Skąd się biorą odciski na dłoniach? Jak można się ich pozbyć?

Fot: dimarik / gettyimages.com

Odciski na dłoniach to powszechnie występujący, często bolesny i nawracający problemem. W sposób szczególny dotyczy osób wykonujących pracę fizyczną lub intensywne treningi sportowe przy użyciu rąk. W większości przypadków leczony jest domowymi sposobami.

Odciski na dłoniach nie tylko stanowią problem estetyczny, ale także nieleczone są źródłem bólu, przez co znacznie obniżają poczucie komfortu. Za ich powstanie odpowiada długotrwałe tarcie lub silny nacisk wywierane na skórę dłoni. Mimo że większość z nich leczy się samodzielnie, ważne, aby pamiętać, że odcisków nie wolno ścinać w warunkach domowych. Może to doprowadzić do zainfekowania uszkodzonej skóry.

Zobacz film: Zabiegi profesjonalne na dłonie. Jak odmłodzić dłonie. Źródło: W Dobrym Stylu

Przyczyny powstawania odcisków na dłoniach

Odciski to warstwa obumarłego, zrogowaciałego naskórka, która stanowi nie tylko problem estetyczny, ale jest również częstą przyczyną dość uporczywego bólu. Twarde odciski na dłoniach to tzw. nagniotki, które przybierają postać sterczących i okrągłych narośli. Są widocznie odgraniczone od skóry. Mają blado-żółtawe zabarwienie i często się błyszczą.

Tworzą się najczęściej na wewnętrznej części dłoni i nad miejscami kostnymi palców rąk. Znacznie rzadziej powstaje miękka odmiana odcisków, która występuje głównie pomiędzy palcami. Zgrubienie w postaci odcisków na dłoni jest naturalną ochroną i zabezpieczeniem skóry przed przerwaniem ciągłości tkanki.

Odciski na dłoniach występują dość często, zwłaszcza na wilgotnej skórze. Dlatego w sposób szczególny narażone są na nie osoby wykonujące pracę fizyczną czy intensywne treningi sportowe przy użyciu rąk, które wówczas silnie się pocą. Za ich powstanie odpowiada długotrwałe tarcie lub silny nacisk wywierane na skórę dłoni. Dlatego jednym z podstawowych sposobów na zapobieganie powstawaniu odcisków na rękach jest zakładanie rękawiczek ochronnych. Zdarza się także, że tego typu zmiany skórne występują na podłożu wad i deformacji kości dłoni.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Jak pozbyć się odcisków na dłoniach?

Leczenie odcisków na dłoniach, które nie wywołują stanu zapalnego, przeprowadza się zazwyczaj samodzielnie. Istnieje wiele prostych metod na zmiękczenie skóry i usunięcie odcisku na ręce. W aptekach można nabyć bez recepty maści i kremy, które zawierają składniki zmiękczające, regenerujące, wygładzające, redukujące zgrubienia i zrogowacenia skóry dłoni. Poleca się zwłaszcza te z lanoliną, witaminą A lub wyciągiem z nagietka. W ich składzie można znaleźć także składniki natłuszczające, takie jak masło kakaowe i shea, kozie mleko, oleje roślinne oraz aloes o działaniu przeciwzapalnym. Należy je stosować kilka razy dziennie i na noc. Zmiękczenie zgrubiałej skóry przyniesie także wcieranie olejku rycynowego.

W sprzedaży dostępne są także plastry zawierające kwas salicylowy o silnych właściwościach złuszczających. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozmiękczenia zmienionej chorobowo i sąsiadującej jej zdrowej skóry, co podnosi ryzyko rozwoju infekcji.

Zabiegi pielęgnacyjne łagodzące odciski na dłoniach

Dłonie są ważnym elementem urody, dlatego warto od czasu do czasu skorzystać ze specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla tej części ciała. Jednym z częściej wykonywanych jest terapia parafinowa, która dostarcza wielu składników odżywczych, nawilża i wygładza skórę, przyspiesza gojenie oraz działa relaksująco i odprężająco. Po zdezynfekowaniu skóry dłonie zanurza się kilkakrotnie w ciepłej parafinie. Następnie zakłada się plastikowe rękawiczki, które zatrzymują ciepło, a na nie dodatkowo bawełniane rękawiczki. Zabieg trwa około 30 minut. Kosztuje średnio 40 zł.

Zobacz film: Domowe SPA dla wysuszonych dłoni. Źródło: X-Bank Gallery.

Proces nadmiernego rogowacenia skóry ograniczają domowe peelingi. Najbardziej skuteczny jest peeling z oliwą z oliwek. Pół szklanki cukru należy połączyć ze szklanką ciepłej oliwy z oliwek i łyżką soku z cytryny. Na umyte i lekko wilgotne dłonie nakłada się kosmetyk i delikatnie rozciera go okrężnymi ruchami. Peeling cukrowy złuszcza naskórek, nadaje dłoniom gładkość oraz regeneruje i mocno nawilża skórę. Należy go wykonywać raz na dwa tygodnie.

Domowy sposób na odciski na dłoniach

Domowe sposoby na odciski na dłoniach cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ nie dość, że są skuteczne, to także bardzo tanie. Pozytywne efekty przynosi moczenie rąk w ciepłej wodzie z sokiem z cytryny oraz przyłożenie do odcisku plasterka cytryny lub kawałka świeżego ananasa. Dłonie można także moczyć w wodzie z solą lub sodą oczyszczoną i naparze z rumianku. Do jego przyrządzenia stosuje się 4 łyżki stołowe rumianku na litr wody.

Korzystne działanie przyniesie wywar z płatków owsianych. Należy 2 szklanki płatków owsianych zagotować w 4 l wody. Po lekkim ostudzeniu ręce moczy się przez około 10 minut. Kolejny sposób to moczenie dłoni w wywarze z siemienia lnianego. Należy 2 łyżki siemienia lnianego zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 5 minut. Po wystygnięciu mikstury dłonie moczy się przez 15–20 minut. Odciski na dłoniach zwalcza się okładami z kwasu chlebowego lub octu jabłkowego, które działają także antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Chore miejsca można okładać torebką po zaparzeniu zielonej herbaty. Zabieg powinno się powtarzać 4–5 razy dziennie, przez kilka dni. Na odciski warto nakładać pastę z kurkumy, która wykazuje działanie antyseptyczne, zapobiega rozwojowi infekcji i przyspiesza proces gojenia się ran. Do ½ łyżeczki mielonej kurkumy dodaje się odrobinę wody. Otrzymaną w ten sposób pastę zostawia się na odcisku przez 10–15 minut, po czym spłukuje się ją ciepłą wodą. Zabieg należy powtarzać 2–3 razy dziennie, przez kilka dni.

Bibliografia:

Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Poznań, Centrum Rozwoju Edukacji EDICON, 2017.

Zobacz film: Jak dbać o skórę dłoni? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 04.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej