Squash – co to za dyscyplina? Jakie są jej zasady i jak przygotować się do gry?

Fot: andresr / gettyimages.com

Squash to gra, która na pierwszy rzut oka przypomina grę w tenisa. Jednak obie dyscypliny mają ze sobą niewiele wspólnego. Na czym polega gra w squasha, jak się przygotować do gry? Jakie korzyści daje gra?

Wiele osób uważa, że squash to sport elitarny, uprawiany przede wszystkim przez pracowników dużych korporacji. Mimo że miejsca do gry znajdują się głównie w dużych miast, to swoich sił w tej dyscyplinie może spróbować każdy bez względu na status.

Squash – czyli, co?

Pierwsze wzmianki o tej dyscyplinie sportu pochodzą z XIX wieku. Za jej pomysłodawców uznaje się więźniów londyńskiego zakładu karnego The Flat, którzy nie mogąc grać w tenisa zaczęli odbijać piłkę od ściany. W tym samym czasie na podobny pomysł wpadli uczniowie jednej z brytyjskich szkół. Uczniowie zamiast odbijać piłkę, tak jak w tenisie przedziurawili ją i zaczęli obijać od ściany. Mimo że squash powstał w Wielkiej Brytanii to największą popularnością cieszy w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam w 1907 roku odbyły się pierwsze zawody w tej dyscyplinie. Do Polski squash dotarł w 1997 roku i systematycznie zyskuje coraz większą popularność.

Squash – jakie są zasady gry w squasha?

Boisko do squasha różni się typowych boisk. Gracze wchodzą do pomieszczenia, które bardziej kojarzy się z oszkloną klatką niż miejscem do uprawiania sportu. Mecz składa się z pięciu setów. Set wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie jedenaście punktów. Jeśli dojdzie do remisu należy grać do momentu, aż któryś z graczy nie zdobędzie dwóch punktów przewagi. Cały mecz wygrywa ta osoba, która wygrała trzy z pięciu setów.

Zobacz także: Ból łokcia przy prostowaniu i zginaniu – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Grę rozpoczyna serwis, a o pierwszeństwie serwisu decyduje los. Gracze przed rozpoczęciem meczu kręcą rakietą i zgadują, którą stroną rakieta upadnie na podłogę. Aby serwis był prawidłowy gracz musi co najmniej jedną stopą znajdować się w polu serwisowym, ale nie dotykać linii. Następnie wybiera pole po prawej lub lewej stronie boiska. Prawidłowa zagrywka to taka, w której piłka odbiła się od przedniej ściany przed górną linią autu i powyżej linii serwisowej. Następnie piłka musi odbić się od przeciwległej ćwiartki boiska (wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy przeciwnik odbija piłkę z volleya).

Zadaniem drugiego jest takie odbicie piłki, aby uderzyła o boczną ścianę, ale nie zdążyła po raz drugi dotknąć podłogi. Gracz musi uważać, aby nie skierować jej na aut, czyli piłka nie może ani uderzyć, ani dotknąć linii autu. Podczas odbierania piłki może się ona odbijać od bocznych i tylnych ścian boiska. Jeśli jeden z graczy popełni błąd przeciwnik zdobywa punkt. Ten z graczy, który jako pierwszy uzbiera jedenaście punktów wygrywa set. W czasie gry trzeba pamiętać, aby zrobić przeciwnikowi miejsce na dojście do piłki i uderzenie. Przeszkadzanie jest niezgodne z regułami i może się skończyć utratą punktów.

Jak zbudowany jest układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Squash – jak prawidłowo trzymać rakietę i uderzać piłkę?

Rakietę do gry w squasha trzyma się tzw. chwytem „V”. Oznacza to, że krawędź boczna rączki musi być dokładnie pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Tak ułożoną dłoń trzeba delikatnie odchylić, aby rakieta wskazywała godzinę 13. Bardzo ważne jest, aby kąt między rakietą a przedramieniem wynosił 90 stopni. Dodatkowo w squashu stosuje się dwa uderzenia, które występują także w tenisie, czyli backhand i forehand.

  • Forehand – ustawiamy się przodem do prawej ściany boiska i lewą nogę wysuwa się do przodu;
  • Backhand – ustawiamy się przodem do lewej ściany boiska, a prawą nogę wystawiany do przodu.

Squash – dla początkujących

Osoby, które nigdy nie grały przed rozpoczęciem swoje przygody z tą dyscypliną sportu powinny wziąć kilka lekcji u doświadczonego gracza lub trenera. To najlepszy sposób, aby nauczyć prawidłowej techniki gry, a tylko dzięki prawidłowej technice można uniknąć kontuzji. Rakieta do gry powinna być – przynajmniej na początku – stosunkowo lekka i mieć dużą główkę. Dzięki temu ręka nie będzie się męczyła, a trafienie w piłeczkę będzie dużo łatwiejsze. Te lekkie lub o średniej wadze rakiety polecane są także kobietom oraz osobom o drobnej budowie ciała. Ciężkie i bardziej masywne rakiety używane są przez bardziej doświadczonych graczy.

A co z butami do squasha? Te powinny być przede wszystkim lekkie i nie zostawiać śladów na podłodze (na opakowaniu powinien znaleźć się napis „non marking”). Nie znaczy to jednak, że trzeba od razu kupować drogie buty. Doskonale sprawdzą się także te, które zostały wykonane z myślą o sportach halowych.

Zobacz także: Bieganie i jego efekty. Co daje nam trening i jakie są zalety biegania?

Każdy gracz, bez względu na stopień zaawansowania, bez rozpoczęciem meczu musi się odpowiednio rozgrzać. Dobrze rozgrzane i przygotowane ciało to mniejsze prawdopodobieństwo urazu czy kontuzji.

Squash – co daje gra w squasha?

Squash to sport, który bardzo skutecznie spala kalorie. Szacuje się, że podczas godzinnego meczu można spalić nawet 800 kcal. Mimo że w czasie gry w squasha pracuje całe ciało dyscyplina szczególnie polecana jest tym osobom, które chcą wyszczuplić nogi, ramiona, brzuch, a także cały tułów. Dzięki systematycznej grze można poprawić kondycje oraz zwiększyć wydolność organizmu. Tym samym zwiększa się pojemność płuc, wzmacnia się serce, tym samym może wykonać tę samą pracę z mniejszym wysiłkiem. Warto podkreślić, że squash, tak samo jak każdy sport pozwala się wyładować, pozbyć stresu i niepotrzebnego napięcia. Dodatkowo squash to idealna dyscyplina dla osób, które lubią rywalizację.

Data aktualizacji: 14.06.2019,
Opublikowano: 14.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej