Stopery do uszu – rodzaje i właściwości 

Fot. Anetlanda / Getty Images

Pierwsze stopery do uszu, wykonane z wosku, pojawiły się w 1908 r. i szybko zyskały popularność wśród osób pracujących przy głośnych maszynach. Wraz z rozwojem przemysłu na rynku pojawiły się stopery wykonane z pianki poliuretanowej. Dzisiaj rynek oferuje szeroki wybór stoperów wykonanych z różnych materiałów.

Zatyczki do uszu to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują odciąć się od hałasu lub mają problem z zasypianiem. Wykorzystywane są w różnych obszarach życia. Chronią słuch przed nadmiernym hałasem np. podczas pracy na budowie, ułatwiają koncentrację w pracach biurowych, są też wykorzystywane do snu. Stopery do uszu wykonuje się z różnych materiałów przyjaznych dla skóry. Które z nich są najlepsze?

Polecamy: Dlaczego czyszczenie ucha patyczkiem jest niebezpieczne?

Stopery do uszu, rodzaje i właściwości

Stopery do uszu różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, wielkością, kształtem i przede wszystkim plastycznością. Różna jest również ich funkcja tłumienia dźwięków z zewnątrz. Pośród dostępnych zatyczek do uszu rozróżnia się:

  • zatyczki do uszu silikonowe – miękkie i plastyczne, pod wpływem ciepła dostosowują się do kształtu kanału usznego. Są mało wyczuwalne i delikatne w dotyku, co dodatkowo podnosi komfort ich noszenia. Ich powierzchnia jest delikatnie porowata, co sprawia że dobrze przylegają do ucha, przyklejając się do skóry. Stopery silikonowe dobrze tłumią dźwięki i są polecane dla osób pracujących przy dużym natężeniu hałasu
  • stopery woskowe – wykonane z mieszanki wosku i włókien syntetycznych (wiskoza, celuloza). Zmieniają swój kształt i formę pod wpływem ciepła, na początku będąc sztywne i twarde. Są trudne do czyszczenia, dlatego nadają się do użytku sporadycznego, ze względów higienicznych konieczna jest ich częsta wymiana. Tłumią mały hałas, dlatego polecane są jako zatyczki do uszu do spania
  • stopery do uszu gumowe – twarde i nie dopasowujące się do kształtu kanału usznego. Występują w różnych rozmiarach, co pozwala na dobranie tych właściwych. Ze względu na twardość mogą powodować dyskomfort. Nie są zalecane dla osób delikatnych lub do stosowania przez dłuższy okres czasu. Ich zaletą jest łatwe czyszczenie. Nadają się do tłumienia dużego hałasu. Przez niektórych używane są jako zatyczki do uszu na basen
  • stopery do uszu z pianki – formą i właściwościami podobne do zatyczek woskowych. Łatwo dopasowują się do kształtu kanału usznego, tym samym zapewniają dobre tłumienie hałasu. Ich żywotność znacznie skraca brak możliwości wyczyszczenia ich.

Prócz materiału, który klasyfikuje stopery, różny jest również sposób ich mocowania. Większość popularnych i łatwo dostępnych zatyczek występuje pojedynczo. Wkładane oddzielnie sprawdzą się do pracy biurowej lub jako stopery do uszu na noc. Dostępne są również zatyczki mocowane na sznurku. Zabezpieczeniem, które chroni stopery przed wypadnięciem, jest mocowanie ich na opasce. Przypominają wówczas słuchawki i są wykorzystywane głównie w pracy, w której pracownicy narażeni są na bardzo natężony hałas. Wybierając stopery do uszu przeznaczone do tłumienia wysokich dźwięków, warto upewnić się, czy spełniają one normę PN-EN 352-2.

Polecamy: Jak leczyć szum w uszach? Czy szumy uszne mogą wynikać z dolegliwości kręgosłupa?

Co szkodzi uszom? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6.

Stopery do uszu – czy są szkodliwe?

Stopery do uszu są od lat przedmiotem dyskusji, szczególnie wśród osób używających ich do snu lub podczas relaksu. Przeciwnicy zatyczek wskazują na ich szkodliwy wpływ na kanał uszny, tj. zatkanie go i sprzyjanie rozwojowi bakterii, co w konsekwencji może grozić rozwojem stanów zapalnych. Rzeczywiście, istnieje ryzyko powstania stanów zapalnych, ale w przypadku nieprawidłowego i nieumiejętnego korzystania z zatyczek. Stopery są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, jeśli są prawidłowo używane. Nigdy nie należy zapominać o ich regularnym czyszczeniu i wysuszeniu przed włożeniem do ucha. Wszystkie, poza stoperami gumowymi, powinny być regularnie wymieniane. Zatyczki nie powinny być noszone przez cały czas. Kanał uszny potrzebuje wentylacji i czyszczenia, a kilkugodzinne zaczopowanie ucha stoperem powoduje wydzielanie potu, przemieszczanie wydzieliny woskowej i bakterii. Dlatego higiena to absolutna podstawa przy używaniu stoperów.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dopasowanie stoperów do rozmiaru ucha. Nieodpowiednia wielkość lub szerokość zatyczek jest najczęstszym powodem powstawania otarć, odleżyn, zbyt głębokiego wchodzenia stoperów w kanał uszny, a także bólu uszu. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego zostały wykonane. To istotne szczególnie w przypadku alergików. Wybierając stopery, warto kierować się więc nie ceną, a materiałami i jakością wykonania. Na pierwsze stopery najlepiej wybrać plastyczne modele, które będą dopasowywały się do uszu i zminimalizują ewentualny dyskomfort. 

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 20.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej