Śpiączka - walka o życie

Zobacz film: Śpiączka - walka o życie. Źródło: 36,6

Śpiączka to wielki dramat dla rodziny pacjenta. Niepewność, czy chory się wybudzi, często trwa nawet kilkanaście tygodni, a nawet... lat.

Śpiączka to głębokie zaburzenie świadomości i przytomności, często związane z urazem mózgu, systemu nerwowego. Do typowych objawów śpiączki zalicza się brak reakcji na bodźce, brak spontanicznych ruchów, brak odruchów, brak kontaktu słownego.

Często wybudzenie się pacjenta ze śpiączki rozpoczyna długą drogę powrotu do zdrowia. Rehabilitacja pomaga normalnie funkcjonować pacjentom, którzy doznali choroby z powodu urazów. Tak też było w przypadku Krystiana, który po pobiciu spędził 6 tygodni w śpiączce. Lekarze musieli wyciąć mu olbrzymiego krwiaka z mózgu wraz z częścią potylicy. Z mężczyzną początkowo nie było kontaktu, dopiero po długiej rehabilitacji rokowania były coraz lepsze.

Śpiączka farmakologiczna

Śpiączka farmakologiczna, inaczej nazywana kontrolowaną,  jest stosowana przez lekarzy w celu wyłączeniu funkcji mózgu odpowiedzialnych za odbieranie bodźców zewnętrznych. Jest to forma leczenia na szpitalnych Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej. Poddawani są jej pacjenci z ciężkimi urazami mózgu, rozległymi poparzeniami, urazami narządów wewnętrznych, zatorami, chorobami charakteryzującymi się ciągłym i długotrwałym bólem, którego nie zmniejszą doraźne leki przeciwbólowe.

Zobacz także: Śpiączki hipoglikemiczne i hiperglikemiczne - objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Pomoc dla rodzin pacjentów w śpiączce

Najsłynniejszą organizacją pomagającą chorym w śpiączce i ich rodzinom jest fundacja Akogo założona przez Ewę Błaszczak. Córka aktorki, Ola Janczarska, w wieku 6 lat zadławiła się połykaną tabletką i od tamtej pory jest w śpiączce (od 11 maja 2000 r.). Aktorka poświęciła się walce o wybudzenie córki, założyła klinikę Budzik, która zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki. 

Zobacz także: Śmierć mózgowa a śmierć pnia mózgu – świadomość, objawy, kryteria

Data aktualizacji: 09.12.2017,
Opublikowano: 10.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej