Skuteczne sposoby łagodzenia wzdęć i gazów

mat. prasowe 

Uczucie pełności w brzuchu i słyszalne bulgotanie to mogą być wzdęcia, które są przyczyną dyskomfortu u wielu osób. Dowiedz się, jak możesz wesprzeć się w walce z tym utrudniającym codzienne życie problemem

Wzdęty brzuch, nadmierne gazy nikomu nie poprawiają humoru, a są częstą dolegliwością z którą codziennie zmagają się zwłaszcza osoby żyjące w ciągłym pośpiechu i stresie. Przyczyną ich powstawania może być, m.in. nieoptymalny proces trawienia czy połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego jedzenia. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z tym problemem. W większości przypadków można to zrobić bez stosowania skomplikowanego leczenia.

Jak walczyć z zaparciami?

Zbawienne może okazać się zwiększenie ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia. Pomocne mogą okazać się zwykłe spacery po posiłkach, choćby takie 15-minutowe. Każdy ruch powoduje, że jelita lepiej pracują, a treść pokarmowa łatwiej przesuwa się w ich świetle. Styl życia to zatem podstawa. Kolejna kwestia to odpowiednia jakość i ilość spożywanych płynów. Najlepiej nawodni nas woda, ewentualnie niesłodzona herbata i to one powinny stanowić większość tego, co wypijamy w ciągu dnia. Ilość konsumowanych płynów powinna wynosić przynajmniej 1,5-2 l dziennie, a w gorące lub mroźne dni jeszcze więcej. Wszystko dlatego, że w ciepłe dni mocniej się pocimy, a w chłodne częściej oddajemy mocz, ponieważ krew odpływa z zewnętrznych warstw skóry do narządów wewnętrznych, żeby zapewnić im lepsze ukrwienie, pobudzając tym samym nerki do pracy. Poza tym w czasie mrozów wdychamy do płuc zimne i często suche powietrze, które natychmiast absorbuje wilgoć, którą następnie wydychamy tracąc płyny. Jeśli jesteśmy aktywni, pocimy się, a także zwiększamy ilość wypijanych płynów. Jeśli istotne jest to co pijemy, musi mieć znaczenie także to, co zjadamy. Z tego względu, warto zwrócić uwagę na jakość swoich posiłków. Dobrze, jeśli w codziennym menu nie brakuje takich produktów jak jogurty, maślanki czy kefiry, które zawierają dobroczynne bakterie. Jeśli wzdęcia towarzyszą zaparciom, ulgę może przynieść wzbogacenie diety o warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, a także nasiona, orzechy czy rośliny strączkowe, ponieważ są to produkty zawierające błonnik pokarmowy istotny dla właściwej pracy jelit. Jeśli mimo starań zaparcia nie mijają, a wzdęcia są przyczyną znacznego dyskomfortu warto po konsultacji z lekarzem sięgnąć po żywność medyczną, jak np. OptiFibre, która dostarczy cennego błonnika rozpuszczalnego pomocnego w walce z zaparciami oraz łagodzi wzdęcia i gazy. Wspomniany preparat posiada udowodnione działanie kliniczne. Można go z łatwością dodawać zarówno do napojów jak i potraw ponieważ jest niewyczuwalny i nie zmienia ich smaku i zapachu. Jedynym jego składnikiem jest błonnik rozpuszczalny, dzięki czemu ma naturalny sposób działania i nie rozleniwia jelit.

Co jeszcze na nadmiar gazów?

Pomocny może okazać się także masaż brzucha. Należy rozmasować okolice pępka, nakreślając dłonią okręgi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmieniając nacisk - od delikatnego po nieco mocniejszy. Warto prowadzić także swój osobisty dzienniczek żywieniowy i zaznaczać po których produktach pojawiają się wzdęcia. Następnie, możne je wyłączyć na jakiś czas z menu. Najczęściej są to kapusta, brukselka, kalafior lub cebula czy por. Unikać warto również napojów gazowanych. Podczas przygotowywania potraw można również wykorzystać zioła i przyprawy, dla których niektóre źródła donoszą, że mają dobroczynne działanie w walce ze wzdęciami. Wśród nich można wymienić, m.in. kminek, szałwię, bazylię, kolendrę, oregano.

OptiFibre to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach.

Data aktualizacji: 10.06.2021,
Opublikowano: 10.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej