Słodki smak w ustach – przyczyny i objawy towarzyszące

Fot: skynesher / gettyimages.com

Słodki posmak w ustach bez związku ze słodką przekąską pojawia się u kobiet w ciąży w stanie fizjologii. Może również świadczyć o pewnych nieprawidłowościach układowych w organizmie. Daje wówczas dodatkowe objawy.

Słodki smak w ustach to przede wszystkim efekt spożycia słodkich przekąsek, a więc jest odczuciem bardzo przyjemnym. Jednak zdarza się, że pojawia się w ustach słodki posmak bez żadnego związku z przyjmowanym wcześniej pokarmem czy napojem. Wtedy należy mieć się na baczności, gdyż może być to objaw związany z toczącym się w organizmie procesem chorobowym.

Co oznacza słodki posmak w ustach?

Słodki smak w ustach jest odczuwany dzięki zlokalizowanym w jamie ustnej kubkom smakowym. Słodki posmak w ustach pozostaje jeszcze przez pewien czas po spożyciu czekolady, cukierka, owoców czy innych słodkich produktów. Nie da się ukryć, że wpływa pozytywnie na nastrój. Ślina wydzielana w jamie ustnej stopniowo obmywa powierzchnię języka, brodawki językowe, na których odkładają się resztki jedzenia, powodując ich wypłukiwanie. Czasami jednak słodki smak w ustach może pojawić się samoistnie, bez związku ze spożytymi pokarmami. Może to świadczyć o pewnych procesach chorobowych.

Przyczyny słodkiego smaku w ustach obejmują przede wszystkim:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • grzybicę jamy ustnej,
  • choroby języka,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • aurę poprzedzającą atak migreny czy padaczki,
  • zmiany w ośrodkowym układzie nerwowy.

Przyczyny słodkiego posmaku w ustach – jak je odróżnić?

Bardzo częstym problem związanym z nieprawidłowymi doznaniami smakowymi w jamie ustnej jest refluks żołądkowo-przełykowy. Dolegliwości nasilają się przede wszystkim po posiłku. Należą tu zgaga, czyli pieczenie za mostkiem, zarzucanie treści pokarmowej do przełyku, odbijanie. Aby zredukować nasilenie zgagi, należy powstrzymać się od aktywności fizycznej i leżenia przez co najmniej 20 min po posiłku. Zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy towarzyszą często kobietom w ciąży, u których fizjologicznie pod wpływem zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej i rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku pod wpływem hormonów dochodzi do nasilenia refluksu. Słodki smak towarzyszący refluksowi często jest łamany przez gorzki posmak.

Słodki smak w ustach jest częstym objawem grzybicy. Grzybica jamy ustnej dotyka chorych leczonych chemioterapią, immunosupresją czy z zakażeniami układowymi typu HIV. Grzybica wiąże się z pojawieniem się białych nalotów na błonach śluzowych jamy ustnej. Słodki smak w ustach może towarzyszyć także innym infekcjom toczącym się w jamie ustnej. Może być wynikiem próchnicy, chorób dziąseł czy chorób migdałków podniebiennych. Ponadto w przebiegu wielu chorób może dojść do uszkodzenia powierzchni języka, co nie tylko upośledza smak, ale również go zniekształca. Należą tu np. poparzenia języka. Niewłaściwe pobudzenie receptorów smakowych na języku może również wynikać z palenia papierosów czy picia alkoholu.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Słodki smak w ustach a zaburzenia odczuwania smaku

Aby smak mógł być odczuwany, konieczne jest właściwe funkcjonowanie receptorów smakowych na języku, jak również ich przewodzenie i odbiór w ośrodkowym układzie nerwowym. Jak wcześniej wspomniano, uszkodzenie pierwszego elementu tej drogi może skutkować słodkim posmakiem. Zdarza się jednak, że smak zostaje nieprawidłowo przewiedziony do ośrodkowego układu nerwowego i dlatego jest odczuwany jako słodki. Takie zniekształcenia powstają w przypadku chorób neurologicznych czy ośrodkowego układu nerwowego. Choroby organiczne mózgu mogą dawać różnego rodzaju omamy smakowe. Ponadto słodki smak może być wynikiem cukrzycy. Jest to choroba działająca destrukcyjnie na drobne zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne, wpływająca na zaburzenia czucia w obrębie skóry i tendencję do stanów zapalnych czy ran. Bywa także przyczyną zaburzeń smaku.

Zdarza się, że słodki smak to patologiczne odczucie u niektórych osób cierpiących z powodu padaczki czy np. nawracających migren. Niekiedy osoba wie, że zbliża się atak, gdyż towarzyszą mu objawy niepojawiające się normalnie.

Czasami zdarza się, że zaburzenie odczuwania smaku wynika z problemów z węchem. Niejednokrotnie patologiczne uczucie słodkiego smaku w ustach towarzyszy zapaleniu zatok przynosowych, nieżytowi nosa na tle infekcyjnym czy alergicznym.

Data aktualizacji: 28.12.2018,
Opublikowano: 28.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej