Starazolin – ulotka. Co to za lek? Jak działa lek i kiedy stosowany?

Fot: choja / gettyimages.com

Starazolin to krople do oczu stosowane u pacjentów, którzy skarżą się obrzęk lub przekrwienie spojówek. Lek może być przyjmowany także przez osoby, które zmagają się z alergią. Jak działa lek? Kiedy warto go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Starazolin to krople do oczu. Substancją czynną w leku jest tetryzoliny chlorowodorku. Dodatkowo w skład leku wchodzą sodu chlorek, edetynian disodu, benzalkoniowy chlorek, sodu tetraboran, kwas borowy oraz woda wysokooczyszczona. Preparat stosowany jest u pacjentów, którzy skarżą się na obrzęk i przekrwienie spojówek, wywołanych przez czynniki drażniące, takie jak kurz, dym, soczewki kontaktowe, wiatr, jaskrawe światło słoneczne, chlorowana woda, kosmetyki, a także w alergicznych stanach zapalnych, takich jak: katar sienny i uczulenie na pyłki traw. Farmaceutyk łagodzi również pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Starazolin – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku. Preparatu nie mogą przyjmować osoby chore na jaskrę (szczególnie w przypadku z wąskiego kąta lub innego ciężkiego schorzenia oczu). Kropli Starazolin nie można aplikować dzieciom poniżej drugiego roku życia.

Leku Starazolin może być stosowany u pacjentów z umiarkowanym podrażnieniem spojówek. Lek nie może być podawany podczas infekcji, uszkodzenia rogówki lub podczas silnego bólu. Należy mieć na uwadze, że zbyt długie stosowanie leku może doprowadzić do wtórnego podrażnienia i przekrwienia. Może także pojawić się pieczenie, kłucie, zmiany zanikowe, wywołane przewlekłym niedotlenieniem błony śluzowej oka.

Szczególną ostrożność w stosowaniu leku Starazolin należy zachować u osób, które zmagają się z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. z chorobą wieńcową) i nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnercza, u pacjentów z cukrzycą i nadczynnością tarczycy, leczonych inhibitorami monoaminooksydazy i innymi lekami mogącymi podwyższać ciśnienie tętnicze.

Należy pamiętać, że zapuszczenie zbyt dużej dawki leku może doprowadzić do rozszerzenia źrenic , zwłaszcza u pacjentów z niebieskimi oczami. Kropli Starazolin nie można stosować przy reakcjach alergicznych typu późnego, takich jak np. zapalenie kontaktowe spojówek i skóry powiek. Lek może być podawany dzieciom, jednak należy go stosować możliwie jak najkrócej.

Szczególną ostrożność w stosowaniu kropli do oczu Starazaolin powinny zachować osoby, które noszą soczewki kontaktowe. Zawarty w leku benzalkoniowego chlorku lek może podrażniać oczy. Kropli nie mogą mieć styczności z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed aplikacją leku należy je zdjąć i odczekać co najmniej piętnaście minut przed ponownym założeniem. Substancja może zmienić zabarwienie soczewek kontaktowych.

W przypadku kobiet w ciąży, tych które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub karmią swoje dziecko piersią decyzję o zasadności stosowania kropli Starazolin może podjąć tylko lekarz. Od jego oceny zależy czy lek będzie bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie oka:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Starazolin – dawkowanie

Krople do oczu Starazolin stosuje się miejscowo do worka spojówkowego. Sposób dawkowania zależy od schorzenia. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1-2 kropel 2 do 3 razy na dobę. Produktu – zwłaszcza u dzieci nie można stosować zbyt długo. Podczas aplikacji leku należ uważać, aby nie dotykać końcówki zakraplacza. Płyn jest jałowy i każde dotniecie może doprowadzić do zanieczyszczenia roztworu. Po zakropleniu leku opakowanie należy bardzo szczelnie zakręcić. W przypadku pojemników jednorazowych należy oderwać pojemniczek od listka. Następnie ukręcić wydłużony koniec zbiorniczka, delikatnie nacisnąć zbiorniczek, a wyciśnięte krople zapuścić do oka po wcześniejszym odrzuceniu dwóch pierwszych kropli.

Osoby, które noszą soczewki przed aplikacją leku muszą je zdjąć. Można je założyć po upływie co najmniej 15 minut po zakropleniu jelit.

W sytuacji przedawkowania leku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Starazolin – interakcje z innymi lekami

Starazolin może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Zwarta w kroplach tetryzolina nie może być stosowana równocześnie z inhibitorami MAO lub trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi, guanetydyną czy rezerpiną (podanymi ogólnoustrojowo), gdyż może ponieść ciśnienie tętnicze. Leku nie można łączyć ze środkami znieczulającymi, insuliną, atropiny siarczanu czy propranololu z tetryzoliną. Tertyzolina może nasilać wpływ tych leków na układ krążenia. W przypadku stosowania innych kropel do oczu należy odczekać 15 minut, dopiero po tym czasie można zaaplikować kolejny lek.

Starazolin – działania niepożądane

Stosowanie leku Starazolin może wywołać szereg działań niepożądanych. Zbyt częste stosowanie farmaceutyku może wywoływać bólu lub pieczenia oczu, reaktywne przekrwienie, niewyraźne widzenia, podrażnienie spojówek i rozszerzenia źrenic (zdarza się bardzo rzadko). W niektórych przypadkach lek wywołuje ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne.

Przyjmowanie leku Starazolin może wywoływać:

  • zaburzenia oka tj. niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek i rozszerzenie źrenic (rzadko). Bardzo rzadko: nadmierne rogowacenie spojówek z zamknięciem punktów łzowych i nadmiernym łzawieniem.
  • zaburzenia skóry i błon śluzowych tj. reaktywne przekrwienie, pieczenie błon śluzowych, suchość błon śluzowych.
  • zaburzenia ogólne i stany w miejscu aplikacji tj. kołatanie serca, bóle głowy, drżenia, osłabienie, nadmierna potliwość, podwyższenie ciśnienia tętniczego, ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne np. zaburzenia rytmu serca, tachykardia.

Podanie leku dziecku, które ma mniej niż dwa lata może wywołać zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, tj. podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, tachyarytmia oraz reaktywne bradykardia.

W przypadku wystąpienia innych dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Przyjmowanie leku nie wpływa na zdolności psychoruchowe. Należy wziąć pod uwagę, że po aplikacji leku może dojść do czasowego rozszerzenia źrenic i zaburzeń widzenia, a to może utrudnić prowadzenie pojazdów i obsługiwanie.

Data aktualizacji: 07.08.2019,
Opublikowano: 29.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej