Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

Fot: LWADann Tardif / gettyimages.com

Zatkane ucho najczęściej jest problemem, z którym łatwo można sobie poradzić w domowych warunkach. Jeżeli jednak utrzymuje się przez ponad trzy dni, może to świadczyć o poważniejszych przyczynach, np. stanie zapalnym ucha.

Zatkane ucho może się pojawić w różnych okolicznościach, np. w czasie lotu samolotem lub jazdy windą. Może to też być następstwo przeziębienia. Sposób powstrzymywania tej dolegliwości jest zależny od jej przyczyny. Należy zwracać uwagę na to, czy do ograniczenia słuchu dochodzą inne objawy (głównie silny ból oraz szumy), a także na to, jak długo utrzymuje się ten problem. Jeżeli trwa powyżej trzech dni, należy zgłosić się do laryngologa, gdyż może to świadczyć o zapaleniu ucha lub pęknięciu błony bębenkowej.

Sposoby na zatkane ucho - jak sobie pomóc?

Zatkane ucho najczęściej jest problemem, z którym łatwo można sobie poradzić w domowych warunkach. Jeżeli jednak utrzymuje się przez ponad trzy dni, może to świadczyć o poważniejszych przyczynach, np. stanie zapalnym ucha.

Czy leczysz zapalenie ucha domowymi sposobami?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Sposoby na zatkane ucho – woskowina

Woskowina jest naturalną wydzieliną uszną, która w normalnych ilościach ma działanie antybakteryjne, a poza tym utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi rozmaitych infekcji oraz chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Jej nadmiar prowadzi do zablokowania światła przewodu słuchowego, a co za tym idzie osłabienia słuchu, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitej głuchoty.

Zwiększona ilość woskowiny najczęściej dotyka osoby, które noszą aparaty słuchowe, pracują lub często przebywają w zanieczyszczonym środowisku lub w miejscach, w których występuje duże zapylenie powietrza lub hałas. Innymi przyczynami nadmiaru woskowiny jest używanie gumowych słuchawek wkładanych głęboko do ucha, wystawianie ucha na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego lub długie kąpiele (dzieje się tak ze względu na pęcznienie woskowiny pod wpływem wody) - mówi dr n. med. Małgorzata Piaskowska, laryngolog Centrum Medyczne Damiana.

Nadmiar woskowiny należy usunąć. Ważne jest to, by unikać w tym celu patyczków higienicznych – mogą one jedynie wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej, a poza tym uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową - spowodować jej pogrubienie, zmniejszenie elastyczności, a co za tym idzie ograniczenie prawidłowości przenoszenia dźwięku, tzn. znaczne pogorszenie słuchu.

Co szkodzi uszom? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6

Woskowinę można usunąć przy pomocy strzykawki lub zakraplacza wypełnionych wodą utlenioną lub specjalnym płynem do usuwania woskowiny dostępnym w aptece. Należy napełnić strzykawkę, a następnie odchylić głowę do tyłu i w bok, by ucho znajdowało się u góry. Następnie ostrożnie włożyć strzykawkę do ucha i spuścić z niej kilka kropli jej zawartości. Jeżeli jest nią woda utleniona, osoba powinna usłyszeć charakterystyczne syczenie powstające w wyniku reakcji tej substancji z wydzieliną uszną. Po tym, jak dźwięk ustanie, należy ostrożnie wyprostować głowę, co pozwoli na wypłynięcie pozostałej części płynu na zewnątrz. Tę samą konfigurację kroków należy powtórzyć z drugim uchem.

Dobrymi sposobami na woskowinę są także parafina lub specjalne krople do rozpuszczania tej wydzieliny. Ich działanie polega na rozmiękczaniu zalegających złogów oraz zapobieganiu ich przywierania do ścian przewodu słuchowego. Krople są dostępne w aptece bez recepty. Ważne jest, by pamiętać o nagrzaniu ich opakowania w dłoniach, dopóki nie osiągnie temperatury ciała - mówi specjalistka.

Jeżeli nie uda się usunąć woskowiny własnoręcznie, konieczna jest wizyta u laryngologa. Specjalistyczna higiena ucha polega na wypłukaniu go wodą o temperaturze 37 °C. Należy unikać tego typu działań w domu, gdyż może to pogorszyć dolegliwość.

Jak prawidłowo czyścić uszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6

Sposoby na zatkane ucho – inne przyczyny

Z uczuciem zatkanego ucha często zmagają się osoby „tracące grunt pod nogami” – dzieje się tak podczas podróży samolotem lub jazdy windą. Do uszu dostaje się zbyt dużo powietrza uciskającego i zwężającego trąbkę Eustachiusza. W takiej sytuacji należy żuć gumę lub ssać cukierki, co powoduje produkcję śliny, która dobrze wpływa na „odtykanie” uszu. Siedzenie w wyprostowanej pozycji poprawia odpływ powietrza, co również wzbudza uczucie przeczyszczenia kanału słuchowego.

Szerokie otwarcie ust podczas ziewania,ułatwia otwarcie trąbki słuchowej ,wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym i tym samym "odetkanie ucha" - dodaje dr n. med. Małgorzata Piaskowska, laryngolog Centrum Medyczne Damiana.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewa 12.06.2020r.

Na zatkne uszy podczas lotu czy jazdy kolejką wysokogórską pomaga też zatkanie nosa i próba wydmuchania przezeń powietrza ( nos oczywiście musi być drożny).

Redakcja serwisu 09.05.2019r.

Jeśli chodzi o opis pozycji, w zależności od źródła może być ona określona inaczej. Najczęściej, w warunkach domowych, chory się kładzie na zdrowej stronie, uchem kropionym do góry. Wtedy po prostu leży się na boku bez odchylania się do przodu czy do tyłu.

janek28 24.03.2019r.

błąd w tekście. Przed wlaniem płynu do ucha przechylamy głowę do przody i w bok a nie do tyłu. Do tyłu to możemy przechylic jak juz chcemy żeby płyn wyciekł z ucha.

Jan58 23.08.2018r.

Mam cukrzyce i lekarz kazał mi chodzić na basen, bo to podobno pomaga. Niestety za każdym razem po wyjściu mam zatkane uszy, czasem tylko jedno. Próbowałem tej parafiny, bo nie lubię chodzic do lekarzy, ale to nic nie pomagało. W końcu przestałem chodzic bo to bez sensu.

aaaa 23.08.2018r.

Ja też mam ten produkt w łazience, od jakiegoś czasu czyszczę nim swoje uszy i nie mam problemów z nadmiarem woskowiny. Patyczki odstawione, nie chce ryzykować pojawienia się kolejnego korka.

Domi27 23.08.2018r.

Jadwiga ja używam sprayu do uszu, to moim zdaniem najlepsza i najbardziej bezpieczna forma czyszczenia uszu. U mnie się sprawdza. Wcześniej miałam częste problemy z gromadzeniem się woskowiny.

Jadwiga 21.08.2018r.

Już gdzieś tu pisałąm, że często mam uszy zatkane woskowiną. Wtedy pomaga mi parafina. Zapuszczam po kilka kropel i czekam na efekty. Trocę to trwa, bo w jednym uchu trzymam płyn 30 minut. Generalnie pomaga, ale nie ma spektakularnych efektów.

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej