Soczewki cylindryczne – jak wyglądają? Zastosowania w medycynie

Fot.: javiindy / stock.adobe.com

Soczewki cylindryczne pozwalają na korektę nieprawidłowego załamania promieni przechodzących przez układ optyczny oka. Dzięki nim możliwe jest leczenie wady wzroku nazywanej niezbornością lub (od łacińskiego medycznego miana) astygmatyzmem.

Soczewka cylindryczna jest szkłem optycznym odbiegającym kształtem od soczewek sferycznych. Załamanie światła, które przez nią przechodzi, różni się w zależności od tego, w jakiej płaszczyźnie (pionowej czy poziomej) tworzony jest obraz.

Jak wyglądają soczewki cylindryczne?

Soczewki cylindryczne dodatnie mają charakterystyczny kształt – stanowią bowiem wycinek walca. Ich przekrój różni się w zależności od tego, w jakiej osi zostanie wykonany. W tej, w której zdolność skupiająca jest największa, na przekroju widać będzie typowy profil soczewki skupiającej (jedno- lub, rzadziej, dwuwypukły). W osi do niej prostopadłej przednia i tylna powierzchnia soczewki będą płaskie i równoległe do siebie. Soczewki cylindryczne rozpraszające (czyli o ujemnej zdolności skupiającej) są soczewkami płaskimi w jednej osi, a wklęsłymi w prostopadłym przekroju. Soczewka cylindryczna różni się od soczewki sferycznej, która (w przypadku soczewek skupiających) ma kształt wycinka kuli.

Zdolność skupiającą soczewki określa się w dioptriach (w skrócie D albo Dpt) – jednostkach odwrotnych do ogniskowej. Oznacza to, że szkło o ogniskowej 1 metra będzie miało siłę 1 dioptrii, a o ogniskowej 0,5 metra – 2 dioptrii. Dla soczewek rozpraszających moc przyjmuje wartość ujemną, a obliczenia odnoszą się do tzw. ogniska pozornego.

Astygmatyzm a soczewka cylindryczna

Soczewka cylindryczna służy w medycynie do korekty jednej z najczęstszych wad wzroku – niezborności, czyli astygmatyzmu. Charakterystycznym dla tej wady objawem jest nieprawidłowe widzenie krawędzi obiektów, które przebiegają w określonej – poziomej, pionowej lub skośnej – osi. Osoba z astygmatyzmem może na przykład na kartce w kratkę widzieć dokładnie linie poziome, a zarys pionowych albo się rozmywa, albo jest postrzegany w postaci kilku nakładających się kresek.

Astygmatyzm prowadzi też często do deformacji kształtów – np. koło może być widziane jako owal. Wada wynika z faktu, że zarysy obiektów o przebiegu w jednej osi powstają w płaszczyźnie siatkówki (czyli są ostre), a obiektów o prostopadłym przebiegu – przed lub poza siatkówką. Niekiedy osie niezborności nie są ustawione do siebie pod kątem 90o, mówi się wtedy o astygmatyzmie nieregularnym.

Jak dobiera się soczewki cylindryczne okularowe i kontaktowe?

Dobraniem odpowiednich soczewek cylindrycznych zajmuje się najczęściej lekarz okulista. Po wstępnym zbadaniu ostrości wzroku za pomocą autorefraktometru i kontroli dna oka pacjentowi dobiera się odpowiednie szkła testowe i wykonuje ponownie badanie refrakcji do bliży i dali. Dzięki obracaniu szkła cylindrycznego w oprawie można określić jego właściwe ustawienie (tak zwaną oś) – takie, przy którym zniekształcenia obrazu są najmniejsze. Recepta na okulary obejmuje moc optyczną soczewki i oś, w jakiej ma być w okularach osadzona.

Na podstawie wyników badania i pomiaru krzywizny przedniej powierzchni rogówki można też pacjentowi dobrać odpowiednie cylindryczne soczewki kontaktowe. W takim przypadku niezmiernie ważne jest przeszkolenie użytkownika, jak ma je we właściwy sposób stosować. Założenie ich nieprawidłowo może nie tylko nie spowodować poprawy widzenia, ale wręcz je pogorszyć.

Jak działa ludzkie oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Szkła sferyczne a cylindryczne

Szkła sferyczne służą do korekty najczęstszych wad refrakcji oka, takich jak krótkowzroczność (w takim wypadku stosuje się soczewki rozpraszające – ujemne) albo nadwzroczność i starczowzroczność, czyli presbiopia – tu zastosowanie mają szkła dodatnie. O ile oś osadzenia szkła cylindrycznego musi być precyzyjnie zdefiniowana, w przypadku szkieł sferycznych nie ma to znaczenia.

Ponieważ astygmatyzm często występuje łącznie z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, chorzy wymagają korekty specjalnymi szkłami optycznymi, które łączą parametry soczewek cylindrycznych i sferycznych. Są to tzw. szkła toryczne. Również w ich przypadku oś umieszczenia w oprawach okularowych jest bardzo ważna.

Cena soczewek cylindrycznych

Cena soczewek cylindrycznych jest zależna od wielu parametrów. Należą do nich:

  • materiał, z którego są wykonane – może to być szkło lub tworzywo sztuczne,
  • obecność filtrów zabezpieczających przed promieniowaniem ultrafioletowym,
  • powłoki przeciwodblaskowe (np. do pracy przy komputerze),
  • dodatkowe warstwy polaryzacyjne (redukujące odbicia światła od np. mokrej czy ośnieżonej nawierzchni),
  • obecność efektu fotochromowego (dynamiczne przyciemnianie okularów przy wzroście natężenia oświetlenia) lub stałego filtra przeciwsłonecznego.

Soczewki cylindryczne plastikowe są droższe, ale mają zdecydowanie mniejszą masę niż szklane, co zwiększa komfort noszenia okularów. W przypadku silnej niezborności zastosowanie plastiku pozwala na korektę wady za pomocą soczewek cieńszych, a tym samym lżejszych i bardziej estetycznych.

Bibliografia:

1. Molska M., Naskręcki R. Korekcja astygmatyzmu przy użyciu miękkich soczewek kontaktowych, „Optyka” 1(32)2015: 40–43.

Data aktualizacji: 04.04.2019,
Opublikowano: 04.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej