Stenoza kanału kręgowego: operacja, leczenie i rehabilitacja

Fot: Pixabay / pixabay.com

Stenoza kanału kręgowego to inaczej zwężenie (zacieśnienie) kanału kręgowego, którego objawem jest ból w dolnej lub górnej części kręgosłupa - zależnie od miejsca zwężenia. Stenoza powoduje ucisk struktur rdzenia kręgowego. W razie niepowodzenia leczenia farmakologicznego konieczna jest operacja.

Stenoza kanału kręgowego (inaczej zespół cieśni kanału rdzeniowego) to nieprawidłowość objawiająca się nadmiernym zwężeniem kanału. U osoby zdrowej kanał kręgowy pełni funkcję rusztowania dla rdzenia, który w normalnych warunkach nie przylega do ścianek kanału - w obrębie kanału istnieje bowiem wolna przestrzeń. Kiedy dochodzi do stenozy (zwężenia kanału), przestrzeń ta przestaje istnieć. Konsekwencją jest ucisk na struktury rdzenia kręgowego, a objawem - umiarkowany lub silny ból kręgosłupa.

Stenoza dotyczy zwłaszcza pacjentów po 50. roku życia (zarówno mężczyzn, jak i kobiet): statystycznie cierpi na nią 1 na 200 osób w tej grupie wiekowej.

Stenoza kanału kręgowego: jakie są przyczyny?

Stenoza może być wrodzona albo nabyta. W przypadku osób, które urodziły się ze zbyt wąskim kanałem kręgowym, objawy z reguły nie pojawiają się w okresie dzieciństwa i młodości - mogą wystąpić i nasilać się dopiero po 30. roku życia (lub później). Do przyczyn stenozy zalicza się m.in.:

  • różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (np. chorobę zwyrodnieniową stawów, która może powodować powstanie tzw. osteofitów - narośli kostnych powodujących ucisk tkanki rdzenia kręgowego),
  • nowotwory w obrębie kręgosłupa,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • dyskopatię (uwypuklenie krążka międzykręgowego w światło kanału kręgowego),
  • przerost więzadeł kręgosłupa,
  • chorobę Pageta,
  • operacje przeprowadzane w obrębie kręgosłupa (stenoza może być powikłaniem po zabiegu).

Objawy stenozy

Objawy zespołu cieśni kanału kręgowego mogą być różne, zależnie od odcinka kręgosłupa, na którym pojawi się zwyrodnienie. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje schorzenia: stenozę w odcinku szyjnym oraz stenozę w odcinku lędźwiowym.

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

Stenoza kanału kręgowego w odcinku szyjnym

Stenoza kanału kręgowego szyjnego powoduje zazwyczaj ból w obrębie szyi, karku oraz górnej części pleców (od umiarkowanego do silnego). Mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, zaburzenia czucia, a nawet niedowład kończyn górnych. Jednym z możliwych objawów jest także rwa barkowa. Zwężenie kanału kręgowego w odcinku szyjnym może być skutkiem urazu (powstałego np. w wyniku wypadku samochodowego), do którego dochodzi po nagłym odgięciu głowy do tyłu, a następnie jej gwałtownym zgięciu do przodu.

W rzadkich przypadkach stenoza pojawia się także na odcinku szyjnym piersiowym. Wówczas jej objawem jest zwłaszcza ból pleców promieniujący w kierunku żeber, niekiedy również w stronę kończyn górnych.

Stenoza kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym

Stenoza lędźwiowa objawia się przede wszystkim bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (umiarkowanym lub silnym). Może również powodować promieniujące, jedno- lub obustronne bóle kończyn dolnych, które stopniowo przemieszczają się od okolicy pośladków, przez uda w kierunku stóp (objawy mogą przypominać rwę kulszową). Symptomem może być także drętwienie i zaburzenie czucia w obrębie kończyn dolnych - charakterystyczne mrowienie, a także - w skrajnych przypadkach - tzw. zespół ogona końskiego (dochodzi wówczas do zaburzenia funkcji jelit i zwieraczy oraz upośledzenia czucia, m.in. w okolicy krocza i pośladków). Dolegliwości te mogą powodować trudności w poruszaniu się: objawy zwykle nasilają się podczas chodzenia, a ustępują w pozycji spoczynkowej.

Stenoza kanału kręgowego: diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni to choroba postępująca, która zwykle rozwija się stopniowo, przez wiele lat. Aby zdiagnozować schorzenie, niezbędny jest dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski, a także badania obrazowe: RTG kręgosłupa (pozwala stwierdzić zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa) oraz rezonans magnetyczny (daje obraz tkanki nerwowej w obrębie kanału rdzeniowego). W przypadku zdiagnozowania stenozy stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, iniekcje (zastrzyki) przeciwbólowe oraz rehabilitację. Fizjoterapia może być przeprowadzana różnymi metodami, takimi jak:

  • fizykoterapia, czyli ciepłolecznictwo, krioterapia, prądy TENS, pole magnetyczne;
  • masaż (ma na celu zmniejszenie napięcia tkanek mięśniowych i ograniczenie dolegliwości bólowych);
  • kinezyterapia, czyli nauka prawidłowego funkcjonowania i wykonywania odpowiednich ćwiczeń zmniejszających nadmierne obciążenie kręgosłupa;
  • zalecaną formą ruchu jest także pływanie na basenie.

Stenoza kanału kręgowego: operacja to konieczność?

Operacja w przypadku stenozy kanału kręgowego przeprowadzana jest dopiero wówczas, gdy leczenie farmakologiczne i fizjoterapia nie przynoszą pożądanych efektów, a silne dolegliwości bólowe uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i zmuszają do ograniczenia codziennych aktywności (np. sprawiają trudność podczas chodzenia). Zabieg może być wykonany przy użyciu różnych technik, m.in. tzw. laminektomii (usunięcia fragmentu kręgu) lub resekcji zbędnych tworów kostnych (np. osteofitów). Niekiedy może również zajść konieczność dodatkowego ustabilizowania struktur kanału kręgowego za pomocą specjalistycznych implantów.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

hela 03.05.2018r.

bardzo jasno i rzeczowo opisana przyczyna choroby.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej