Skręcenie kolana - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja i możliwe powikłania

Fot: Dirima / stock.adobe.com

Skręcenie kolana jest częstym urazem, polegającym na przekroczeniu biologicznie uwarunkowanego zakresu ruchu stawu kolanowego. Wśród najczęstszych przyczyn tej kontuzji należy wskazać na przeciążenie kolana, spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Do objawów skręcenia kolana można zaliczyć: intensywny ból, obrzęk, krwiak, upośledzenie ruchu, a także niekiedy wysięk, spowodowany zbyt dużą ilością płynu stawowego.

Z racji tego, że kolano nie jest obudowane powłoką mięśniową, bardzo często ulega urazom. Istotne w tym kontekście jest to, że nie należy każdego bólu kolana utożsamiać z poważnym urazem stawu kolanowego. Niekiedy za taki stan może odpowiadać nadwerężenie kolana, a także choroba zwyrodnieniowa stawów.

Rodzaje skręcenia stawu kolanowego

W zależności od stopnia urazu można wyróżnić cztery rodzaje skręcenia stawu kolanowego:

  • Skręcenie, polegające na naciągnięciu torebki stawowej i więzadeł - jest to najłagodniejsza forma skręcenia kolana.
  • Skręcenie, polegające na rozerwaniu torebki stawowej. W takim przypadku, uraz jest znacznie poważniejszy, ponieważ uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe.
  • Skręcenie, polegające na rozerwaniu torebki stawowej i więzadeł - taka forma kontuzji jest już bardzo poważna i wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.
  • Skręcenie, polegające na awulsji, czyli oderwaniu więzadeł wraz z fragmentem kostnym.

Bez względu na rodzaj i stopień urazu, pacjent ze skręconym kolanem, powinien udać się do ortopedy. Skręcenie stawu kolanowego diagnozuje się przez pogłębiony wywiad z pacjentem oraz badanie rentgenowskie (RTG) kolana. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie USG kolana oraz rezonans magnetyczny, w celu zobrazowania więzadeł oraz ewentualnego stopnia ich uszkodzenia.

Czy można przygotować kolana do aktywności i fizycznej i tym samym uchronić się przed kontuzją? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak uchronić kolana przed kontuzją. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny skręcenia kolana

Do skręcenia stawu kolanowego może dojść nawet w wyniku wykonywania takich codziennych czynności, jak: porządki domowe czy jazda komunikacją miejską. Podstawową przyczyną skręcenia kolana jest niewłaściwe postawienie nogi na podłożu. Bardzo często do tego urazu dochodzi podczas wypadku samochodowego lub niefortunnego przewrócenia się. Wśród czynników ryzyka można wymienić: podeszły wiek oraz otyłość. Ponadto skręcenie kolana jest częstą kontuzją u osób aktywnych fizycznie, które nadmiernie przeciążają stawy kolanowe. Co istotne, na tego typu urazy najbardziej narażone są osoby, które mają słabą kondycję fizyczną oraz ćwiczą w niewłaściwym obuwiu.

Skręcone kolano - objawy

W zależności od stopnia uszkodzenia skręconego kolana, uraz ten daje różne objawy. Wśród najbardziej charakterystycznych, można wymienić:

  • ostry i bardzo intensywny ból kolana, który pojawia się w chwili urazu i nasila się podczas próby wykonywania ruchu uszkodzoną kończyną,
  • niestabilność, która najczęściej zauważana jest dopiero po jakimś czasie,
  • obrzęk, który mimo podjętych przeciwdziałań, stale narasta,
  • wysięk, który spowodowany jest zbyt dużą ilością płynu w stawie kolanowym,
  • charakterystyczny trzask, pojawiający się przy każdorazowej próbie poruszania uszkodzonym kolanem.

Leczenie skręconego kolana

W przypadku lekkiego skręcenia kolana leczenie w głównej mierze polega na: stosowaniu zimnych okładów oraz owijaniu uszkodzonego kolana bandażem elastycznym. Z kolei wówczas, gdy doszło do poważnego urazu, lekarz najczęściej podejmuje decyzję o założeniu gipsu, którego celem jest zapewnienie stabilności. Natomiast jeśli w wyniku skręcenia kolana, doszło do zerwania więzadeł, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Innowacyjną metodą chirurgicznego leczenia skręconego stawu kolanowego jest artroskopia, którą jest jednym z najmniej inwazyjnych sposobów leczenia urazów kolana. Opiera się ona na wprowadzeniu narzędzi przez około centymetrowy otwór. Dzięki tej metodzie leczenia pacjent bardzo szybko odzyskuje dawną sprawność fizyczną.

Rehabilitacja przy skręceniu stawu kolanowego

W przypadku lekkich urazów stawu kolanowego, rehabilitacja nie jest niezbędna, ponieważ pacjent w stosunkowo szybkim tempie, odzyskuje sprawność ruchową. Z kolei wówczas, gdy skręcenie kolana, było na tyle poważne, że wymagało założenia gipsu lub zastosowania leczenia operacyjnego, rehabilitacja jest konieczna do tego, by pacjent odzyskał dawną sprawność. Rehabilitacja przy skręceniu stawu kolanowego powinna obejmować:

  • naukę chodu: na samym początku powinna odbywać się ona przy użyciu kul, żeby nie nadwyrężać chorego kolana, 
  • fizykoterapię, która powinna koncentrować się przede wszystkim na zabiegach przeciwbólowych,
  • kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą, która w początkowej fazie rehabilitacji nie powinna nadmiernie obciążać kolana.

Zobaczcie także, czym jest kolano skoczka:

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6

Powikłania skręcenia stawu kolanowego

Bardzo często nieodpowiednie leczenie lub zbyt późna rehabilitacja powodują pojawienie się niepożądanych powikłań po skręceniu stawu kolanowego. Może do nich doprowadzić także nadmierne obciążanie chorej kończyny. Wśród najpowszechniejszych powikłań skręcenia kolana można wymienić:

  • przedłużające się upośledzenie chodu,
  • stałą niestabilność stawu kolanowego,
  • uszkodzenia łąkotek lub chrząstki stawowej,
  • rozmiękanie chrząstki rzepki,
  • przyśpieszenie procesów prowadzących do zwyrodnienia stawu kolanowego.



    Data aktualizacji: 09.12.2018,
    Opublikowano: 03.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (2)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    Redakcja 29.06.2018r.

    Dziękujemy za uwagę. Faktycznie, w tekście wkradł się błąd językowy, powinno być "więzadła" - błąd już poprawiliśmy. Natomiast w kwestii poprawności "nadwerężenie" czy "nadwyrężenie" - Słownik Języka Polskiego obecnie dopuszcza obie formy: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nadwerezyc-czy-nadwyrezyc;3355.html

    jano 23.06.2018r.

    1) W stawach są więzadła (anatomicznie rzecz biorąc). A wiązadła to mogą być przy butach lub uprzęży (np. koniowiąz). 2) Językowo poprawne jest określenie "nadwerężenie" a nie nadwyrężenie.

    Zobacz wszystkie 2 komentarzy
    Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

    Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

    Czytaj więcej
    Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

    Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

    Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

    Czytaj więcej
    Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

    Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

    Czytaj więcej
    Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

    Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

    Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

    Czytaj więcej
    Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

    Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

    Czytaj więcej
    Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

    Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

    Czytaj więcej
    Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

    Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

    Czytaj więcej
    Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

    Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

    Czytaj więcej