Sofrologia jako technika relaksacyjna. Jak ją stosować?

Fot: Oliver Rossi / gettyimages.com

Sofrologia to paranauka mająca na celu rozwój zdolności umysłowych i duchowych. Regularne jej praktykowanie pozwala na wydobycie z umysłu dużych pokładów spokoju, cierpliwości, a przede wszystkim zwiększa samoświadomość.

Sofrologia łączy techniki pozwalające na rozwijanie ludzkiego potencjału. Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego, z połączenia słów oznaczających harmonię (sos), świadomość (phren) oraz rozumowanie (logos). Jej praktykowanie pozwala na pozbycie się napięcia w stresujących sytuacjach.

Zobacz także:

Warsztaty oddechowe, które pomogą Ci zredukować stres!

Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres a okres – jaki ma wpływ na miesiączkowanie?

Stres jest jednym z czynników, które towarzyszą każdemu człowiekowi na co dzień. Gdy występuje w niewielkim natężeniu, zazwyczaj jest motywujący i popycha do działania. W nadmiarze powoduje jednak spustoszenie nie tylko w umyśle, ale i w ciele. Ćwiczenia z sofrologii pozwalają na zminimalizowanie reakcji stresowych i pozbycie się „czarnych myśli”. Sofrologia została po raz pierwszy zaprezentowana światu w latach 60. ubiegłego wieku przez Alfonsa Caycedo, kolumbijskiego lekarza psychiatrę. Słynął on z łączenia technik zen, jogi oraz buddyzmu.

Na czym polegają techniki sofrologii?

Sofrologia składa się z 12 poziomów zamkniętych w 3 cyklach. Ważna jest teoria, jednak dopiero praktyka wprowadza istotne zmiany w psychice człowieka. Osoba praktykująca z czasem nabiera większej wprawy, czuje się bardziej zrelaksowana, ma wewnętrzną harmonię i rozwija samoświadomość. Sesje można odbywać indywidualnie pod okiem sofrologa lub w zorganizowanych grupach. Lepsze efekty dają spotkania indywidualne, ponieważ mogą być dobrane bezpośrednio do potrzeb. Na sesjach grupowych praktykujący dzielą się własnymi doświadczeniami i narzędziami pomocnymi, m.in. w opanowywaniu reakcji stresowych i ćwiczeniu uważności. Zwolennicy tej techniki zauważają u siebie również poprawę koncentracji, lepsze wyniki w nauce i pracy. Sofrologia wspiera leczenie wielu schorzeń, w tym depresji, nerwicy, przewlekłego stresu, astmy, arytmii serca oraz problemów z dopasowaniem społecznym.

Poziomy sofrologii:

  • I – oparty na jodze. Regularne praktykowanie określonych sekwencji ruchów wpływa przede wszystkim na ciało, rozciąga je i wzmacnia. Uczy także głębokiego, świadomego oddychania. Poprawia krążenie krwi i limfy. Pozwala na naukę usuwania napięć z ciała, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.
  • II – skupia się bardziej na duchowości i dlatego inspirowany jest elementami buddyzmu. Osoba znajdująca się na tym poziomie stara się skupić na umyśle i patrzeć na własne życie i problemy z zewnątrz. W ten sposób rozwija postrzeganie zmysłowe, ćwiczy wizualizację i motywację ukierunkowaną na cele (życiowe i zawodowe).
  • III – zawiera elementy japońskiego zenu. Opiera się na medytacji i dlatego też wymaga przejścia przez poprzednie dwa poziomy. Łączy naukę płynącą z jogi oraz buddyzm. Na tym etapie osoba praktykująca może pracować nad własną przeszłością i starać się patrzeć na nią z innej perspektywy.
  • IV – skupia się przede wszystkim na osadzeniu w codzienności i tym, co tu i teraz. Pozwala na ocenę własnych uczuć względem sytuacji panującej w rodzinie i społeczeństwie.
  • V–XII – dotarcie do tych poziomów poprzedza wiele miesięcy trudnej pracy nad własnym ciałem i emocjami. Dopiero na tym etapie można rozwijać samoświadomość w szerszym zakresie.

Metoda Caycedo

Jedną z najbardziej znanych metod Alfonsa Caycedo nazwana została dynamicznym relaksem Caycedo (DRC). Przeznaczona jest dla osób chcących połączyć ćwiczenia fizyczne z rozwojem mentalnym. Nie jest to jednak jednorazowa praktyka, a sposób na życie. Dzięki niej możliwe jest osiąganie wyznaczonych celów i walka ze stresem. Pojedyncza sesja z terapeutą trwa około godziny, jednak dokładny czas zależy od potrzeb. Ogólnie przyjmuje się, że całość zamyka się w 3 etapach:

  • Etap odkrywania – polega na poznawaniu podstaw i teorii towarzyszących sofrologii. Osoba, zgłębiając tę technikę, powinna zapoznać się z narzędziami, które pomogą jej na kolejnych etapach.
  • Etap opanowywania – jest stosunkowo długi i uwzględnia praktyczny aspekt. Kluczowe jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń, zapisywanie swoich spostrzeżeń i postępów w notesie. W ten sposób widać postępy.
  • Etap transformacji – najważniejszy z etapów, na którym widać postępy zarówno w zachowaniu, jak i w postrzeganiu rzeczywistości. Narzędzia, które początkowo wydają się trudne, stają się codziennością i stanowią element każdego dnia. Na tym etapie zarówno osoba praktykująca, jak i jej bliscy zauważają pozytywne zmiany w zachowaniu i samopoczuciu. Umysł staje się bardziej bystry i łatwiej jest panować nad sytuacjami stresowymi.

Zobacz film i dowiedz się, jak naturalnie poradzić sobie ze stresem:

Zobacz film: Jak radzić sobie ze stresem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Tournaire M., Theau-Yonneau A. (2007). Complementary and alternative approaches to pain relief during labor. Evid Based Complement Alternat Med. 4 (4): 409–17.

Data aktualizacji: 25.02.2021,
Opublikowano: 26.02.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej