Sposób na żylaki i pajączki na skórze. Sprawdź jak sobie z nimi radzić

Fot: tibanna79 / stock.adobe.com

Żylaki i pajączki na skórze to problem nie tylko natury estetycznej. Świadczy on o kruchości naczyń krwionośnych. Choć w dużej mierze zależy ona od czynników genetycznych, to można wpływać na stan żył poprzez dietę, przyjmowane suplementy oraz zewnętrznie stosowane preparaty.

Słabe naczynia krwionośne objawiają się powstawaniem żylaków czy pajączków na skórze. Te drugie są często dużym problem estetycznym dla kobiet – gdy pojawiają się na twarzy, nie można ich ukryć. Istnieją jednak sposoby na ich leczenie.

Zobacz film: Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6

Skąd biorą się żylaki i pajączki na skórze?

Żylaki i pajączki na skórze mają wspólną przyczynę powstawania – kruche naczynia krwionośne. Przyczynami tego problemu są w dużej mierze czynniki genetyczne, ale również nieprawidłowy styl życia, częsta ekspozycja na nieodpowiednie czynniki atmosferyczne czy rodzaj wykonywanej pracy (siedzenie lub stanie przez wiele godzin bez ruchu).

Odpowiednia dieta i suplementy kluczem do wzmocnienia naczyń krwionośnych

Niektóre substancje uszczelniają naczynia krwionośne, dlatego osoby borykające się z tym problemem powinny je zawrzeć w swojej codziennej diecie. Są to między innymi:

  • witamina C – jest obecna w świeżych owocach i warzywach, a szczególnie w dzikiej róży, aceroli, porzeczkach, cytrusach, papryce, cebuli, kiszonej kapuście i zielonej pietruszce;
  • witamina A – zawierają ją: tran, marchew, jarmuż, szpinak i dynia;
  • cynk – najwięcej znajduje się go w owocach morza, sezamie, migdałach i dzikim ryżu;
  • miedź – znajduje się wątrobie, owocach morza, pestkach dyni, słoneczniku i sezamie;
  • rutyna – jej najbogatszym źródłem są kasza gryczana, czarny bez, szczaw, dziurawiec i mięta.

Zobacz film: Przyczyny powstawania żylaków. Źródło: 36,6

Oprócz dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości składników uszczelniających naczynia krwionośne można sięgnąć także po leki i suplementy, takie jak:

  • diosmina – wyizolowany z owoców cytrusowych flawonoid, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i zwiększa napięcie żylne,
  • wyciągi z ruszczyka kolczastego,
  • dobezylan jednowodny wapnia – zwiększa napięcie żylne i lepkość osocza,
  • wyciągi z kasztanowca – zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i wzmacniają ich odporność na urazy mechaniczne.

Jak leczy się żylaki?

Żylaki można leczyć, przyjmując wyżej wymienione doustne preparaty. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej, co wspomaga krążenie krwi. Należy też pamiętać, aby, kiedy jest to możliwe, unosić nogi w górę, co sprzyja odpływaniu nagromadzonego osocza. Pomocne jest także stosowanie maści i zewnętrznych preparatów. Jeżeli powyższe metody nie działają, a żylaki powodują silny ból bądź stanowią zagrożenie dla zdrowia, konieczna jest operacja. Obecnie najczęściej wykonuje się zabiegi laserowe, które polegają na zasklepieniu zniszczonych naczyń krwionośnych.

Zobacz film: Zabieg zamykania żył. Źródło: 36,6

Pajączki na skórze – jak się ich pozbyć?

Pierwszym krokiem do pozbycia się pajączków na skórze powinno być przyjrzenie się swojej diecie oraz stylowi życia. Jeżeli do organizmu dostarczana jest odpowiednia ilość niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów, uprawia się sport oraz unika alkoholu i papierosów, to prawdopodobnie problem kruchych naczyń krwionośnych związany jest z czynnikami genetycznymi.

Oprócz przyjmowania doustnych suplementów warto wówczas sięgnąć po specjalistyczne kremy i maści, które sprzyjają zmniejszaniu się widocznych naczyń krwionośnych. Szczególnie przydatne są:

  • maści z wyciągiem z kasztanowca,
  • maści z wyciągiem z arniki,
  • kremy do cery naczynkowej,
  • kremy poprawiające koloryt skóry,
  • maści z wyciągiem ruszczyka.

Osoby zmagające się z pajączkami lub cerą naczynkową mogą również skorzystać z laserowych zabiegów zamykania naczyń krwionośnych, które cieszą się dużą popularnością., są bezpiecznie i najczęściej dają bardzo dobre efekty. Przed zabiegiem warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: Metoda leczenia żylaków: klejenie żylaków. Źródło: 36,6

Zobacz też: Teleangiektazje – jakie są przyczyny powstawania i jak się pozbyć pękających naczynek na nogach?

Nalewka z kasztana – domowy sposób na słabe naczynia krwionośne

Nalewka z kasztana ma działanie wzmacniające naczynia krwionośne. Można ją przyjmować wewnętrznie w ilości 5–10 ml dziennie, a także stosować do nacierania chorych miejsc. Jest bardzo prosta w wykonaniu. Do jej przygotowania wystarczy 100 g surowca oraz 1 l wódki. Rozdrobnione kasztany (mogą być zarówno niedojrzałe, jak i już suche, ważne żeby je drobno pokroić) zalewa się wódką i zostawia na okres około miesiąca, po czym przecedza. Można również wykonać wersję nalewki z 50 g kasztanów i 50 g kwiatów kasztanowca (są dostępne w sklepie zielarskim). Jej działanie można wzmocnić poprzez dodanie kwiatów arniki.

Osoby, które z różnych powodów nie chcą przygotowywać nalewki, nie muszą się martwić. Skutecznie działają również napary z kwiatostanów kasztanowca pite 2 razy dziennie. Co więcej równie dobrze można zakupić gotowe preparaty zawierające standaryzowaną ilość ekstraktu z tej rośliny w aptece.

Zobacz film: Zabieg laserowego zamykania żył. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.03.2018,
Opublikowano: 15.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej