Strup to wykwit, który powstaje w wyniku zasychania treści ropnej, krwi lub płynu wysiękowego na powierzchni owrzodzeń, nadżerek, ran, pęcherzyków i pęcherzy. Pod warstwą strupa rana goi się, wraz zaawansowaniem procesu strup przylega coraz słabiej do podstawy, aż w końcu odpada. Skóra po jego odpadnięciu może być czasowo odbarwiona, delikatniejsza, a przy większych ranach może pojawić się blizna.
Strupy w nosie
Strupy w nosie powodują znaczny dyskomfort, zwłaszcza że często towarzyszy im ból, swędzenie i suchość śluzówki. Suchość błony śluzowej nosa to problem pojawiający się podczas upałów lub siarczystego mrozu. Ponadto może być efektem palenia papierosów, zaburzeń hormonalnych czy długotrwałego stosowania kropli do nosa. Powstające wówczas niewielkie ranki i gęsta wydzielina powodują powstawanie strupów, które blokują drożność nosa. Strup w nosie może być objawem zanikowego nieżytu nosa, polekowego nieżytu nosa, alergii, a także infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
Warto wiedzieć, czym smarować strup w nosie, aby usunąć go i jednocześnie nie podrażnić delikatnej błony śluzowej. Doskonale sprawdza się w tej roli sok z aloesu, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i nawilżające. Strupy w nosie można też smarować olejkiem z drzewa herbacianego, który ma działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. W przypadku często nawracających, bolących strupków w nosie należy udać się do laryngologa.
Strupy na głowie
Strupy na głowie najczęściej występują u osób młodych, będących w wieku dojrzewania. Jest to efekt nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, co prowadzi do postania wykwitów trądzikowych. Zmiany można usunąć, stosując odpowiednie szampony oraz maści dostępne w aptece, np. zawierające tlenek cynku.
Strupy we włosach mogą być objawem reakcji alergicznej na stosowane środki pielęgnacyjne, np. szampony czy odżywki. Zmiany mogą występować równolegle z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą lub liszajem rumieniowatym. Objawem wskazującym na te schorzenia może być strup w uchu, który pojawia się w przebiegu zapalenia wypryskowego ucha zewnętrznego. Schorzenie powinno być leczone przez dermatologa lub alergologa.
Przyczyną strupów na głowie bywa też nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Tłusta skóra stwarza idealne środowisko dla rozwoju drożdżaków, odpowiadających za stany zapalne. Leczenie powinien zalecić dermatolog. Zaniedbanie zmian może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.
Znacznie poważniejszą przyczyną strupów na głowie jest zapalenie mieszków włosowych. Problem ten pojawia się w wyniku działania bakterii i grzybów wywołujących stan zapalny. Rosnące krostki przypominają trądzik – są wypełnione ropą, a po pęknięciu zamieniają się w strupki. Wystąpienie takich zmian na głowie jest wskazaniem do wizyty u dermatologa, który przepisuje odpowiednie leki.
Strupy na twarzy
Strupy na twarzy najczęściej są efektem niewłaściwej pielęgnacji skóry trądzikowej. Na twarzy mogą też występować strupki po ospie. Bez względu na przyczynę, zdrapywanie strupów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może prowadzić do pojawienia się szpecących blizn. Można jednak stosować domowe sposoby pozwalające przyspieszyć proces gojenia rany pod strupem.
Jedną z najczęściej stosowanych metod jest smarowanie zmiany miodem, który ma właściwości antybakteryjne. Podobnie działa maść cynkowa lub papka przygotowana z aspiryny, którą można smarować zarówno pryszcze, jak i opryszczkę. Jeśli strupy na twarzy są bardzo liczne, należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki.
Jak przyspieszyć gojenie strupa?
Gojenie się strupa można przyspieszyć, stosując domowe sposoby lub nowoczesne preparaty apteczne. Najszybszy efekt daje posmarowanie rany i strupa specjalnym żelem hydrokoloidowym lub naklejenie opatrunku hydrokoloidowego. Tego typu preparaty wchłaniają wysięk i utrzymują wilgoć pod opatrunkiem, dzięki czemu migracja komórek w procesie gojenia skóry jest niezakłócona. Ponadto zmiana opatrunku nie powoduje uszkodzenia ani zerwania powstałego strupka. Żele i opatrunki hydrokoloidowe można stosować w otarciach, powierzchownych oparzeniach, odleżynach, ranach chirurgicznych, a nawet wrzodach kończyn dolnych. Podobne, choć nieco mniej skuteczne, są preparaty z kwasem hialuronowym.
Domowe sposoby na pozbycie się strupków nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Podobnie jak w przypadku trądziku, rany można smarować miodem, maścią cynkową lub innymi maściami, dostępnymi w aptece. W żadnym wypadku nie powinno się zdrapywać strupa, ponieważ wydłuża to czas gojenia, może wywołać nadkażenie bakteryjne, a nawet pojawienie się blizny w miejscu rany.
Ania79 30.03.2021r.
Świetnym sposobem jest stosowanie octeniseptu. Preparat wyraźnie przyspiesza gojenie ran i zapobiega powstawaniu zakażenia.
Baśka35 24.08.2018r.
zdjęcie mocne! ciekawe, czy te sposoby działają... maść cynkowa, serio? polecasz? ale na takie małe strupki też?
BasiaG62 21.08.2018r.
W przypadku moich dzieci a teraz wnuków najlepiej sprawdza się maść cynkowa. Można ją kupić za niewielkie pieniądze i doskonale radzi sobie z taki rzeczami. Gorąco polecam!