najczęściej zaleca się, aby dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia przyjmowali lek 3 razy dziennie po jednej tabletce. Lek należy przyjąć po jedzeniu, chyba że lekarz zdecydował inaczej. Kuracja powinna trwać od 2-4 tygodni, ale nie dłużej niż 6-miesięcy. Jeśli pacjent przechodził ciężkie zatrucie lekarz może zdecydować o zwiększeniu dziennej dawki do pięciu tabletek dziennie. Należy pamiętać, że minimalna terapeutyczna dawka to 200 mg, a maksymalna 400 mg. Aby lek zadziałał prawidłowo i terapia zakończyła się sukcesem należy unikać środków, które mogą szkodzić wątrobie.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Pod żadnym pozorem nie można przyjmować dawek podwójnych leku. Osoby, które nie wiedzą lub mają wątpliwości czy i jak powinny przyjmować lek, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leku nie powinny przyjmować kobiety, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. W ich przypadku tylko lekarz może ocenić, czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią nie mogą przyjmować żadnych leków bez konsultacji i porozumienia z lekarzem.

Sylimarol – interakcje z innymi lekami

Mimo że lek powstał na bazie roślin, to może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Tym samym chorzy, którzy na stałe przyjmują inne leki – także te wydawane bez recepty – powinny poinformować lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy lek Sylimarol nie wejdzie w reakcje z innymi farmaceutykami.

Sylimarol – działania niepożądane

Przyjmowanie leku Sylimarol może prowadzić do wystąpienia szeregu działań niepożądanych. W niektórych przypadkach u osób stosujących preparat obserwuje się zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Bardzo rzadko pojawiają się łagodne działanie przeczyszczające.

Uwaga! Jeśli, któryś z objawów się nasila lub u chorego pojawiły się dolegliwości nie wymienione w ulotce konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem lub farmaceuta.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni i w miejscu niedostępnym dla dzieci. Przeterminowany lek należy oddać do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do kosza lub kanalizacji może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Data aktualizacji: 10.09.2019,
Opublikowano: 10.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej