Sól do kąpieli – jakie ma właściwości, jak ją stosować i jak przygotować domową kąpiel

Fot.: PaulGrecaud / Getty Images

Sól do kąpieli to naturalny sposób na pielęgnację ciała i dbanie o zdrowie. Kąpiele odżywiają skórę, łagodzą objawy schorzeń dermatologicznych. Można stosować je profilaktycznie i leczniczo przy zwyrodnieniach mięśni, stawów oraz kości. To także doskonały sposób na relaks.

Podczas kąpieli z wykorzystaniem soli naskórek ulega rozpulchnieniu, składniki mineralne wnikają w głąb skóry, a na jej powierzchni przez kilka godzin utrzymuje się warstwa ochronna. Minerały, które wnikają do organizmu, stymulują krążenie krwi, co wpływa na dotlenienie narządów ciała i komórek skóry oraz łagodzenie dolegliwości bólowych. Aby uzyskać optymalne efekty, najlepiej wykorzystać sól do kąpieli w postaci naturalnej, a nie gotowe mieszanki z parabenami, barwnikami i substancjami zapachowymi. Warto dowiedzieć się, jak samodzielnie zrobić sól do kąpieli i urządzić SPA w domowym zaciszu.

Sól do kąpieli – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soli do kąpieli. Oto najbardziej doceniane i popularne z nich:

  • Sól himalajska – może mieć kolor od białego, przez jasnoróżowy po intensywnie czerwony. Sól himalajska wydobywana jest w Pakistanie, gdzie miliony lat temu istniał słony ocean. Sól himalajska jest krystalicznie czysta, wolna od zanieczyszczeń środowiskowych. Zawiera 84 minerały, które wpływają zbawiennie na stan zdrowia skóry oraz całego organizmu. Stosuje się ją do łagodzenia podrażnień skóry, poprawy jej nawilżenia i napięcia oraz w celu pozbycia się wodnego cellulitu.
  • Sól z Morza Martwego – jak wszystkie inne sole morskie pozyskiwana jest w wyniku odparowywania wody morskiej. Sól do kąpieli z Morza Martwego znakomicie wpływa na skórę, odżywia ją, nawilża i przyspiesza procesy regeneracyjne. Ponadto stymuluje krążenie krwi, dzięki czemu komórki skóry oraz wszystkie organy są lepiej dotlenione. Łagodzi dolegliwości bólowe związane ze zwyrodnieniami stawów, mięśni i kości oraz bóle pourazowe. Pomaga zwalczyć dolegliwości dermatologiczne, takie jak łuszczyca, trądzik różowaty czy trądzik pospolity.
  • Sól z Morza Śródziemnego – ta wysokomineralizowana sól jest koloru białego, a jej kryształki są grube. Oczyszcza skórę z toksyn, poprawia jej ukrwienie i nawilżenie. Stymuluje krążenie krwi, co przyczynia się do zwiększenia intensywności procesów regeneracyjnych skóry. Sól z Morza Śródziemnego przyczynia się do wzmocnienia włókien kolagenowych, a co za tym idzie – do poprawy jędrności skóry. Wpływa na redukcję cellulitu i rozstępów.
  • Sól z Morza Balijskiego – ma kolor delikatnie szary i może pochłaniać zapachy. Poza tym jej działanie jest niemal identyczne, jak działanie soli z Morza Śródziemnego.
  • Sól Epsom – jest to sól angielska, która charakteryzuje się wysoką zawartością minerałów, w tym magnezu. Dzięki temu angielska sól do kąpieli korzystnie wpływa nie tylko na skórę, ale także na układ nerwowy. Działa uspokajająco, relaksująco i oczyszczająco. Łagodzi bóle stawów i mięśni, zmniejsza stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran. Ponadto zwiększa odporność organizmu.

Zalety stosowania soli do kąpieli

Sól do kąpieli polecana jest osobom, które cierpią na schorzenia stawów, mięśni i kości. Stosuje się je do łagodzenia nerwobóli oraz dolegliwości związanych z kontuzjami i urazami. Z kąpieli solankowych zwykle mogą korzystać także osoby zmagające się z alergiami skórnymi i innymi dolegliwościami dermatologicznymi (takimi jak łuszczyca) oraz wszystkie osoby, które chcą zadbać o skórę i cały organizm.

Największe zalety korzystania z kąpieli solnych:

  • Działają relaksująco – szczególnie z dodatkiem ziół czy olejków eterycznych.
  • Stymulują krążenie krwi, co ma wpływ na dotlenienie organów ciała, a także komórek skóry. Sole do kąpieli przyczyniają się też do przyspieszenia procesów regeneracyjnych w skórze, a co za tym idzie do jej nawilżenia, ujędrnienia i wygładzenia.
  • Leczą schorzenia skórne, takie jak alergie, łuszczyca czy trądzik. W przypadku wystąpienia dolegliwości dermatologicznych, przed zażyciem kąpieli solnej, należy skonsultować się z lekarzem.
  • Łagodzą podrażnienia skóry i przyspieszają gojenie się ran.
  • Łagodzą bóle mięśni i stawów. Mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów czy zapalenia korzonków nerwowych.
  • Sole do kąpieli w czystej postaci (nie w formie gotowych mieszanek) są wolne od konserwantów i sztucznych składników.
  • Można łączyć je z innymi naturalnymi składnikami, takimi jak olejki eteryczne, olejki pielęgnacyjne czy zioła.

Zobacz film: Prysznic czy kąpiel w wannie? Co lepiej służy naszej skórze? Źródło: 36,6.

Sól do kąpieli – sposoby wykorzystania

Sól do kąpieli dostępna jest na rynku pod wieloma postaciami. Zwykle są to mieszanki soli z substancjami zapachowymi, barwnikami i składnikami konserwującymi lub sole bez dodatków. Aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw soli do kąpieli, warto wykorzystać te w postaci naturalnej. Są one dostępne w sklepach internetowych, supermarketach, aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością. Taką sól można połączyć z innymi składnikami lub wykorzystać w czystej postaci.

Aby przygotować własną sól do kąpieli, można połączyć ją np. z oliwą z oliwek lub innym olejkiem pielęgnacyjnym (w proporcji: pół łyżki oliwy na pół kilograma soli) oraz odrobiną bezzapachowego mydła w płynie (np. hipoalergicznego). Do tego można dodać ulubiony olejek eteryczny i opcjonalnie barwnik spożywczy. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i wyłożyć np. na papier do pieczenia. Mieszanka powinna schnąć około 30-40 godzin. Po tym czasie można przełożyć ją do ozdobnego słoika i korzystać w miarę upodobań.

Naturalną sól do kąpieli można łączyć z dowolnymi olejkami. Oto kilka propozycji:

  • dla skóry tłustej – olejek lawendowy, pomarańczowy, z bergamotki, cytrynowy;
  • dla skóry wrażliwej – olejek rumiankowy, lawendowy, różany, gerniaum;
  • dla skóry suchej – olejek szałwiowy, arganowy, rumianek;
  • dla skóry normalnej – olejek z drzewa sandałowego, jaśminowy, z paczuli.

Ponadto warto zwrócić także uwagę na wpływ poszczególnych olejków na samopoczucie:

  • działanie uspokajające – olejek rumiankowy, lawendowy, rozmarynowy;
  • działanie relaksujące – olejek z grejpfruta, ze słodkiej pomarańczy, imbiru, bergamotki;
  • działanie energetyzujące – olejek cytrynowy, eukaliptusowy, z limonki, mięty.

Kąpiel z solą – przydatne wskazówki

Oto kilka ważnych wskazówek:

  • stężenie roztworu soli do kąpieli powinno wynosić około 1-3 procent (na 10 litrów wody przypada 100-300 gramów soli);
  • temperatura wody powinna mieć 36-40 stopni Celsjusza;
  • przed kąpielą najlepiej umyć ciało, aby składniki mineralne mogły wniknąć w głąb skóry;
  • kąpiel z solą może trwać około 20-25 minut;
  • po kąpieli najlepiej pozwolić skórze wyschnąć samodzielnie, aby nie usunąć z jej powierzchni cennych składników. 

Zobacz film: Rodzaje soli. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 08.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej