Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Yuri_Arcurs/getty images

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Powikłania stłuczonych żeber mogą utrzymywać się od kilku dni do kilkunastu tygodni lub nawet dłużej, w zależności od rozległości kontuzji torsu. W tym czasie rozwijają się dodatkowe dolegliwości, wpływające na pracę płuc czy ruchomość klatki piersiowej. Powrót do zdrowia zwykle odbywa się za sprawą nieinwazyjnych metod. Maść na stłuczone żebra i rehabilitacja to pierwsza linia terapeutyczna urazu. Stłuczenie żeber w klasyfikacji ICD-10 znajduje się pod pozycją S20 i należy do grupy urazów klatki piersiowej o różnorodnej etiologii.

Stłuczenie żeber

Stłuczenie żeber to rodzaj kontuzji charakteryzującej się zamkniętym uszkodzeniem wewnętrznych tkanek, powstałym w wyniku tępego urazu mechanicznego. Istotą stłuczenia jest zgniecenie komórek, rozerwanie włókien międzykomórkowych, uszkodzenie naczyń i nerwów w miejscu urazu, a także naruszenie struktur kostnych żeber, powodujące upośledzenie funkcjonalności klatki piersiowej. Stłuczone żebro zwykle jest wynikiem:

  • przemocy fizycznej;
  • wypadku komunikacyjnego;
  • sportów kontaktowych;
  • upadku z wysokości lub ze schodów;
  • potknięcia się lub poślizgnięcia na nierównej i śliskiej nawierzchni.

Objawy stłuczonych żeber powstają na skutek urazów klatki piersiowej bądź górnej części jamy brzusznej. Ponadto silne i długotrwałe ataki kaszlu w czasie zapalenia płuc i oskrzeli bądź krztuśca mogą wywoływać zbliżone dolegliwości co stłuczone żebra. W wyniku uderzenia dochodzi do licznych miejscowych objawów, z których dominują: ból, otarcia naskórka i krwiaki podskórne. W zależności od siły kontuzji i kąta urazu klatki piersiowej stłuczenie żeber może powodować rozległe powikłania w obrębie narządów wewnętrznych torsu, nawet zagrażające życiu, takie jak: upośledzenie mechaniki klatki piersiowej, zaburzenia oddychania, pęknięcia czy złamania żeber, których odłamy albo przemieszczenie ingerują w pracę serca lub płuc.

Stłuczone żebra – objawy

Dominującym objawem stłuczonego żebra jest miejscowy ból, nasilający się podczas głębokiego wdechu, oraz tkliwość dotykowa. Ponadto w miejscu stłuczenia żeber pojawiają się opuchlizna i krwiaki podskórne o różnej kolorystyce. Stłuczenie żeber po lewej czy prawej stronie ogranicza komfortowy wypoczynek podczas leżenia na danym boku, a nawet na plecach. O tym, jak długo boli stłuczenie żeber, decyduje rozległość kontuzji i narastające powikłania, jednak dolegliwości po urazie zwykle są dotkliwe i trwają do kilku tygodni.

Powikłania stłuczonych żeber

Skala powikłań zależy od siły i miejsca stłuczenia żeber. Do najczęściej występujących skutków ubocznych tego typu kontuzji zalicza się: upośledzenie mechaniki oddychania, ograniczenie motoryki klatki piersiowej, duszności, płytki oddech oraz trudności w skłonach tułowia i rotacji torsu. Ponadto mogą wystąpić kaszel i podwyższona temperatura miejscowa lub ogólna. W konsekwencji stłuczenia żeber poszkodowany może również doświadczyć dolegliwości bólowych głowy, dyskomfortu z okolic obręczy barkowej i kręgosłupa szyjno-piersiowego, uczucia ciągnięcia i sztywności karku, a także ogólnego zmęczenia i osłabienia. Stłuczenie żeber po lewej stronie wpływa na ograniczenie motoryki kończyny górnej lewej, analogicznie stłuczenie żeber po prawej stronie sprzyja trudnościom w pracy ruchowej prawego ramienia. Dodatkowo urazy klatki piersiowej po bokach grożą powikłaniami ze strony narządów wewnętrznych po stronie stłuczenia, np. żołądka, śledziony, wątroby czy przepony. Ze względu na charakter możliwych skutków ubocznych stłuczenie żeber wymaga konsultacji medycznej i często dodatkowych badań obrazowych.

Stłuczenie żeber a leczenie

Do czasu wizyty lekarskiej warto rozpocząć domowe leczenie, np. powszechnie dostępną w aptekach maścią na stłuczenia. Zalecany jest również odpoczynek. O tym, czym dokładnie smarować stłuczone żebro i w jaki sposób prowadzić nacierania, zdecyduje specjalista. Leki na stłuczenie żeber, jakie może zaproponować lekarz, to przede wszystkim środki przeciwbólowe dostosowane do stopnia nasilenia bólu. Stłuczone żebro nie wymaga ortezy, gipsu ani bandażowania. W dalszym etapie terapii zaleca się rehabilitację. Usprawnianie ruchowe rozpoczyna się od ograniczenia wysiłku fizycznego do czasu ustąpienia ostrych dolegliwości.

W powrocie do zdrowia pomagają zimne, miejscowe okłady, które ograniczają rozlewanie się obrzęku i siniaków w miejscu stłuczenia. Zaleca się także unikanie gwałtownych ruchów tułowia i spanie na zdrowym boku. W dalszym etapie proponuje się stopniowy powrót do dotychczasowej aktywności, lekkie ćwiczenia ogólnousprawniające i gimnastykę poranną. Leczenie stłuczonych żeber z powikłaniami wielonarządowymi zależy od ich zaawansowania.

Zobacz film: Lekarz o dyscyplinach, które generują najwięcej kontuzji

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Kołodziej J., „Urazy klatki piersiowej”, PZWL, Warszawa 2004;

2. Rokicki W., „Tępy uraz klatki piersiowej”, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2005.

Data aktualizacji: 23.10.2020,
Opublikowano: 24.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej