Sucha skóra na twarzy – jakie mogą być jej przyczyny? Czy pomogą domowe sposoby?

Fot.: ALDECAstudio / stock.adobe.com

Sucha skóra na twarzy bywa dla wielu osób uciążliwym i długotrwałym problemem, szczególnie w miesiącach zimowych. Gdy zawodzą drogie kosmetyki, często z pomocą przychodzą tanie i sprawdzone domowe sposoby.

Bardzo sucha i łuszcząca się skóra na twarzy może być spowodowana niektórymi chorobami, nieodpowiednią dietą, korzystaniem ze złych kosmetyków lub nadmierną ekspozycją na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny

Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.

Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze.

Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.

Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi powstaniu suchej skóry na twarzy jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Codzienne używanie podkładów może sprzyjać pogorszeniu się stanu cery. Również niektóre kremy i preparaty antytrądzikowe mogą wysuszać. Podobne działanie mogą mieć płyny do mycia twarzy zawierające zbyt silne detergenty czy mydło.

Nieodpowiednia dieta również sprawia, że skóra na twarzy może być sucha. Sprzyja temu szczególnie zbyt słabe nawodnienie organizmu, ale również niedobory:

  • witaminy A,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • żelaza,
  • tłuszczów, szczególnie omega-3.

Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Sucha skóra na twarzy – jak ją nawilżyć?

W nawilżaniu skóry twarzy z pomocą przyjdą odpowiednie maści i kremy. Warto zacząć stosować mocniej nawilżające kremy, korzystając z tłustych na noc oraz lżejszych na dzień. Dobrym rozwiązaniem będą środki zawierające naturalne składniki. Polecane są również intensywnie nawilżające maseczki. Kolejnym sposobem walki z suchą skórą na twarzy może być stosowanie maści z witaminami A i E lub tranowej, które dostępne są za kilka złotych w aptekach. Nie tylko bardzo intensywnie nawilżają, ale również uzupełniają braki ważnych witamin odpowiedzialnych za wygląd skóry.

Osoby, u których mimo stosowanych środków skóra na twarzy nadal jest sucha, a nawet łuszcząca się, powinny skorzystać z pomocy lekarza dermatologa.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Sucha skóra na twarzy – problem, na który pomogą domowe sposoby

Najlepszym domowym sposobem na natłuszczenie skóry jest stosowanie masła shea, smalcu i łoju. Jednorazowo można wykorzystać również naturalne oleje, takie jak lniany, oliwę z oliwek czy masło kokosowe, jednak ich zbyt częste aplikowanie może upośledzać gruczoły łojowe i wtórnie przesuszać skórę.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie peelingów domowej roboty. Pomagają one usunąć suche skórki. Zbyt agresywne kosmetyki chemiczne lub z kwasami owocowymi mogą pogorszyć stan skóry. Dlatego warto korzystać z delikatnych domowych peelingów z płatków owsianych lub fasoli adzuki. Należy jednak pamiętać, że ich zbyt częste stosowanie nie jest wskazane.

Działanie nawilżające i łagodzące mają również płyny zawierające hydrolaty, na przykład różany. Pomocne może być też dodawanie olejków eterycznych, choć w przypadku podrażnionej skóry pierwsze użycie może być ryzykowne. Najlepiej sprawdza się olejek rumiankowy, z drzewa sandałowego i kadzidłowy.

Jak zadbać o skórę twarzy po wakacjach? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie zabiegi do twarzy wybrać po wakacjach? Źródło: 36,6.

Sucha skóra na twarzy a dieta

Bardzo ważnym elementem dbania o skórę twarzy jest odpowiednia dieta. Jeżeli cera jest przesuszona, a pod oczami można zaobserwować ciemne kręgi, to należy pić więcej wody – przynajmniej półtora litra dziennie. Dodatkowo powinno się spożywać odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów, szczególnie omega-3, które znajdują się w rybach morskich, tranie i orzechach. Nie należy też zapominać o owocach i warzywach, które dostarczają niezbędnych dla dobrego stanu skóry twarzy witamin.

Sucha skóra na twarzy u niemowlaka lub małego dziecka

W przypadku niemowląt i małych dzieci nie można zastosować wiele rozwiązań pomagających na suchą skórę na twarzy u dorosłych. Zawsze powinno wybierać się kosmetyki przeznaczone dla wieku dziecka, ponieważ inne mogą zawierać niebezpieczne dla niego substancje. Sucha skóra na twarzy niemowlaka może być nawilżana specjalistycznymi maściami dla dzieci lub maścią z witaminą A. Pomocne są też kąpiele w płatkach lub słomie owsianej, a także stosowanie płynów do kąpieli z emolientami.

Zobacz film: Zbieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Klaudyna Hebda, Zadbaj O Suchą Skórę! Naturalne (I Sprawdzone) Sposoby.

Data aktualizacji: 14.08.2018,
Opublikowano: 08.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Gloria 03.01.2021r.

Ja polecam Octenicare - zawsze stosuję, gdy dzieje się coś niepokojącego z moją skórą i zawsze działa. Staram się zawsze mieć go w mieszkaniu i stosuję nawet na oparzenia.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej