Skład, zastosowanie i działanie maści ichtiolowej. Maść na trądzik i czyraki

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Maść ichtiolowa wykazuje działanie przeciwzapalne i powstrzymuje rozmnażanie się bakterii. Jest gęstą i lepką mazią o charakterystycznym zapachu asfaltu. Maść ichtiolowa jest powszechnie stosowana w leczeniu trudno gojących się ran, stanów zapalnych skóry.

 Maść ichtiolowa zawiera w składzie substancję czynną, zwaną ichtiolem lub ichtamolem (z łac. Ammonii bituminosulfonas, ichtammolum), która jest odpowiedzialna za działanie i właściwości maści. Maść ichtiolowa jest stosowana od pokoleń jako lek na trądzik, wypryski skórne oraz czyraki.

Czym jest maść ichtiolowa? Właściwości, stężenia

Maść ichtiolowa występuje najczęściej w postaci 10- lub 15-procentowego stężenia ichtiolu, który jest bardzo gęstą cieczą wykorzystywaną w farmacji, także jako składnik emulsji, zawiesin, roztworów i past. Naturalny ichtiol jest otrzymywany z destylacji łupków bitumicznych pochodzących z okresu mezozoiku. Jego największe złoża występują na terenie Estonii oraz w wybranych częściach Karpat. Obecnie ichtiol uzyskiwany jest jednak syntetycznie.

Farmakopea Polska wyróżnia dwa rodzaje maści ichtiolowych: Ammonii bituminosulfonatis unguentum oraz Unguentum contra congelation (maść ichtiolowo-kamforowa). Pierwsza z nich bazuje na lanolinie i wazelinie żółtej z 10-procentowym stężeniem ichtiolu. Maść ichtiolowo-kamforowa, podobnie jak pierwsza, bazuje na lanolinie i wazelinie, lecz w składzie jest obecne także 15-procentowe stężenie ichtiolu oraz 5-procentowe stężenie kamfory. Tak otrzymana maść służy także w leczeniu odmrożeń.

Najpopularniejszy rodzaj maści ichtiolowej, zawierający 10-procentowe stężenie ichtiolu ma lepką i gęstą konsystencję oraz czerwonobrązową barwę. Uwagę zwraca także specyficzny zapach maści ichtiolowej, za który odpowiedzialne są związki siarki obecne w substancji.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Działanie maści ichtiolowej

Maść ichtiolowa jest stosowana od wielu lat jako lek w leczeniu trądziku i jego objawów –pryszczy, zatkanych porów skóry, a także zwiększonego wydzielania łoju (sebum). Jak podkreślają dermatolodzy oraz zwolennicy stosowania maści ichtiolowej, w terapii zmian trądzikowych ichtiol pomoże w uwolnieniu ropy z wyprysków skórnych, dzięki czemu znacznie skraca się czas ich występowania na skórze (działanie ściągające). Maść ichtiolowa stosowana jest na owrzodzenia, wykazuje stosunkowo silne działanie bakteriostatyczne, polegające na powstrzymywaniu rozwoju bakterii. Maść ichtiolowa jest pomocna także na stłuczenia, jednak należy pamiętać, że nie wolno jej stosować na otwarte rany.

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe. Źródło: Bez skazy

Maść ichtiolowa jest skuteczna w leczeniu czyraków, będących stanem chorobowym skóry, wywołanym zakażeniem gronkowcami. Choroba objawia się ropnym zapaleniem mieszków włosowych oraz ich otoczenia. Objawy czyraka związane są z zapaleniem ropnym, polegającym na powstaniu małego, zaczerwienionego guzka, który po czasie zamienia się w bolący pęcherz wypełniony ropą. W przebiegu choroby charakterystyczny jest także spadek samopoczucia, stan podgorączkowy lub gorączka, a także bolesność węzłów chłonnych, najczęściej położonych najbliżej czyraka. Czyraka nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić do sepsy, zapalenia szpiku kostnego, a także septycznego zapalenia żył powodującego zapalenie opon mózgowych. W leczeniu czyraka koniecznym może okazać się podanie antybiotyku, a także pozostałych środków odkażających. Można wybrać również maść ichtiolową o wysokim stężeniu (ok. 30%), która jest skuteczna w leczeniu czyraków z dużym obrzękiem tkanek.

Jak podkreślają lekarze, stosowanie maści ichtiolowej może przynieść efekty już po pierwszej aplikacji w przypadku leczenia pryszczy, wyprysków ropnych oraz innych objawów charakterystycznych dla trądziku młodzieńczego oraz trądziku dorosłych. W leczeniu czyraka i jego zmian konieczna jest dłuższa terapia bazująca na antybiotykach, a w skrajnych sytuacjach także interwencjach chirurgicznych, gdzie maść ichtiolowa występuje jako dodatkowa, ale istotna forma leczenia. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, maść ichtiolową stosuje się 1–2 razy dziennie bezpośrednio na zmiany skórne. Ze względu na kolor, maść ichtiolowa może silnie zabarwić ubranie i inne przedmioty, dlatego posmarowaną skórę można zakleić zwykłym plastrem.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy.

Zdarza się, że po aplikacji maści na wyprysk ropny i „ściągnięciu” ropy pozostaje zaczerwieniony ślad. Jak informują lekarze, jednym z niepożądanych objawów są intensywne podrażnienia skóry, które występują jednak stosunkowo rzadko i często wynikają z niewłaściwego stosowania maści (na rany lub w zbyt dużej ilości). Jeśli zaaplikuje się zbyt dużą dawkę maści, należy zmyć ją ze skóry bieżącą wodą. W sytuacji pominięcia pojedynczej dawki leku nigdy nie należy stosować podwójnej dawki, wystarczy kontynuować terapię według zaleceń. Dzieci poniżej 12. roku życia oraz kobiety będące w ciąży lub ją planujące powinny przed zastosowaniem maści ichtiolowej skonsultować się z lekarzem. 

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 25.10.2017 r.

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ada 13.07.2021r.

wiesz co, mi się sprawdził naturalny krem z drożdżami, nagietkiem, ekstraktem z kory, miedzią, nanozołotem ;)

Dorka 09.07.2021r.

a czego szukać w takich kosmetykach? ;)

Ada 06.07.2021r.

Ja ci mogę polecić kremy, których skład jest naturalny. Odkąd przestawiłam się na pielęgnacje naturalnymi kosmetykami moja buzia jest w o wiele lepszej kondycji ;)

Dorka 05.07.2021r.

ojj tak, brudzi okropnie ;) ja właśnie jestem w trakcie szukania czegoś lepszego, bo używam tej maści, ale efekty są średnie

Ada 01.07.2021r.

jest fajna, ale na pojedyncze pryszcze. Ciężko by ją było na całą buzie nałożyć ;p ale to prawda, jest pomocna. Ja robię tak, że nakładam na całą buzie krem na trądzik, a na większe wypryski właśnie maść i zaklejam plastrem, żeby nie ubrudzić pościeli

Arek 18.03.2019r.

Trawiuszka? A co dokładnie nakładasz na twarz ze jest lepiej? Szukałem i chyba kupiłem wszystko co jest w aptekach a i tak nic nie działa.. Jesteś w stanie coś podpowiedzieć?

trawiuszka 13.03.2019r.

mi i tak ta maść nie pomagała :/ kupiłam, używałam przez dobre kilka tygodni i nic. teraz znalazlam dobrze kosmetyki do twarzy i jest nieporównywalnie lepiej, ale co się naszukałam to moje.

poleszuk 23.01.2019r.

Autor nie wie, czy nie chce wiedzieć, że przekazuje nieprawdziwe informacje? Prawdziwy, naturalny, wieloskładnikowy ichtiol czyli "gęsta, brunatna, lepka ciecz o charakterystycznym zapachu asfaltu" już dawno znikła z aptek, zastąpiona syntetyczną substancją: sulfobituminianem amonowym i nie ma działania przypisywanego naturalnemu ichtiolowi.

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej