Sucha skóra twarzy i innych części ciała – nawilżanie i domowe sposoby

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Sucha skóra, niezależnie od tego, czy występuje na twarzy, rękach czy stopach, potrafi być dokuczliwą dolegliwością. Choć sama w sobie nie stanowi zagrożenia, to potrafi swędzieć, łuszczyć się i brzydko wyglądać.

Sucha skóra – najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania

Sucha skóra może pojawiać się w każdym miejscu, choć problem ten dotyczy najczęściej twarzy, dłoni i stóp. Często odpowiedzialne są za nią czynniki zewnętrzne – pogoda, powietrze, klimatyzacja, używane kosmetyki czy detergenty. Nie na wszystkie przyczyny można mieć wpływ i wówczas pozostaje odpowiednie nawilżanie skóry.

Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.

Sucha skóra może powstawać jako efekt nieprawidłowej diety i związanych z nią niedoborów. Przede wszystkim należy spożywać odpowiednią ilość płynów – najlepiej niegazowanej wody źródlanej i mineralnej. 1,5 l płynów to minimalna objętość, którą powinna wypijać dorosła osoba prowadząca umiarkowany tryb życia. W przypadku dużej aktywności fizycznej lub wysokich temperatur zapotrzebowanie na wodę może się jednak zwiększać nawet do 4–5 l. Należy pamiętać, że nie wszystkie płyny nawadniają organizm – wysokosłodzone napoje i alkohol mogą działać na odwrót. Wbrew powszechnej opinii badania nie potwierdziły odwadniającego działania kawy.

Ponadto w diecie powinna znaleźć się odpowiednia ilość:

  • witaminy C – zwiększa produkcję kolagenu,
  • witamin z grupy B – wpływają na nawilżenie skóry,
  • witaminy E – jest potrzebna do produkcji kolagenu i chroni przed promieniowaniem UV,
  • witaminy A – odpowiada za nawilżenie skóry, jej niedobór objawia się łuszczeniem i zajadami.

Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów, najlepiej tłoczonych na zimno olejów roślinnych oraz ryb morskich.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Sucha skóra twarzy

Skóra twarzy jest szczególnie wyeksponowana i przez to podatna na zewnętrzne niszczące czynniki, takie jak mróz, promienie słoneczne i powietrze wysuszone przez klimatyzator. Bywa jednak, że przyczyną suchej skóry na twarzy są nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Jeżeli taki stan utrzymuje się pomimo intensywnego nawilżania, to warto udać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty do skóry.

Sucha skóra pod oczami

Pod oczami znajduje się najcieńsza warstwa skóry, która dodatkowo nie zawiera gruczołów łojowych, przez co jest wyjątkowo narażona na czynniki zewnętrzne i przesuszenie. Niedobory snu, używki, intensywne stosowanie płynów do demakijażu często pogarszają jej stan. Sucha skóra pod oczami często jest poważnym problemem estetycznym, ponieważ wizualnie dodaje człowiekowi lat. Walcząc z nią, należy dbać o codziennie nawilżanie tej okolicy. Warto wybrać odpowiedni krem pod oczy i nakładać jego grubą warstwę codziennie przed snem.

Jak zadbać o skórę twarzy po wakacjach? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie zabiegi do twarzy wybrać po wakacjach? Źródło: 36,6.

Sucha skóra wokół ust

Sucha skóra wokół ust najczęściej jest spowodowana niedoborami witaminy A. Jest to spotykane u kobiet stosujących restrykcyjne diety odchudzające zawierające mało tłuszczy. Witamina A znajduje się w dużych ilościach w maśle, wątrobie, tranie, morskich rybach, ziemniakach, marchewce, jarmużu, szpinaku i dyni. Przyswaja się ona w obecności tłuszczy.

Zmiany na skórze wokół ust, szczególnie zajady, często są pochodzenia grzybiczego. Należy wówczas stosować odpowiednie maści i suplementować witaminy z grupy B.

Często do spierzchnięcia ust dochodzi również na skutek warunków atmosferycznych, szczególnie jeżeli oblizuje się je na mrozie. Zimą powinno stosować się pomadkę ochronną lub krem. Silnie popękanym ustom przyjdzie na ratunek maseczka z miodu.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Sucha skóra na łokciach i kolanach

Sucha skóra na łokciach lub kolanach, szczególnie gdy przybiera ciemny kolor, jest objawem chorób tarczycy. Jeżeli dolegliwość taka utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sprawdzić poziomy hormonów. Przesuszenie w tych miejscach może wywołać nieprzyjemne swędzenie, dlatego powinno się używać mocno nawilżających środków – w tym przypadku również może pomóc maść tranowa.

Sucha skóra na stopach

Sucha skóra na stopach latem jest nieprzyjemnym problemem estetycznym, za to zimą, gdy często dochodzi do nasilania problemów, może być wręcz bolesna – przesuszone pięty pękają. Najlepszym sposobem jest wieczorne moczenie stóp i nakładanie na nie na noc grubej warstwy nawilżających maści lub kremów. Warto zainwestować w specjalne skarpety, które chronią przed ścieraniem się kremu. Jeżeli problem się zaostrza, z pomocą przyjdzie kosmetyczka lub podolog.

Aby zadbać odpowiednio o skórę należy być systematycznym. Zobaczcie, co polecają lekarze:

Zobacz film: Systematyczna pielęgnacja skóry to podstawa. Jak dbać o skórę twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Sucha skóra na ciele – domowe sposoby

Zdarza się, szczególnie zimą, że skóra na całym ciele staje się przesuszona, co może wywoływać nieprzyjemne swędzenie lub uczucie ciągnięcia. Jeżeli stosowane balsamy i kremy nawilżające nie poprawiają sytuacji, warto zastosować domowe sposoby na suchą skórę:

  • kąpiel z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju roślinnego,
  • kąpiel z dodatkiem mleka,
  • kąpiel z rozgotowanym płatkami owsianymi lub słomą owsianą,
  • kąpiel z dodatkiem krochmalu,
  • nawilżanie ciała oliwą z oliwek,
  • domowe maseczki z banana, awokado, jabłek, żółtka czy płatków owsianych,
  • nawilżanie skóry żelem aloesowym,
  • maseczki z jogurtu lub kwaśnego mleka.

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody.




    Data aktualizacji: 23.07.2018,
    Opublikowano: 27.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

    Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

    Czytaj więcej
    Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

    Czytaj więcej
    Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

    Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

    Czytaj więcej
    Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

    Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

    Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

    Czytaj więcej
    Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

    Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

    Czytaj więcej
    Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

    Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

    Czytaj więcej
    Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

    Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

    Czytaj więcej
    Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

    Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

    Czytaj więcej