Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Fot.: Knut Wiarda / stock.adobe.com

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

W każdy trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zapoczątkował je w 1974 roku amerykański dziennikarz Lynn Smith, który zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. Nie było było łatwo...

Nikotyna jest silnie uzależniająca, podobnie jak alkohol i narkotyki. Nie powoduje jednak odurzenia organizmu, dlatego o wiele łatwiej wprowadzać ją do organizmu. Palacze głód nikotynowy mogą zaspokoić prawie wszędzie - w pracy, w domu, na ulicy. Łatwo się uzależnić od nikotyny i wyrobić sobie nawyki związane z sięganiem po papierosa. O wiele gorzej pozbyć się nałogu.

Czytaj też:

Głód nikotynowy - jak sobie radzić?

Nasze ciało sygnalizuje brak nikotyny. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, kaszel, nadmierne pobudzenie, bezsenność, kołatanie serca, uczucie niezaspokojonego głodu, problemy z koncentracją, rozdrażnienie a nawet zachowania agresywne. Jak sobie poradzić z chęcią zapalenia papierosa?

Zdrowa przekąska i spacer! Udowodniono, że spacer na świeżym powietrzu pomaga w zebraniu myśli, wycisza, a także przyspiesza metabolizm, co pomaga w usunięciu z organizmu toksycznych substancji. Po dwunastu godzinach od ostatniego papierosa organizm ustabilizuje poziom dwutlenku węgla. Po dwóch tygodniach fizyczne uzależnienie od nikotyny zanika. Gorzej, że pozostaje walka z przyzwyczajeniem, jakim było palenie. 

Leki

Głód nikotynowy może być tak silny, że ciężko będzie sobie z nim poradzić. Wtedy zamiast po papierosa można sięgnąć po tabletki z nikotyną i stopniowo zmniejszać jej dawkowanie organizmowi. Jednak należy pamiętać, że leki nie zadziałają na chęć sięgnięcia po papierosa, a jedynie zniwelują uczucie głodu nikotynowego, jaki odczuwa nasze ciało. Łykając farmaceutyki nie zapomnimy w magiczny sposób o papierosach.

Jak skutecznie rzucić palenie? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Palenie - co nam daje rzucenie?

Zaledwie 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi wraca do normy, dobę później zmniejsza się ryzyko zawału serca, a w rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. Ale to dopiero początek zbawiennego wpływu rzucenia palenia.

Po 3 miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa sprawnie działający układ krążenia poprawia funkcjonowanie płuc, a ryzyko zawału serca zmniejsza się aż o 30 procent. Rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie płuc, zregenerują się w 9 miesięcy. Od tego momentu proces oczyszczania płuc będzie sprawniejszy, a infekcje górnych dróg oddechowych trudniejsze do złapania. 

Palacze szybko zauważą różnicę w odczuwaniu smaku i zapachu. Papierosy przytępiają te zmysły, wpływają także negatywnie na stan uzębienia i jamy ustnej. Często powodują choroby dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Czym zastąpić papierosy? Zobacz wideo:

Zobacz film: Czym zastąpić papierosy? Źródło: 36,6.

Zobacz: Jak zacząć detoks papierosowy?

Co grozi palaczom?

  • zawał serca,
  • rozedma płuc,
  • nowotwory (nie tylko płuc, ale i krtani, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek),
  • nieprzyjemny zapach z ust, problemy z uzębieniem,
  • zgaga,
  • tzw. twarz nikotynowa, czyli brzydka cera,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • udar mózgu,
  • zaćma,
  • bezpłodność,
  • astma,
  • zapalenie oskrzeli,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Data aktualizacji: 18.11.2020,
Opublikowano: 19.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marian 19.11.2020r.

Używam iqosa od roku z hakiem i polecam jako dobry środek do ograniczenia szkodliwego wpływu palenia

Gość1 19.11.2020r.

Ja przerzuciłem się na iqosa. Nie każdy jest w stanie rzucić. To niełatwe zwłaszcza gdy pali się wiele lat. W tej sytuacji lepiej przestawić się na zdrowszą alternatywę tak jak ja!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej
Tranxene - co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?

Tranxene to lek stosowany przede wszystkim u osób z nerwicą oraz tych, które zerwały z nałogiem alkoholowym. Jego podstawowym zadaniem jest łagodzenie leków i niepokoju. Co znajduje się w składzie leku? Jak stosować go bezpiecznie?

Czytaj więcej