Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Fot. Yagi Studio / Getty Images

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła w 1972 roku Światowy Dzień Ochrony Środowiska na 5 czerwca. Tego dnia każdy z nas powinien poddać się refleksji, czy może zrobić coś dla naszej planty - choćby we własnym zakresie. 

Organizacja Narodów Zjednoczonych każdego roku właśnie w dniu 5. czerwca przypomina o wysokim poziomie skażenia środowiska. Bardzo ważne jest uświadomienie ludziom, że empatia wobec innych gatunków jest ważna - a jeśli nie lubimy zwierząt, to przynajmniej ich nie krzywdźmy. Wyginięcie niektórych gatunków może poskutkować tym, że ekosystem zostanie zaburzony, a w konsekwencji my również nie będziemy mieć lepszego życia. 

Sekretarz Generalny ONZ, U Thant, 26. maja 1969 roku zwracał uwagę w specjalnym raporcie, że człowiek często nie zdaje sobie sprawy, że jego działania są szalenie szkodliwe dla planety. I nie tylko dla niej - dla samego człowieka również. Czy tak wiele się zmieniło? Według badań IPBES (Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu), działającej jako Program Środowiskowy ONZ człowiek zmierza do biologicznej zagłady. I jest to prosta droga, a badania najnowsze - z marca 2019 roku. 

Polecamy: Czy zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu u dzieci w okresie prenatalnym

Przez ostatnie 50 lat liczba ludzi na Ziemi podwoiła się, gospodarka wzrosła czterokrotnie, a handel międzynarodowy aż dziesięciokrotnie. Do tego rozwoju trzeba było się przystosować - człowiek przekształcił 75 proc. powierzchni Ziemi, presja ludzkiej aktywności odciska się na 66 proc. powierzchni oceanów, utraconych zostało 85 proc. mokradeł, tylko od 2000 r. wylesieniu uległo 32 mln ha lasów tropikalnych charakteryzujących się największą bioróżnorodnością (stopień wylesienia spadłw porównaniu do poprzednich lat). Do 2016 r. zniknęło 559 spośród 6190 gatunków zwierząt hodowlanych. Zagrożonych jest 25 proc. gatunków wszystkich zwierząt, a ok. miliona wymrze w ciągu najbliższych dekad. Podobnie jest z roślinami. Degradacja gleby doprowadziła do zmniejszenia produktywności przez 23 proc. ziemskiego terytorium, wymieranie owadów – naturalnych zapylaczy potrzebnych do rozmnażania roślin – już w tej chwili przekłada się na roczne straty w produkcji żywności na poziomie 235–577 mld dol. Brzmi dramatycznie, ale wciąż można to zatrzymać.

Zobaczcie, jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze:

Zobacz film: Jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co można zrobić dla planety?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że zmiany można zacząć już w domu. Dosłownie - pewnie nawet nie wiedzieliście, ale proszki do prana zawierają bardzo dużo szkodliwych związków chemicznych, które później spływają do rzek, a stamtąd zatruwają zwierzęta i glebę. Proszek do prania można zrobić samemu i będzie to o wiele zdrowsze dla planety, choć dla nas będzie to mniej pachnące rozwiązanie (nie mniej czyste!). Polecamy: Proszek do prania - czy może nam zaszkodzić? Alergia na proszek do prania

Można również o wiele bardziej świadomie wybierać żywność, środki do mycia mieszkania oraz robić zakupy i segregować odpady. Mowa tutaj o środkach chemicznych, które nie zawsze są nam potrzebne - wiele zabrudzeń umyje soda oczyszczona lub ocet w połączeniu z kwaskiem cytrynowym. Są to środki lepsze dla środowiska i dla nas samych. Przy robieniu zakupów należy mieć z tyłu głowy listę, żeby nie marnować żywności. W przypadku segregacji śmieci należy wiedzieć, co i gdzie wyrzucać, bowiem wiele rzeczy można zutylizować i wykorzystać jeszcze raz. A przed każdym drukowaniem warto się zastanowić, czy jest ono niezbędne. Małe rzeczy mogą mieć wielkie znaczenie dla planety, jeśli będą stosowane globalnie przez miliony użytkowników. Podobnie jest z jedzeniem mięsa - być może przyjdzie taki dzień, że warunki hodowli zwierząt znacznie się poprawią i nie będą one bezsensownie cierpieć. Ile ich mięsa się marnuje? Ile jest zabijanych, żebyśmy potem to wyrzucili?

Czy wiesz, jak możesz sam zadbać o środowisko?

Odpowiedz na 8 pytań
Rozpocznij quiz
Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 03.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej