Sposoby na leczenie bólu przy zginaniu ręki (tzw. łokieć golfisty)

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Łokieć golfisty to zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (łac. epicondylitis medialis humeri). Najczęściej jest ono spowodowane entezopatią mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka.

Entezopatia to choroba zwyrodnieniowa dotycząca ścięgien mięśni, szczególnie w okolicy ich przyczepu do tkanki kostnej. Najczęściej na łokieć golfisty chorują osoby po 45. roku życia. Uskarżają się na dokuczliwy ból, który zaczyna się w łokciu, następnie przenosi się do palców, a także podczas pronacji (rotacji w stronę wewnętrzną) przedramienia i zginania nadgarstka. 

Zobacz także: Łokieć tenisisty – objawy, leczenie i ćwiczenia

Zdarzają się przypadki, w których ból nasila się przy ściskaniu czyjejś dłoni na powitanie.

Przyczyny łokcia golfisty

Łokieć golfisty wziął swoją nazwę od techniki, jaka jest stosowana przez golfistów przy uderzaniu piłeczki - wiąże się ona z dużym obciążeniem wspomnianego ścięgna. Ból jest spowodowany powtarzającymi się ruchami ręki, które prowadzą do mikrourazów w okolicach przyczepów mięśniowych do kości. Poza tym regularnie naruszane są przyśrodkowe okolice wspólnego przyczepu zginaczy oraz dochodzi do ponawiającego się wymuszonego koślawienia łokcia wraz z powtarzalnym naciągnięciem zginaczy przedramienia.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że szczególnie narażeni na ten ból są nie tylko golfiści, ale też sportowcy uprawiający dyscypliny ściśle rzutowe (rzut dyskiem, oszczepem itd.), te, w których rzut odgrywa ważną rolę - tenis, badminton, squash itd., oraz wymagające dużego wysiłku manualnego - wioślarstwo, łucznictwo, narciarstwo wodne itp.

Na łokieć golfisty są także narażeni ludzie wykonujący prace obciążające staw łokciowy, np. szlifierzy, stolarze, krawcowe, mechanicy samochodowi, stomatolodzy czy też osoby pracujące przy komputerze. 

Ból może również wystąpić u osób, które na co dzień nie nadwerężają łokcia, a jednorazowo zabierają się za wymagające prace domowe, takie jak ścieranie podłóg, przesuwanie mebli, malowanie czy prace w ogródku.

Objawy łokcia golfisty

Łokieć golfisty objawia się bólem w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, który czasami promieniuje w dół ramienia podczas chwytania przedmiotów (dochodzi do tego też osłabiona siła chwytu) i dołokciowego zginania nadgarstka. 

Innymi ruchami powodującymi ból są czynności, które wykonujemy codziennie, np. wspomniane przywitanie się uściskiem dłoni, zaciskanie dłoni w pięść, przekręcanie gałki w drzwiach, dźwiganie zakupów czy pchanie wózka.

Innymi objawami łokcia golfisty są: sztywność, drętwienie i mrowienie ręki podczas promieniowania bólu do jednego lub większej liczby palców (najczęściej są to palce serdeczny i mały).

Łokieć golfisty - leczenie

Do niedawna w celu wyleczenia łokcia golfisty stosowało się fizjoterapię i leczenie farmakologiczne, które miało na celu zwalczenie samych objawów schorzenia - złagodzenie bólu, eliminację obrzęku i stanu zapalnego oraz w rezultacie odzyskanie pełnej sprawności ręki.

Obecnie jednak specjaliści przestają skupiać się tylko na leczeniu objawowym i coraz bardziej koncentrują się na leczeniu przyczyn urazu.

Zaleca się ograniczyć czynności, które doprowadziły do bólu - nie oznacza to całkowitej rezygnacji np. z uprawiania sportu, jednak należy to robić w taki sposób, by chronić chorą kończynę górną poprzez zmniejszenie jej obciążania. Zdarzają się przypadki łokcia golfisty spowodowane nieprawidłowym wykonywaniem danych czynności - należy wtedy wyeliminować patologiczne wzorce, które doprowadziły do schorzenia.

Mimo leczenia przyczynowego osobie uskarżającej się na ból często podaje się także NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny.

Do odciążenia kończyny stosuje się ortezy, które zmniejszają przenoszenie obciążeń na przyczepy mięśni poprzez uniemożliwienie ich pełnego rozciągnięcia.

Te ortezy powinny być noszone tylko w czasie kinezyterapii lub czynności obciążających obolałą rękę w pracy lub w trakcie uprawiania sportu.

Ortezę powinno się odkładać w stanie spoczynku lub przy wykonywaniu lekkich, codziennych czynności. Rzadziej do odciążenia ręki stosuje się gips lub szyny ze względu na negatywne rezultaty całkowitego unieruchomienia łokcia, takie jak usztywnienie ręki lub zaniki mięśniowe.

Innymi sposobami leczenia nieoperacyjnego łokcia golfisty są zastrzyki z kortykosteroidów, które zmniejszają dolegliwości we wczesnym stadium rozwoju choroby. Nie powinny być one jednak powtarzane, gdyż osłabiają uszkodzone tkanki i opóźniają proces ich gojenia. Do pozostałych sposobów leczenia należą: wstrzykiwanie czynniku wzrostu w celu zapobiegania degeneracji tkanek objętych stanem zapalnym oraz fizjoterapia.

Zobacz także: Ból łokcia przy prostowaniu i zginaniu – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Jeżeli leczenie nieoperacyjne nie przyniosło spodziewanych efektów, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, mającego na celu identyfikację i usunięcie zmian zapalnych oraz zminimalizowanie uszkodzeń zdrowych tkanek.

Po leczeniu operacyjnym istnieje duże prawdopodobieństwo powrotu osoby do pełnej sprawności - dzieje się tak w 75-95% przypadków. Dolegliwości znikają całkowicie lub częściowo, jednak zdarzają się też osoby, które nie są w stanie wrócić do swojej aktywności w takim samym stopniu jak przed schorzeniem.

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej