Substancje komedogenne – w jaki sposób wpływają na skórę? Najbardziej znane substancje komedogenne

Fot.: Voyagerix / stock.adobe.com

Substancje komedogenne zwane są zwyczajowo zaskórnikotwórczymi. Największy potencjał komedogenny mają ekstrakt z alg, karagen, olej z kokosów i masło shea. Ich stosowania unikać powinny osoby z problemem nadprodukcji sebum.

Substancje komedogenne to przede wszystkim masła i oleje. Efektem ich stosowania jest zwiększone ryzyko powstania zaskórników, krost, grudek czy zaostrzenie chorób skóry, w etiologii których wymienia się zatykanie ujść gruczołów łojowych. W skali pięciostopniowej substancje o poziomie komedogenności wynoszącym ≥2 nie są wskazane do stosowania przez posiadaczy cery tłustej i problemowej.

Komedogenny – co to znaczy?

Nazwa wywodzi się z języka angielskiego od słowa comedo, co oznacza „zaskórnik”. Komedogenny to pojęcie określające zdolność substancji do zatykania porów w skórze. Właściwość ta sprzyja powstawaniu zaskórników na skutek gromadzenia się w ujściach gruczołów łojowych i mieszków włosowych złuszczających elementy martwej warstwy naskórka. Komedogenność alternatywnie określana jest jako potencjał komedogeniczny. Kosmetyki komedogenne to zwłaszcza te o charakterze pielęgnacyjnym, jak kremy, ale i przeznaczone do makijażu, w tym zwłaszcza podkłady, pudry, bronzery, róże.

Komedogenność i stopnie nasilenia

Substancje komedogenne mogą posiadać rozmaite nasilenie. Z tego względu opracowana została specjalna 6-stopniowa skala komedogenności. Na jej podstawie substancje przydzielone zostają do kategorii od 0 do 5, gdzie 0 oznacza substancję niekomedogenną, a 5 substancję mocno zapychającą pory skóry. Opracowana przez naukowców lista zawiera ponad 200 substancji zaskórnikotwórczych, które podzielone zostały na określone grupy związków, jak np. rośliny i ekstrakty, oleje naturalne, witaminy, proteiny i enzymy, zagęszczacze i emulgatory, substancje zapachowe, rozpuszczalniki, konserwanty. W poniższej tabeli przedstawiono stopień komedogenności przykładowych substancji:

Nazwa substancji Stopień zapychania porów
ekstrakt alg 5
czerwone algi 5
chlorek potasu 5
masło kakaowe 4
olej kokosowy 4
olej kukurydziany 3
olej sojowy 3
oleinian sorbitolu 3
olej migdałowy 2
olej awokado 2
olej z pestek moreli 2
olej z wiesiołka 2
olej rycynowy 1
skwalan 1
olej słonecznikowy 0
aloes 0
glinka bentonitowa 0

Jakie są substancje komedogenne?

Za najbardziej komedogenne substancje uważa się masła, a wśród nich znajdujące się w składzie wielu preparatów kosmetycznych masło shea. Posiada ono działanie nawilżające, zmiękczające, uelastyczniające, kojące, przeciwzmarszczkowe. Dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i przedłuża opaleniznę. Następnie wymienia się oleje komedogenne. Najsilniejsze działanie komedogenne przypisuje się olejowi kokosowemu i z kiełków pszenicy. Pierwszy z nich wykazuje właściwości odżywcze, nawilżające, antybakteryjne, antygrzybiczne. Zawarty w nim kwas linolowy to składnik cementu międzykomórkowego, który przyspiesza odnowę komórkową skóry. Z kolei olej z kiełków pszenicy to doskonałe źródło witaminy E, która uzupełnia płaszcz hydrolipidowy skóry, zapobiegając tym samym nadmiernej utracie wody. Działa regenerująco i dodaje skórze sprężystości. Komedogenny jest też olej z pestek moreli, który odżywia, ujędrnia skórę i opóźnia procesy jej starzenia się, a także olej z pestek brzoskwini, który zwiększa odporność skóry na działanie środowiska, wygładza, łagodzi, regeneruje.

Zobaczcie, czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym:

Zobacz film: Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Źródło: Bez skazy

Na uwagę zasługują także substancje zapychające takie jak m.in.:

  • chlorek potasu – nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy chlorków, stosowany w kosmetykach jako zagęstnik,
  • karagen – rodzaj wielocukrów (polisacharydów) ekstrahowanych z czerwonych wodorostów o dużej zawartości grup siarczanowych, w kosmetykach pełni funkcję żelującą i zagęszczającą, działa nawilżająco, ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo, znajduje się przeważnie w kosmetykach do cery dojrzałej lub odwodnionej i w preparatach antycellulitowych,
  • glikol propylenowy – organiczny związek chemiczny będący rozczynnikiem zapewniającym pożądaną konsystencję emulsji, który dodatkowo działa nawilżająco,
  • lanolina – wosk zwierzęcy otrzymywany w wyniku czyszczenia wełny owczej, w kosmetykach pełni funkcję emulgatora i substancji zmiękczającej,
  • parafina – pozyskiwana w procesie destylacji ropy naftowej, alternatywnie znana jako olej parafinowy czy wosk mikrokrystaliczny, tworzy na skórze warstwę ochronną zapobiegającą jej uszkodzeniom.

Oleje niekomedogenne – które wybrać?

Nie wszystkie oleje kosmetyczne posiadają wysoki potencjał komedogenności. Za bezpieczne i nie predysponujące do powstawania zaskórników uważa się m.in.: olej arganowy, jojoba, rycynowy, słonecznikowy, makadamia, migdałowy czy z czarnuszki. Ich stosowanie przynosi skórze wiele korzyści. Są one naturalnymi emolientami. Zatrzymują w skórze wilgoć, nawilżają, zmiękczają i odżywiają ją. Dodatkowo tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Oleje te, nie zapychające ze względu na niski potencjał komedogenny, polecane są zwłaszcza osobom o cerze tłustej, mieszanej i problematycznej.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 25.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej